TR / ENG
 
Haberler
Duyurular
Başkan'ın Mesajı
İhracatçımızla Ne Kadar Övünsek Azdır

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), çok güzel bir uygulama yapıyor. İhracat verilerini, Türkiye’nin değişik kentlerinde açıklıyor. Sayın Mehmet Büyükekşi, İstanbul’daki modern TİM Merkezi’nde konuşmak yerine ülkemizin kuzeyi, güneyi, doğusu demeden her ay başında bir başka kente gidip güncel ekonomik verileri Türkiye ve dünyaya duyuruyor. Kasım ayı ihracat verileri de kısa süre önce Sinop’ta açıklandı. 2014 yılının sonuna doğru, ihracatta sevindirici gelişmeler olduğunu görüyoruz. Bunlardan bazıları üzerinde durmak istiyorum. Önce duraksadığımız bir rakam var. Kasım ayı ihracatı, geçen yılın Kasım ayı ihracatına göre yüzde 6.4 azalmış durumda. Ama karamsarlığa hiç yer yok. Çünkü 11 aylık ihracatın geçen yılın ihracatına göre yüzde 4.4 arttığını görüyoruz. İlginç bir biçimde, son 12 aylık ihracat da yüzde 4.4 oranında artış göstermiş. Son güncel gelişmeleri ve petrol fiyatlarında dikkat çekici düşüşü de göz önünde tutarsak, yıllık ihracatımızın geçen yılın çok üstünde olacağını, en büyük can sıkıntımız olan cari açığın da kayda değer biçimde azalacağını söyleyebiliriz. İhracatta daha özele inecek olursak, kendi sektörüm olan tekstildeki duruma değinmek istiyorum. Biliyorsunuz, hükümetimiz üç yıl önce, bizim sesimize kulak vererek tekstil ve konfeksiyon ithalatına ek vergi koydu. Bu önlem gerçekten de faydalı oldu ve 2010 yılında 10 milyar doların altına inen tekstil ve konfeksiyon dış ticaret fazlası her yıl yeni sıçramalar yaparak 2013 yılında 15 milyar 342 milyon dolara ulaştı. 2014 yılında da tahmini olarak 16 milyar doları aşmasını bekliyoruz. Kasım ayında, tekstil ve hammaddeleri ihracatında, genel ihracata parelel olarak bir düşme var. Ancak Ocak-Kasım dönemi ve son 12 aylık dönem verileri, geçen yılın rakamlarının hayli aşıldığını gösteriyor. Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımız, 11 aylık dönemde 17 milyar 381 milyon dolara ulaştı. Geçen yılın ihracatının tam yüzde 9.1 oranında üstüne çıkmış durumda. Diğer sektörlerdeki artış oranlarıyla karşılaştırdığımızda, tekstilcilerin, bize olan güveni boşa çıkarmadığını övünerek söyleyebiliriz. Global ekonomiye baktığımızda, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada ve Güney Kore’nin istikrarlı bir büyüme içine girdiğini görüyoruz. Avrupa Birliği, toparlanır gibi olsa da durağanlık ağır basıyor. Çin’de de yakın zamanın en düşük büyüme hızının gerçekleştiğini görüyoruz. Bu ortamda, Türkiye’nin ihracat savaşçıları büyük zaferler kazanmış sayılabilir. Bundan sonraki yönümüz de mutlaka yukarıya olacaktır. Tüm sanayici dostlarıma 2015 yılında sağlık, esenlik ve bol kazanç temenni ederim. Ömer SARIOĞLU ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı   ...

 

ÇOSB HAKKINDA

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi; Çerkezköy ve Kapaklı ilçeleri olmak üzere iki belediye sınırı içerisinde kalan yaklaşık 1234 ha alanı ile Türkiye'nin en büyük ve en köklü sanayi bölgelerinden biridir.

İstanbul'a yakınlığı ve geniş ulaşım olanakları nedeniyle Bölgemiz, İstanbul sanayisinin gelişme alanı olma özelliği taşımaktadır.

Bölge dahilinde toplam 325 büyük sanayi parseli bulunmakta olup, bu parsellerden 284'ü üretim, inşaat ve proje aşamasındadır. Bu tesislerden 29'u yabancı yatırımcılara aittir. Bunun dışında küçük sanayi sitesinde 39 adet küçük (3.000 m2 altında) parsel bulunmakta olup, bu parsellerden 24'ü üretim, inşaat ve proje aşamasındadır.

Çeşitli ölçeklerdeki bu firmalarımızda yaklaşık 60.000 kişi istihdam edilmektedir.

Bölgemiz'in Türkiye Ekonomisine Katkısı:

Bölgemiz bünyesinde bulunan farklı ölçeklerdeki üretim tesislerimizin büyük çoğunluğu Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarındandır. İSO tarafından açıklanan 2013 yılı Türkiye'nin En Büyük İlk 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 20 Bölge Firmamız yer almaktadır. KOBİ'lerin en büyükleri olarak nitelendirilen 2013 yılı İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 14 Bölge firmamız yer almayı başarmıştır. Bununla birlikte 2013 yılının En Büyük 1.000 İhracatçı Firması arasında 24 Bölge firmamız bulunmaktadır.

Bölge sanayicilerimizin üretimlerinin büyük bir kısmı ihracata yöneliktir. Bölgemizden ağırlıklı olarak başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa Birliği Ülkelerine, Türki Cumhuriyetlere, çeşitli Arap Ülkelerine ve ABD'ye ihracat yapılmaktadır. Sanayicimizin global pazarda rekabet gücünü arttırmak, ülkemiz ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında daha randımanlı katkı sağlayabilmeleri açısından Bölgemizin hizmet kalitesi her geçen gün geliştirilmektedir. 

Cerkezkoy Industrial Area Special Employment Bureau, Doc. No. 353 dated 23/06/2009 Turkey with the permission of the Public Employment Service has been operating.
Turkey Employment Agency Act No. 4904, job seekers are not charged any fee. Complaints, Turkey Business Association Cerkezkoy Director: +9 (0) 282 717 90 65 / 66