TR / ENG
 
Haberler
Duyurular
Başkan'ın Mesajı
Başarıya Giden Yol Şeffaf Yönetim ve Kurumsallaşmadan Geçiyor

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin geleneksel hale getirdiği dayanışma gecesinin 5’incisini İstanbul Polat Renaissance Hotel’de gerçekleştirdik. Geceye ÇOSB sanayicilerinin ve ailelerinin yoğun katılımından çok memnun oldum. ÇOSB’nin büyük aile buluşmaları biz yönetimde olalım, olmayalım yıllarca sürmelidir. Şimdi önümüzde ÇOSB’nin 2014 Yılı Genel Kurulu var. Kongremizi, açılışını yapacağımız Trakya’nın en büyük konferans salonunda 22 Nisan 2014 tarihinde yapacağız. ÇOSB Bölge Müdürlüğü kompleksi içinde yer alan çok amaçlı konferans salonumuz hem bizim, hem de bölgenin önemli bir ihtiyacını karşılayacak. ÇOSB büyük aile buluşmasında yaptığım konuşmada altını çizmeye çalıştığım konuların bazılarını sizlerle de paylaşmak istiyorum. ÇOSB’yi başarıya götüren en önemli iki tespitim var. Şeffaf ve uyumlu yönetim, kurumsallaşmış yapımız. ÇOSB 160 kişilik tecrübeli ve birikimli bir kadroya sahip. Bu tecrübeli ve birikimli kadronun bir de orkestra şefi var. Mevzuata hakimiyeti, donanımı, bilgi birikimi, ve yönetici tecrübesiyle bu orkestranın şefi Bölge Müdürümüz Mehmet Özdoğan’dır. İşte uyumlu ve şeffaf yönetimimiz, deneyimli kadromuz ve onun orkestra şefi Mehmet Özdoğan’la ÇOSB’yi, Türkiye’nin OSB’ler liginde en üstlere çıkardık. Diğer OSB’lerle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ÇOSB’yi rehber OSB olarak görüyor. Bakanlık ÇOSB’yi pilot OSB ilan etti. Biz 36 yıllık birikimimizi diğer OSB’lerle paylaşmaktan son derece mutluyuz. ÇOSB’nin gerçekleştirdiği yatırımları ve hedeflerimizi dergimizin ilerleyen sayfalarında okuyabilirsiniz. *  *  * ÇOSB’deki çalışmalarımız aralıksız sürerken üzerinde yoğunlaştığımız bir diğer konu Tekirdağ Sanayi Odası. Tekirdağ ili sınırları içinde ve Trakya’da çevreyi ve doğayı korumak amacıyla çok kapsamlı yatırımlar gerçekleştiriliyor. Bu yatırımların daha hızlı tamamlanması açısından sanayicilerin tek çatı altında teşkilatlanması zaruridir. Tekirdağlı sanayiciler olarak elimizde olmayan nedenlerle kuruluşu geciken Sanayi Odası’nın boşluğunu doldurmak üzere Tekirdağ Sanayiciler Derneği’ni (TEKSANDER) kurduk. Dernekte Sanayi Odası’nın altyapısını oluşturacağız ve zaman kazanacağız. TEKSANDER üyeliği konusunda bir ekibimiz çalışıyor. Sanayici arkadaşlarımdan TEKSANDER’in çalışmalarına katılmalarını ve ekibimize gereken kolaylığın gösterilmesi bekliyorum. Tekirdağ Sanayi Odası’nın tüzel kişilik kazanması için hükümet nezdindeki çabalarımızı da artıracağız. Tüm sanayici dostlarıma sağlık, esenlik ve bol kazanç temenni ederim. Ömer SARIOĞLU ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı   ...

 

ÇOSB HAKKINDA

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi; Çerkezköy ilçesi, Kapaklı ve Karaağaç beldeleri olmak üzere üç belediye sınırı içerisinde kalan yaklaşık 1234 ha alanı ile Türkiye'nin en büyük ve en köklü sanayi bölgelerinden biridir.

İstanbul'a yakınlığı ve geniş ulaşım olanakları nedeniyle Bölgemiz, İstanbul sanayisinin gelişme alanı olma özelliği taşımaktadır.

Bölge dahilinde toplam 323 büyük sanayi parseli bulunmakta olup, bu parsellerden 276'sı üretim, inşaat ve proje aşamasındadır. Bu tesislerden 29'u yabancı yatırımcılara aittir. Bunun dışında küçük sanayi sitesinde 39 adet küçük (3.000 m2 altında) parsel bulunmakta olup, bu parsellerden 22'si üretim, inşaat ve proje aşamasındadır.

Çeşitli ölçeklerdeki bu firmalarımızda yaklaşık 60.000 kişi istihdam edilmektedir.

Bölgemiz'in Türkiye Ekonomisine Katkısı:

Bölgemiz bünyesinde bulunan farklı ölçeklerdeki üretim tesislerimizin büyük çoğunluğu Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarındandır. İSO tarafından açıklanan 2012 yılı Türkiye'nin En Büyük İlk 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 19 Bölge Firmamız yer almaktadır. KOBİ'lerin en büyükleri olarak nitelendirilen 2012 yılı İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 14 Bölge firmamız yer almayı başarmıştır. Bununla birlikte 2012 yılının En Büyük 1.000 İhracatçı Firması arasında 22 Bölge firmamız bulunmaktadır.

Bölge sanayicilerimizin üretimlerinin büyük bir kısmı ihracata yöneliktir. Bölgemizden ağırlıklı olarak başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa Birliği Ülkelerine, Türki Cumhuriyetlere, çeşitli Arap Ülkelerine ve ABD'ye ihracat yapılmaktadır.Sanayicimizin global pazarda rekabet gücünü arttırmak, ülkemiz ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında daha randımanlı katkı sağlayabilmeleri açısından Bölgemizin hizmet kalitesi her geçen gün geliştirilmektedir. 

Cerkezkoy Industrial Area Special Employment Bureau, Doc. No. 353 dated 23/06/2009 Turkey with the permission of the Public Employment Service has been operating.
Turkey Employment Agency Act No. 4904, job seekers are not charged any fee. Complaints, Turkey Business Association Cerkezkoy Director: +9 (0) 282 717 90 65 / 66