TR / ENG
 
Haberler
Duyurular
Başkan'ın Mesajı
Tekirdağ Sanayi Odası'nın Kuruluşuna İzin Verin

Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluşu için ilk adımı 12 Aralık 2012 tarihinde 10 organize sanayi bölgesinin yönetim kurulu temsilcileri ve OSB’si olmayan sanayi bölgelerinin temsilcilerinin katılımıyla Müteşebbis Heyeti kurarak attık. Çok kısa bir sürede Tekirdağ ili genelinde 1040 sanayicinin imzasını toplayarak 26 Nisan 2013 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’yle (TOBB) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluş başvurusunu yaptık. Tekirdağ Sanayi Odası Kurucu Müteşebbis Heyeti olarak TOBB’a başvuru yapmadan önce ilgililerle görüşerek desteklerini aldık. Bu kapsamda başta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Orman ve Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, konunun muhatabı Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’dan Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluşuna ilişkin açık destek aldık. Yine TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığımız görüşmede konuya olumlu baktıklarını bizzat bana söyledi. Ancak TOBB’a yaptığımız başvuru zamanı içinde tarafımıza olumlu ya da olumsuz bir cevap verilmemesi nedeniyle reddedilmiş kabul edildiğinden itiraz sürecinin son günü olan 26 Ağustos 2013’te yürütmenin durdurulması amacıyla Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Dava süreci devam ediyor. Dava süreci devam ederken konuyu Trakya ziyareti kapsamında Tekirdağ’a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a aktarma fırsatı buldum. Yine Tekirdağ’da düzenlenen ‘Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı’nda yeni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a detaylarıyla anlattım. Dergimizde ayrıntılı haberini göreceğiniz görüşmede, Bakan Işık, “Her zeminde Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluşunun önündeki engellerin kaldırılması için çalışıp, destek olacağım” dedi. Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya’nın yer aldığı görüşmede Bakan Işık’ın açık desteği azmimizi daha da artırdı. 1400 sanayicinin faaliyet gösterdiği Tekirdağ ilinde müstakil bir Sanayi Odası kurulması neden geciktiriliyor, anlayabilmiş değiliz. Türkiye’de sanayileşme artıkça ticaret erbabıyla sanayiciler elbette farklı çatılar altında teşkilatlanacaklardır. Tekirdağ’da bizim başlattığımız müstakil Sanayi Odası kurma çalışmalarının ardından Manisa, Bursa ve Mersin gibi sanayi kentlerinde de benzer çalışmalar başlatıldı. Biz bir taraftan Tekirdağ Sanayi Odası’nın resmen kurulmasına çalışırken diğer taraftan Tekirdağ Sanayiciler Derneği’ni kurarak Ergene Havzası sanayicilerini tek çatı altında toplamayı sürdürüyoruz. Sanayicilerin istek ve taleplerinin birinci elden ifade edilmesi, rekabet gücünün artırılması, çevrenin ve doğanın en iyi şekilde gelecek kuşaklara devredilebilmesi için Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluşuna acilen vize verilmesi gerekiyor. Ömer SARIOĞLU ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı   ...

 

ÇOSB HAKKINDA

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi; Çerkezköy ilçesi, Kapaklı ve Karaağaç beldeleri olmak üzere üç belediye sınırı içerisinde kalan yaklaşık 1234 ha alanı ile Türkiye'nin en büyük ve en köklü sanayi bölgelerinden biridir.

İstanbul'a yakınlığı ve geniş ulaşım olanakları nedeniyle Bölgemiz, İstanbul sanayisinin gelişme alanı olma özelliği taşımaktadır.

Bölge dahilinde toplam 323 büyük sanayi parseli bulunmakta olup, bu parsellerden 276'sı üretim, inşaat ve proje aşamasındadır. Bu tesislerden 29'u yabancı yatırımcılara aittir. Bunun dışında küçük sanayi sitesinde 39 adet küçük (3.000 m2 altında) parsel bulunmakta olup, bu parsellerden 22'si üretim, inşaat ve proje aşamasındadır.

Çeşitli ölçeklerdeki bu firmalarımızda yaklaşık 60.000 kişi istihdam edilmektedir.

Bölgemiz'in Türkiye Ekonomisine Katkısı:

Bölgemiz bünyesinde bulunan farklı ölçeklerdeki üretim tesislerimizin büyük çoğunluğu Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarındandır. İSO tarafından açıklanan 2012 yılı Türkiye'nin En Büyük İlk 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 19 Bölge Firmamız yer almaktadır. KOBİ'lerin en büyükleri olarak nitelendirilen 2012 yılı İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 14 Bölge firmamız yer almayı başarmıştır. Bununla birlikte 2012 yılının En Büyük 1.000 İhracatçı Firması arasında 22 Bölge firmamız bulunmaktadır.

Bölge sanayicilerimizin üretimlerinin büyük bir kısmı ihracata yöneliktir. Bölgemizden ağırlıklı olarak başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa Birliği Ülkelerine, Türki Cumhuriyetlere, çeşitli Arap Ülkelerine ve ABD'ye ihracat yapılmaktadır.Sanayicimizin global pazarda rekabet gücünü arttırmak, ülkemiz ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında daha randımanlı katkı sağlayabilmeleri açısından Bölgemizin hizmet kalitesi her geçen gün geliştirilmektedir. 

Cerkezkoy Industrial Area Special Employment Bureau, Doc. No. 353 dated 23/06/2009 Turkey with the permission of the Public Employment Service has been operating.
Turkey Employment Agency Act No. 4904, job seekers are not charged any fee. Complaints, Turkey Business Association Cerkezkoy Director: +9 (0) 282 717 90 65 / 66