TR / ENG
 
Haberler
Duyurular
Başkan'ın Mesajı
Hedef Büyütmenin Heyecanı

Heyecan yaşamın önemli bir unsurudur. Heyecan duymak da canlılara özgü bir özelliktir. Bir olumsuzlukla, korku, kızgınlık, üzüntü karşı karşıya kalındığında duyduğumuz heyecanı kimsenin yaşamasını istemem. Ama duygularda coşku ve sevinç yaratan heyecanı herkesin duymasını isterim. Çünkü bu durumda insanlar yaşamlarını daha anlamlı ve yaşanmaya değer bulurlar. Bunca yıllık sanayici olarak benim en çok heyecan duyduğum şeylerden birisi, yeni teknolojilerle tanışmak, bunları uygulamak ve sonuçta yeni ürünü elimizde memnuniyet verici biçimde tutmaktır. İleri bir adım atıp yeniliklere başlarken duyduğumuz heyecan, sonunda sevince dönüşünce mutluluktan uçarız. Böyle bir heyecanı yakın zamanda, ulusal çaptaki bir büyük girişimi inceleyince duydum. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık’ın ayrıntılarını açıkladığı, 2015-2018 yılarını kapsayan ‘Türkiye Sanayi Strateji Belgesi’nden söz ediyorum. Yıllardır biz sanayicilerin dile getirdiği her sorun, havaya uçup gitmemiş, ‘Sanayinin Anayasası’ diyebileceğimiz belgede yerini almış. Her isteğimiz, talebimiz, uygulama politikalarına konmuş, nasıl çözüm bulunacağı belirtilmiş. Aslında belgenin en heyecan verici yanı da vizyonu, başlığı: Orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde Afro-Avrasya’nın tasarım ve üretim üssü olmak. Çerkezköy OSB olarak bizim vizyonumuzla bire bir örtüşen bir ulusal belgemiz oldu. Biz de, Çerkezköy OSB’nin, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünler üreten, Türkiye’nin önde gelen üretim üslerinden birisi olduğunu sık sık vurgularız ve bunu da tüm dostlarımızdan sık sık duyarız. Yüksek katma değerli, sürdürülebilir, daha yeşil, rekabetçi, kaynakların etkin kullanıldığı temel sanayi hedefleri yıllardan beri de bizim temel hedeflerimiz olarak gündemimizin değişmez maddeleridir. Şimdi bu güzel hedeflere doğru süren koşumuzun temposunu, Devletimizin desteğini yanımıza alarak, yeni ve büyük bir heyecanla artıracağız. Çok uzun olmayan bir sürede heyecanımızın sevince dönüşeceğinden hiç kuşkum yok. Tüm sanayici kardeşlerime sağlık ve bol kazanç temenni ederim. Eyüp SÖZDİNLER ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı ...

 

ÇOSB HAKKINDA

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi; Çerkezköy ve Kapaklı ilçeleri olmak üzere iki belediye sınırı içerisinde kalan yaklaşık 1234 ha alanı ile Türkiye'nin en büyük ve en köklü sanayi bölgelerinden biridir.

İstanbul'a yakınlığı ve geniş ulaşım olanakları nedeniyle Bölgemiz, İstanbul sanayisinin gelişme alanı olma özelliği taşımaktadır.

Bölge dahilinde toplam 325 büyük sanayi parseli bulunmakta olup, bu parsellerden 284'ü üretim, inşaat ve proje aşamasındadır. Bu tesislerden 29'u yabancı yatırımcılara aittir. Bunun dışında küçük sanayi sitesinde 39 adet küçük (3.000 m2 altında) parsel bulunmakta olup, bu parsellerden 24'ü üretim, inşaat ve proje aşamasındadır.

Çeşitli ölçeklerdeki bu firmalarımızda yaklaşık 62.000 kişi istihdam edilmektedir.

Bölgemiz'in Türkiye Ekonomisine Katkısı:

Bölgemiz bünyesinde bulunan farklı ölçeklerdeki üretim tesislerimizin büyük çoğunluğu Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarındandır. İSO tarafından açıklanan 2014 yılı Türkiye'nin En Büyük İlk 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 20 Bölge Firmamız yer almaktadır. KOBİ'lerin en büyükleri olarak nitelendirilen 2014 yılı İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 15 Bölge firmamız yer almayı başarmıştır. Bununla birlikte 2014 yılının En Büyük 1.000 İhracatçı Firması arasında 26 Bölge firmamız bulunmaktadır.

Bölge sanayicilerimizin üretimlerinin büyük bir kısmı ihracata yöneliktir. Bölgemizden ağırlıklı olarak başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa Birliği Ülkelerine, Türki Cumhuriyetlere, çeşitli Arap Ülkelerine ve ABD'ye ihracat yapılmaktadır. Sanayicimizin global pazarda rekabet gücünü arttırmak, ülkemiz ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında daha randımanlı katkı sağlayabilmeleri açısından Bölgemizin hizmet kalitesi her geçen gün geliştirilmektedir. 

Cerkezkoy Industrial Area Special Employment Bureau, Doc. No. 353 dated 23/06/2009 Turkey with the permission of the Public Employment Service has been operating.
Turkey Employment Agency Act No. 4904, job seekers are not charged any fee. Complaints, Turkey Business Association Cerkezkoy Director: +9 (0) 282 717 90 65 / 66