TR / ENG
 
Haberler
Duyurular
Başkan'ın Mesajı
Hedefler OSB'lerle Yakalanır

Ülkemiz için kesin olan bir gerçek var. Türkiye bugüne kadar sanayinin omuzlarında yükseldi ve yine sanayi ile daha yükseklere çıkacak. 2023 hedeflerinde, 500 milyar dolarlık ihracatın, ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 20’lere çıkarmanın amaçlandığı vurgulanıyor. Yani, Türkiye’nin inovatif ürünler üreten sanayi gücü yüz milyarlarca liralık ihracatı sağlayacak bir üretim düzeyine gelecek. Bence bu hedef hiç de ulaşılamayacak noktada değil. Türkiye, sanayisinin hangi güçle sıçrama yapacağının farkına vardı. Bundan sonra, bu gücü Organize Sanayi Bölgelerinden alacak. Aslında içinde bulunduğumuz 2000’li yılları OSB yılları diye tanımlamak da yanlış olmaz. 1987 yılında Türkiye’de sadece 9 tane OSB olduğunu biliyor muydunuz? 2000 yılında ancak 53’e çıkabilmiş. 2000 yılı sonrası ise ayrı bir dönem olarak değerlendirilebilir. Bugün Türkiye çapında tam 284 adet OSB’miz var. Önemli bir noktayı daha vurgulayayım. İçinde bulunduğumuz Marmara Bölgesi sanayinin merkezi konumunda. Tam 79 adet OSB var ve bu sayı Türkiye’deki OSB’lerin yüzde 27.8’ini oluşturuyor. OSB’lerin neden önemli olduğunu, bizim örneğimizle, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin başlıca özelliklerini vurgulayarak anlatayım. Bölgemizin tek amacı katılımcı sanayi kuruluşlarının her açıdan daha rahat ortamda çalışmalarını sağlamaktır. Yönetimle ilgili bürokratik işlemlerini online olarak yapabilirler. Bölge içindeki düzenlemeler, temizlik gibi faaliyetler hiç aksamadan yürütülür. ÇOSB içine girdiğinizde kendinizi modern bir gezi parkında gibi hissedersiniz. Sanayinin yaşamsal gereksinmeleri olan enerji, su gereksinmesini uzun vadeli karşılayabilmek, atıklarla ilgili kalıcı çözümler sunmak için yaptığımız dev yatırımlar bitmek bilmiyor. Eleman temini için İŞKUR birimimiz firmalarımızın emrindedir. Bölgemiz kanalıyla dış dünya ile sürekli temastadırlar, eğitimler hiç bitmez. Spor olanaklarımız çok geniş ve çeşitlidir. Yakında bir de olimpik havuz hizmete sokacağız. Böyle bir ortamda bütün dikkat ve enerjisini kendi işine veren katılımcılarımızın üretim ve ihracat miktarları da yıldan yıla milyarlarca dolar artmaktadır. Elbette her OSB, ÇOSB’nin olanaklarına sahip değildir. Ama OSB sistemi, imalat sanayinin coşkulu, yürekli çalışması için doğru sistemdir. Çare OSB’lerdir. Türk sanayicisi, kendisine, düzenli, planlı ve organize sanayi bölgelerinde huzurlu ve rahat bir çalışma fırsatı sunulursa, inanıyorum ki dünyaları çok daha kolayca fethedecektir. Eyüp SÖZDİNLER ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı ...

 

ÇOSB HAKKINDA

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi; Çerkezköy ve Kapaklı ilçeleri olmak üzere iki belediye sınırı içerisinde kalan yaklaşık 1234 ha alanı ile Türkiye'nin en büyük ve en köklü sanayi bölgelerinden biridir.

İstanbul'a yakınlığı ve geniş ulaşım olanakları nedeniyle Bölgemiz, İstanbul sanayisinin gelişme alanı olma özelliği taşımaktadır.

Bölge dahilinde toplam 320 büyük sanayi parseli bulunmakta olup, bu parsellerden 284'ü üretim, inşaat ve proje aşamasındadır. Bu tesislerden 32'si yabancı yatırımcılara aittir. Bunun dışında küçük sanayi sitesinde 39 adet küçük (3.000 m2 altında) parsel bulunmakta olup, bu parsellerden 29'u üretim, inşaat ve proje aşamasındadır.

Çeşitli ölçeklerdeki bu firmalarımızda yaklaşık 62.000 kişi istihdam edilmektedir.

Bölgemiz'in Türkiye Ekonomisine Katkısı:

Bölgemiz bünyesinde bulunan farklı ölçeklerdeki üretim tesislerimizin büyük çoğunluğu Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarındandır. İSO tarafından açıklanan 2014 yılı Türkiye'nin En Büyük İlk 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 20 Bölge Firmamız yer almaktadır. KOBİ'lerin en büyükleri olarak nitelendirilen 2014 yılı İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 15 Bölge firmamız yer almayı başarmıştır. Bununla birlikte 2014 yılının En Büyük 1.000 İhracatçı Firması arasında 26 Bölge firmamız bulunmaktadır.

Bölge sanayicilerimizin üretimlerinin büyük bir kısmı ihracata yöneliktir. Bölgemizden ağırlıklı olarak başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa Birliği Ülkelerine, Türki Cumhuriyetlere, çeşitli Arap Ülkelerine ve ABD'ye ihracat yapılmaktadır. Sanayicimizin global pazarda rekabet gücünü arttırmak, ülkemiz ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında daha randımanlı katkı sağlayabilmeleri açısından Bölgemizin hizmet kalitesi her geçen gün geliştirilmektedir. 

Cerkezkoy Industrial Area Special Employment Bureau, Doc. No. 353 dated 23/06/2009 Turkey with the permission of the Public Employment Service has been operating.
Turkey Employment Agency Act No. 4904, job seekers are not charged any fee. Complaints, Turkey Business Association Cerkezkoy Director: +9 (0) 282 717 90 65 / 66