TR / ENG
 
Haberler
Duyurular
Başkan'ın Mesajı
Sanayi Odalarının İnovasyona Büyük Katkısı Olacak

Birkaç ay önce İstanbul Kongre Merkezi’ndeki İnovasyon Haftası açılış toplantısına katılmıştım. Ekonominin üst düzeydeki aktörlerinin katıldığı toplantıda, loş ışıklar altındaki etkileyici ışık oyunları eşliğinde binlerce kez inovasyondan söz edildi. Türkiye çapında ‘İnovasyon Seferberliği’ başlatıldığı açıklandı. İnovasyon, teknolojide daha ileri adım, üretimde daha faydalı ve değerli ürünler üretme, hizmet sektöründe de yaşamın kolaylaştırılması demek. Bunları yapanlar kendi malını daha pahalıya daha çok yere satabiliyor. Düşünüyorum da, biz, aylardır Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluşunu gerçekleştirmek için uğraşıyoruz. Çok kolay olacağını düşündüğümüz bir girişim, başlangıçtan bu yana geçen uzun süreye rağmen henüz gerçekleşmedi. Bizim gibi sanayi odası kurmak isteyen başka iller de var. Sanayi Odası talebimizin nedeni kendimize yeni koltuklar bulmak değil. Türkiye’de üretimin ve ihracatın motoru olan sanayi sektörünün kuvvetli, sistemli, etkili, bilgi yoğun, kentin tüm sanayicilerini kucaklayan kurumlara sahip olmasını istiyoruz. Böyle bir Oda’da, Ar-Ge ofislerinde uzmanlarımız beyin fırtınaları estirecek; sanayicilerimizi toplayacağımız siber ağ üzerinde bilgi uçuşları yapılacak; faydalı tartışmalarla herkes birbirini besleyecek. Dünya çapındaki en yeni gelişme ve trendler sanayicimize aktarılacak, Tekirdağlı sanayicimiz hiçbir yönden geri kalmayacak. Uluslararası sanayici, üretici, danışman ve akademisyenler bilgi düzeyini yükseğe çekecek. Bu zenginliği sadece biz değil, yine bizim gibi sanayi odası kurmak için yola çıkan başka kentlerdeki binlerce sanayici de yaşayacak. Yoğun bilgi ve deneyimler, Türkiye çapındaki diğer sanayicilerle paylaşılacak. İşte bütün bunların Türkiye için anlamı gayet net: Gerçek İnovasyon Seferberliği. İnovasyonda sıçrama, Türkiye’nin üretici kesiminin örgütlü gücüyle mümkün olur. Bize daha çok destek ve taleplerimize kulak verilirse Türkiye daha da hızlı yukarıya doğru yol alır. Tüm sanayici arkadaşlarıma sağlık, esenlik ve bol kazanç dilerim. Ömer SARIOĞLU ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı   ...

 

ÇOSB HAKKINDA

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi; Çerkezköy ve Kapaklı ilçeleri olmak üzere iki belediye sınırı içerisinde kalan yaklaşık 1234 ha alanı ile Türkiye'nin en büyük ve en köklü sanayi bölgelerinden biridir.

İstanbul'a yakınlığı ve geniş ulaşım olanakları nedeniyle Bölgemiz, İstanbul sanayisinin gelişme alanı olma özelliği taşımaktadır.

Bölge dahilinde toplam 325 büyük sanayi parseli bulunmakta olup, bu parsellerden 284'ü üretim, inşaat ve proje aşamasındadır. Bu tesislerden 29'u yabancı yatırımcılara aittir. Bunun dışında küçük sanayi sitesinde 39 adet küçük (3.000 m2 altında) parsel bulunmakta olup, bu parsellerden 24'ü üretim, inşaat ve proje aşamasındadır.

Çeşitli ölçeklerdeki bu firmalarımızda yaklaşık 60.000 kişi istihdam edilmektedir.

Bölgemiz'in Türkiye Ekonomisine Katkısı:

Bölgemiz bünyesinde bulunan farklı ölçeklerdeki üretim tesislerimizin büyük çoğunluğu Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarındandır. İSO tarafından açıklanan 2013 yılı Türkiye'nin En Büyük İlk 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 20 Bölge Firmamız yer almaktadır. KOBİ'lerin en büyükleri olarak nitelendirilen 2013 yılı İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 14 Bölge firmamız yer almayı başarmıştır. Bununla birlikte 2013 yılının En Büyük 1.000 İhracatçı Firması arasında 24 Bölge firmamız bulunmaktadır.

Bölge sanayicilerimizin üretimlerinin büyük bir kısmı ihracata yöneliktir. Bölgemizden ağırlıklı olarak başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa Birliği Ülkelerine, Türki Cumhuriyetlere, çeşitli Arap Ülkelerine ve ABD'ye ihracat yapılmaktadır. Sanayicimizin global pazarda rekabet gücünü arttırmak, ülkemiz ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında daha randımanlı katkı sağlayabilmeleri açısından Bölgemizin hizmet kalitesi her geçen gün geliştirilmektedir. 

Cerkezkoy Industrial Area Special Employment Bureau, Doc. No. 353 dated 23/06/2009 Turkey with the permission of the Public Employment Service has been operating.
Turkey Employment Agency Act No. 4904, job seekers are not charged any fee. Complaints, Turkey Business Association Cerkezkoy Director: +9 (0) 282 717 90 65 / 66