Çalışıyoruz, Daha Çok Çalışacağız...

Sevgili dostlar, Türkiye’nin müthiş sıcaklarla kavrulduğu günlerden geçiyoruz. Kimi verilere göre son 90 yılın en sıcak günleri yaşanıyor. Ama çalışma tempomuzu yükseltmemize sıcaklar engel değil. En soğuk, her yerin kar ve buz kaplı olduğu günlerde olduğu gibi bizim hedefimiz çok çalışmak, üretimi artırmak, ülkemizi daha yüksek refaha götürmek.

Bu yönde açıklanan sonuçlar da bizim gayretimizin boşa gitmediğini gösteriyor. Size ÇOSB adına gurur duyduğum birkaç hatırlatma yapmak istiyorum.

Bizim için çok önemli düzenlemeler getiren Üretim Reform Paketi’ne ilişkin taleplerimizi, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım ve Yönetim Kurulundaki diğer arkadaşlarla birlikte ziyaret ettiğimiz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye ayrıntılarıyla anlattık. Çıkan yasada, taleplerimizin büyük ölçüde dikkate alındığını gördük. Bundan böyle OSB’lerdeki binalardan emlak vergisi alınmayacak. OSB’lerdeki yatırımlarda, bu bölgelerde bulunan arsaların tahsisine ilişkin sözleşme ve taahhütnamelerden de damga vergisi alınmayacak. Sanayici, artık daha güçlü ve rekabetçi olacak.

Biliyorsunuz Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) her yıl ‘En Büyük 1000 İhracatçı Firma’ araştırması yapıp yayınlıyor. 2016 verileriyle kısa süre önce açıklanan araştırmada ÇOSB’den 30 katılımcımızın yer aldığını gördük. 2015 yılındaki araştırmada ÇOSB’den 23 firmamız bu listeye girmişti. Türkiye genelinde ihracatta görülen daralmaya karşın ÇOSB’de ihracatçı firma sayısı önemli oranda arttı. Açıklanan bu geniş çaplı araştırmaların sonuçları ÇOSB’nin her zaman söylediğimiz gibi öncü ve örnek bir OSB olduğunu ortaya koyuyor.

Buna benzer bir araştırmanın sonuçlarını da Türkiye’nin en büyük ve köklü sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası (İSO) 49 yıldır aralıksız yayınlıyor. Türkiye’nin en kapsamlı ve en detaylı sanayi kuruluşları araştırmasının 2016 sonuçları geçenlerde açıklandı. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açıkladığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2016” araştırmasına göre bölgemizde faaliyet gösteren 19 firma ‘En Büyük 500’ listesine girdi. Arçelik, BSH Ev Aletleri ve Hema Endüstri şirketlerimiz listeye ön sıralardan girdiler.

Çok önem verdiğim ve gurur duyduğum bir başka başarılı yönümüzü de sizinle paylaşmak istiyorum. Trakya’daki Ar-Ge merkezleri sayısı 11’e ulaştı ve bunun 8’i Çerkezköy’de bulunuyor. Bu merkezlerde 700’ü aşkın tam zamanlı Ar-Ge personelimiz çalışıyor. Şirketlerimiz önümüzdeki yıllardaki gelişmelere yine damgasını vuracak.

Tüm sanayici dostlarıma mutlu, başarılı, bol kazançlı günler diliyorum.

Eyüp SÖZDİNLER
ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı