1000 fidanı toprakla buluşturduk...

Türkiye’nin en cazip sanayi merkezlerinden olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi çevre ile ilgili yaptığı yatırımlarla da göz dolduruyor. Faaliyete geçirdiği ve 26 trilyonu bulan Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisleriyle, sanayiden kaynaklı atıksuların bir gramını bile arıtmadan doğaya deşarj etmeyen ÇOSB, Çevre Koruma Haftası’nda da anlamlı bir etkinlik düzenledi. 

 1000 FİDAN DİKİLDİ

 Sanayi Bölgesi içerisinde yaklaşık 8000 fidan eken ÇOSB, Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisleri’nin kurulu bulunduğu 350.000 metrekarelik alanda da toplamda 4000 fidan ekti. Çevre Koruma Haftası çerçevesinde 1000 fidan daha düzenlenen törenle dikildi. 

 GAZETECİLERLE GEZİ DÜZENLENDİ 

 Fidan dikimi öncesinde ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili M. Gürdal Adal, ÇOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Alpagut ve Andon Arakelyan ile ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, bölge içerisinde gazetecilerle incelemeler yaparak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

 DEREYE 1 GRAM ATIĞIMIZ ATILMIYOR 

 Öncelikle ÇOSB ile Çerkezköy’ü birbirinden ayıran Kavak Deresi’ne giden heyet burada yapılan çalışmaların ardından dereye sanayiden kaynaklı 1 gram atığın atılmadığını söylediler. Yapılan gezinin ardından fidan dikiminin yapılacağı ÇOSB Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesislerine geçildi.  

 FİDAN DİKİM TÖRENİ 

 Buradaki törene Çerkezköy Kaymakamı A. Akın Varıcıer’in yanı sıra çok sayıda sanayici katıldı. Oldukça renkli bir havada geçen fidan dikim töreninde fidanlar toprakla buluşturularak, can suları verildi. Fidan dikim töreninin ardından konuşan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, “Toplumsal sorumluluk bilinciyle, yaşanabilir bir dünya ve gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir çevre bırakmanın öneminden yola çıkarak, ‘Çevre Koruma Haftası’ kapsamında ‘Fidan Dikme’ törenini gerçekleştiriyoruz” dedi.  

GERÇEK MANADA ARITMA YAPIYORUZ 

 ÇOSB’nin arıtmış gibi değil gerçek manada arıtma yaptığının altını çizen Sarıoğlu: “Arıtması olmayan, çevreye önem vermeyen alanlar sanayi alanları olamaz. Türkiyeli sanayiciler de çevrenin önemini kavramış durumda. Artık herkes çevreyi kirleterek hiçbir şeyin yapılamayacağının gayet farkında. Biz Organize Sanayi Bölgesi dışındaki sanayi alanlarında da çevre bilincinin gelişmesini arzu etmekteyiz. Trakya’da bundan sonra tarlalara, hiçbir altyapısı olmayan yerlere fabrika kurulmasına, sanayi alanları olarak tahsis edilmesine izin verilmemelidir. OSB’lerde her şey organize gitmektedir. Bunun en güzel örneğini Bölgemizde görmekteyiz. Her şey bir elden götürülmekte ve çözüme süratle varılmaktadır. Bizim gelecek nesillere bırakacağımız en güzel mirasımız çevremizdir. Bunu da en güzel şekilde koruyarak onlara teslim etmeliyiz” ifadelerine yer verdi.  

 KAYMAKAM VARICIER, ‘ÇOSB TÜRKİYE’NİN PRESTİJİ’ 

 ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu’ndan sonra söz alan ve ÇOSB’nin Türkiye’nin prestiji olduğunu söyleyen Çerkezköy Kaymakamı A. Akın Varıcıer de, “ÇOSB bu prestijine çevre ile ilgili yaptığı çalışmaları da ekleyerek adını markalaştırdı. Yapılan çalışmalar basit işler değil. Büyük paralar gerektiren çalışmalardır. Çevre çalışmaları sözde değil icraatta olmalıdır. ÇOSB de bunu başarmıştır. Çerkezköy’ün en önemli sorunu çevre bilincini oluşturmaktır. Vilayetimizin de genel fikri her yere sanayi alanlarının oluşturulmaması yönündedir. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin yaptığı çalışmaları takdir ediyoruz. Türkiye’ye örnek olabilecek çalışmalar yapılmaktadır. Yeşil bizim ortak rengimiz. Yeşili hep birlikte korumalıyız.”