AFAD - İTFAİYE TEŞKİLATLARI KOORDİNASYON TOPLANTISI ÇOSB'DE YAPILDI

Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonluğunda, Tekirdağ İl ve İlçe İtfaiye Teşkilatları, Çerkezköy OSB Konferans Salonunda koordinasyon, eğitim ve işbirliği toplantısı gerçekleştirdi.

29 Mayıs 2012 tarihinde Çerkezköy O.S.B. nin ev sahipliğini yaptığı toplantıya; Vali Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Turhan Çuhadar, Çerkezköy OSB Müdürü Mehmet Özdoğan, İ.B.B. İtfaiye Eğitim Merkezi Amiri Cemalettin Budak, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Recep Erol ile birlikte 20 İtfaiye teşkilatından 80 temsilci katıldı.

Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği toplantıda, itfaiye teşkilatları denetim raporunun sonuçları değerlendirilerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Afad Müdürü Recep Erol; İtfaiye teşkilatlarının insan hayatındaki önemine değinerek, erken müdahale etmenin çok önemli olduğunu, itfaiye personelinin 24 saat görev yapan bir kuruluş olarak personeli araç ve gereçleri ile her an göreve hazır olmaları gerektiğini vurguladı. Diğer taraftan itfaiye personelinin eğitimli ve donanımlı olması gerektiğine vurgu yapan İl Afad Müdürü Recep Erol “İtfaiye personelinin kara gün dostu olduğunu, vatandaşın en zor ve sıkıntılı anlarında itfaiye personelini yanında gördüğünü beyan etti.

Koordinasyon ve işbirliğinin önemine değinen Erol “Tekirdağ kenti itfaiyecilik konusunda çok şanslı, çok profesyonel itfaiye ve kurtarma organizasyonuna sahibiz, İl ve İlçelerimizde yapılan denetimlerde gördük ki; olması gereken araç ve personele sahibiz” dedi.

Toplantıda bir konuşma yapan ÇOSB Müdürü Özdoğan; Tekirdağ itfaiyecilerini ÇOSB Müdürlüğü’nde ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını, itfaiye teşkilatlarının bir araya gelerek eğitim, koordinasyon ve işbirliği yapmasının önemli olduğunu belirtti. Özdoğan “ÇOSB Müdürlüğü olarak itfaiye teşkilatlarına ve personeline önem veriyoruz. OSB olarak itfaiye faaliyetlerimizde önemli gelişmeler kaydettik. İtfaiye yatırımlarına her zaman büyük önem veriyoruz, yeni bir itfaiye aracı daha  alıyoruz. ÇOSB olarak daima itfaiyecilerimizin yanındayız.” dedi.

Vali Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Turhan Çuhadar ise yaptığı konuşmada; İtfaiye teşkilatlarının toplantısında olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, itfaiye teşkilatlarının karşılıklı yardımlaşma ve işbirliğinin önemine dikkat çekti. İtfaiyelerin görevinin sadece yangın söndürmek olmadığını, afet önleyici tedbirleri aldırmak gibi görevlerinin de bulunduğunu belirten Çuhadar, ruhsatlandırma aşamasında yangın güvenliğinin tam olarak alındığından emin olunmayan işyerlerine, ruhsat izin yazısı verilmemesi gerektiğini belirtti.

Toplantının bir bölümünde müdahale ve koordinasyon konusunda eğitim veren İBB İtfaiye Eğitim Merkezi Amiri Cemalettin Budak; Yangın ve kurtarma çalışmalarından bahsederek, itfaiye teşkilatlarının eğitimli ve sertifikalı kişilerden seçilmesi gerektiğini, önümüzdeki dönemde bütün itfaiye teşkilatlarında, Meslek Lisesi mezunu ve İtfaiyecilik Bölümü mezunu kişilerin istihdam edileceğini belirtti.

Toplantı sonunda kapanış konuşması yapan İl Afad Müdürü Recep Erol; Afad İl Müdürlüğü olarak buna benzer koordinasyon toplantılarının önümüzdeki günlerde farklı müdahale birimleri ile devam ettirileceğini vurgulayarak, toplantıya ev sahipliği yapan ÇOSB Müdürlüğü’ne ve katılımcılara teşekkür etti.