ATIK SU RENK PARAMETRELERİ İSTİŞARE TOPLANTISI ÇOSB'DE YAPILDI

Ergene Nehri’ne dökülen atık suların ‘Renk Parametreleri’ konu istişare toplantısı Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek’in de katılımıyla Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirildi.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ceyhan, Tekirdağ ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü Fatih Arslan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Daire Başkanı Dr. Yakup Karaaslan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Daire Başkanı Yahya Kesimal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şube Müdürü Gül Mıhçıoğlu, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Ömer Sarıoğlu, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gürdal Adal,  ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan, Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. A. Mete Saatçi, İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. İzzet Öztürk, MNE Çevre Mühendislik ve Müşavirlik Şirketi’nden Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Sütçü İmam Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Özer Çınar, Süleyman Demirel Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Kitiş, Fatih Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Sami Gören, Bahçeşehir Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Göksel Demir, Namık Kemal Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Ali Rıza Dinçer, , Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Güneş, Çorlu Deri OSB Müdürü Erdinç Ferlier, Ergene Yeşil Çevre Kooperatifi Başkanı Şakir Sönmez, Trakya Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Doğan Ünal, Trakya Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkan Yardımcısı Cahit Ecesoy, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, Özen Mensucat A.Ş Genel Müdürü Dr. Ahmet Temiroğlu, Can Tekstil Yönetim Kurulu Mahmut Can, ÇOSB Çevre Yönetim Sistem Müdürü Servinaz Kuru ile firma temsilcileri katıldı.

YÖNETMELİK REVİZE EDİLDİ
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan Ergene Havzası Genel Eylem Planı çerçevesinde toplandıklarını dile getiren Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek; “Daha önce belirlenmiş olan yönetmelik revize edildi ve atık sularda yeni parametreler belirlendi. Ergene Nehri’ne boşaltılan atık suların rengi konusunda düzenlemeler yapıldı. Belirlenen bu parametrelere geçiş için de 24 Nisan 2012 tarihine kadar süre verildi.’’ dedi.

"ERGENE NEHRİ DOĞAL GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞMALI"
Ergene Havzası Genel Eylem Planı ile Ergene Nehri’nin doğal görünümüne kavuşmasının hedeflendiğini dile getiren Vali Kemelek; “Ergene Nehrine boşaltılan atık sular nedeni ile nehrin rengi eskisinden çok farklı bir görünüm kazanmış durumda. Hazırlanan bu proje ile Sanayiciler Ergene Nehri’ne boşalttıkları atık suyun rengini değiştirerek nehrin daha berrak bir görünüm kazanmasını sağlayacaklar. Bu konu hakkında yapılan bazı çalışmalar var. Bunun için de toplu hareket ederek en doğru projeyi en ucuza nasıl hayata geçireceğimizi konuşacağız.” şeklinde konuştu.

"ÖNCE SORUNU NASIL ÇÖZECEĞİMİZE KARAR VERMELİYİZ"
Ergene Nehri’ne boşaltılan atık suların renk giderimi hakkında bilgi veren Çevre Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı; “zaman kısıtlığı nedeni ile atık sulara renk giderimi mi yapacağız; yoksa atık suları deşarj mı ederek bertaraf edeceğiz? Öncelikli olarak bu sorunun cevabını vermeliyiz. Bu konuda biz sanayicilerimize sadece rehberlik edebiliriz. Zaten yapılmış olan bir takım çalışmalar mevcut. Bu çalışmaların ekonomik boyutlarının neler olduğunu, nasıl hayata geçeceğini bu toplantıda görüşerek karara bağlayacağız.” dedi.

"KADEMELİ BİR GEÇİŞ YAPILMALI"
‘Sanayici açısından önemli olan projelerin proseslerinin sürekli değişmemesi ve devamlı olmasıdır’ diyen Kınacı; “Bu tarz projelerde sanayicileri sıkmadan, kademeli olarak geçiş yapılmalıdır. Mevcut atık su sorununda da önemli olan renk ve koku problemidir. Atık suların rengini ve kokusunu düzelterek Ergene nehrine boşaltırsak nehir temiz görünür ve sorun bir nebze de olsa çözülür.” İfadelerini kullandı.

ALTERNATİF PROJELER DE OLACAK
Çevre Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı’nın konuşmasının ardından söz alan Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ceyhan Ergene Nehri sorunu konusunu çözmek için toplantının önemine değinerek ‘’bazı firmaların atık su renginin değiştirilmesi ve kokusunun giderilmesi yönünde çalışmaları oldu. Ayrıca Tübitak ve çeşitli üniversiteler de bu yönde çalışmalar yaptılar. Bunun dışında alternatif deşarj projelerimiz de olacak.” şeklinde konuştu.

"DSİ’DE BU YÖNDE PROJELER YAPIYOR"
Toplantı esnasında sanayicilerden gelen “Ergene’de sadece renge ve kokuya mı önem vereceğiz? Peki, suyun kalitesi ne olacak?” sorusu üzerine söz alan Vali Kemelek; “Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nün evsel ve fabrika atıklarının arıtılması konusunda Belediyelerle ortak projeleri var. DSİ bölgemizde 13 Belediye ile arıtma konusunda anlaştı. Yapılan anlaşmalarda toplam maliyetin yüzde 45’i DSİ tarafından belediyelere hibe edilecek, kalan kısmı ise uzun vadeler şeklinde geri ödenecek. Ergene 1 ve 2, Velimeşe ve Türkgücü’ne ıslah OSB’leri kurulacak ve kurulacak tesisler için yer seçimleri de 26 Ocak’ta yapılacak’’ ifadelerine yer verdi.

"NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZ"
Vali Kemelek’in konuşmasının ardından Fatih Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Sami Gören atık suların renk parametreleri için hazırladığı sunumu katılımcılarla paylaştı. Sunumun ardından sanayicilerden Kasar ve Dual Tekstil AŞ temsilcisi Mehmet Ali İnce renk parametreleri konusunda muzdarip olduklarını dile getirerek şunları söyledi:  “Bizden hiçbir araştırma yapmadan görüş bildirmemiz bekleniyor. Bu görüşler doğrultusunda da çalışmalar yapılarak Nisan ayına kadar projenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Ama bu kadar kısa süre içerisinde projenin hayata geçmesi mümkün değil. Ayrıca yatırım ve maliyet gibi sorunlarımız da var. Bizden şimdi renk konusuna konsantre olmamız isteniyor. Ama ileride başka sorunlar da ortaya çıkacaktır. Sanayinin atık su karakteri ileride değişebilir ve bu yeni sorunlar doğurur. Bu yüzden yapacağımız yatırımlar boşa gider. Hazırlanmış olan pilot çalışmalarda maliyetler oldukça düşük görünse de ileri de değişmemesi garanti değil. Sanayiciler olarak ne yapacağımızı bilmiyoruz. Atacağımız adımlar konusunda akademisyenlerimiz bize yol gösterebilecekler mi bilemiyoruz?. Ama yine de çok memnunuz; çünkü karşımızda bize yardım etmek isteyen bir topluluk var” İfadelerini kullandı.

"ÖNCE ORTAK ARITMA TESİSİ YAPILMALI"
Sanayicilerin kaygılarını dile getirmesinin üzerine Çevre Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yöneticileri tarafından soruna muhakkak bir çözüm getirileceğini söylerken Ergene Yeşil Çevre Kooperatifi Başkanı Şakir Sönmez; “Yaklaşık 1,5 yıl önce bu konu için önce Islah OSB’lerin kurulmasını önerdik. Biz de sanayiciler gibi yatırımların boşa gideceğini düşünüyoruz. Bu yüzden OSB’lerin bu konudan muaf tutulmasını önerdik. Önce ortak arıtma tesisi yapılmalı. Ortak arıtma tesisi yapılmadan renk parametreleri projesi hayata geçerse boşa yatırım yapılmış olur. Çünkü renk giderimi çok ciddi bir iş ve ortak arıtma tesisinden önce yapılırsa verim alınamaz. Bu sorunun aynısı daha önce Gebze OSB’de yaşandı. Oraya da önce ortak arıtma tesisi yapıldı ve şimdi orası denetleniyor.” şeklinde konuştu.

"SEKTÖRÜN KAPISINA KİLİT VURMAYALIM"
Özellikle Tekstil sektörünün problemi olan su arıtma konusuna değinen ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu; “Tekstil sektöründe Avrupa’da bizim rakibimiz konumundaki tek ülke İtalya’dır. İtalya’nın da su parametreleri bizim ülkemizdekinin neredeyse 20 katı fazladır. Bu da demek oluyor ki sektörde bizim rakibimiz İtalya değil, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerdir.. Ama bu sorunu biraz da sektör bazında düşünmek gerekli. Bu projeyi yapmayalım demiyorum ama şu an sektörde yarıştığımız ülkeler arıtma konusunda bilgi sahibi olmayan ülkelerdir. Bizim hayata geçirmeyi planladığımız arıtma projesinin maliyeti yüksek olursa sektörün kapısına kilit vurabiliriz. Avrupa’da Tuna Nehri’nin görüntüsü ve durumu Ergene Nehri’nden daha kötü durumdadır. En doğrusu bu projenin alternatifi olan “Deşarj” yöntemidir.” ifadelerini kullandı.

"KOŞULLAR ZAMANLA DEĞİŞEBİLİR"
OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Güneş, tekstil sektörü denince akla ilk gelenin  kendileri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu konuda en önemli olan devletin ne düşündüğüdür. Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan Ergene Nehri’ni bir prestij meselesi yapmış durumda ve Nehrin temiz akmasını istiyor. Madem ortada böyle bir durum var ve çözülmesi gerekiyor bunu en iyi “Deşarj” yöntemi ile çözeriz. En iyi arıtma sistemini yapsak bile yarın koşullar yine değişir ve yatırımlarımız boşa gider.”

"HER İŞLETME BIRAKTIĞI SU KADAR PARA ÖDESİN"
Ergene Nehri’nde 20 sene önce balık tutuluyordu, insanlar yüzüyordu gibi ifadelerin kullanıldığını hatırlatan Şinasi Güneş; “Kimse kusura bakmasın ama ben 1988’den beri buradayım. Ergene Nehri o zaman da kirliydi. Bunda sanayicinin hiç mi suçu yok? Tabi ki var. Ama biz bu sorunun en ucuz maliyetle çözülmesi taraftarıyız ve bunun en iyi yolu da “Deşarj” yöntemidir. Başbakan daha önce de deri sanayicilerini hedef alarak “Onlar gündüz çalışırlar, gece de suyu boşaltırlar” ifadelerini kullanmıştı. Bizim de nehrin kirlenmesindeki payımız büyük ama sadece bu bölge mi kirlendi. Türkiye’nin birçok yerinde deri sanayisi faaliyet gösteriyor. Bu sorunun en iyi çözüm yöntemi “Deşarj” yöntemidir. Her işletme bıraktığı su kadar para ödesin. Bu sorun da ortadan kalksın.” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞ ALIŞ-VERİŞİNDE BULUNULDU
Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Güneş’in konuşmasının ardından Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, bir başka programı nedeniyle toplantıdan ayrıldı. Vali Kemelek’in ayrılmasının ardından toplantının kalan kısmı basına kapalı olarak devam etti.