BAKAN YAZICI'DAN ÇOSB'YE SERTİFİKA

Bir dizi ziyarette bulunmak için Tekirdağ’a gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ramada Otel’de “Kolay Ticaret Büyük Türkiye Projesi” Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Toplantıda ilk olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın "Kolay Ticaret ve Büyük Türkiye Konulu" tanıtım filmi katılımcılara gösterilirken, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı toplantıdaki konuşmasında, projenin ayrıntılarını katılımcılara anlattı. Bakan Hayati Yazıcı, “Bugüne kadar 9 bölgede yapılan toplantının 7.sini Tekirdağ’da gerçekleştirdiklerini, bakanlık olarak hedeflerinin Türkiye’nin ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke olmasını sağlamak olduğunu söyleyerek, ülke genelinde 3 milyonu aşkın ticari işletmede 1 trilyonun üzerinde mal ve hizmet üretilmektedir” dedi. 76 milyon tüketicinin bu mal ve hizmetlerden yararlandığını ifade eden Bakan Hayati Yazıcı, bunlarla ilgili iş ve işlemleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığının takip ettiğini, ilerleyen süreç için güvenli ve kolay ticaretin yol alacağı kanalların hızla ve titizlikle inşa edildiğini kaydetti.

2012 yılında 55 yıllık Türk Ticaret Kanunu'nu değiştirdiklerini ve 1 Temmuz 2012 itibarı ile de yeni kanunun yürürlüğe girdiğini söyleyen Bakan Hayati Yazıcı, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine giden yolda, Türkiye’yi ticaretin en kolay yapıldığı ülke haline getirmek için çalıştıklarını söyledi.

Gelişen teknolojinin ve büyüyen ticaretin şartlarını yeniden gözden geçirdiklerini ve bu doğrultuda yeni enstrümanlar ürettiklerini de ifade eden Bakan Hayati Yazıcı, konuşmasının ana temasını oluşturan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak en kolay en güvenli ticaret vizyonu doğrultusunda onun bir alt başlığı olan “Kolay Ticaret Büyük Türkiye” projelerini hayata geçirdiklerini belirterek ve bahse konu; Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulamaları, Yerinde Gümrükleme, İzinli Gönderici ve Ortak Transit Projelerini katılımcılara anlattı.

Toplantıda Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın konuşmasından sonra, konu ile ilgili bir mabbing gösterimi de yapıldı. Toplantı sonunda, Bakan Hayati Yazıcı tarafından, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu'na "Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası" verildi.