Bölgemiz Katı Atık Tesisi ile ilgili çalışmalara devam ediyor…

Çevre yatırımlarında öncü OSB’lerden olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, çevre ile ilgili çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bünyesindeki iki adet Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi bulunan ÇOSB, bunların yanı sıra kurmak istediği Katı Atık Kurutma Tesisi’yle ilgili de faaliyetlerine devam ediyor.

\"\"
 
 Arıtma tesislerinde çıkan çamurların bertaraf edileceği tesisle ilgili ÇOSB yetkilileri farklı yerlerdeki tesisleri gezerek çalışmaları yerinde görüyor. Teknik incelemeler kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) tarafından yaptırılan ve işletilen ‘Arıtma Çamuru Termal Kurutma ve Kojenerasyon Tesisi’ne teknik bir gezi gerçekleştirildi.

Teknik geziye, ÇOSB Bölge Müdürlüğü Teknik Gruplardan Sorumlu Bölge Müdür Yardımcısı Kadir Karakaya, İnşaat Müdürü Tunçer Hancıoğlu, Çevre Yönetim Sistem Müdürü Servinaz Kuru katıldı.

Katı atık kurutma tesisini gezen ÇOSB heyeti, mevcut teknolojileri yerinde görerek en uygun sistemi Bölgemize getirmek için çalışmalar yaptı. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulması planlanan Katı Atık Kurutma Tesisi’yle birlikte, endüstriyle atıksu arıtma tesislerinde çıkan çamurlar burada kurutularak, hacimleri 5’te 1 oranında hacmi küçülecek. Kurutulan çamurlar bertaraf edilmek için çimento fabrikalarına verilecek.