Çerkezköy SGK Görkemli Bir Törenle Açıldı

\"\"

Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaettin Akbulut, “Organize Sanayi Bölgemiz emsallerine göre çok farklı.  Düzenli sanayisi olan, sorunlarını çözen, çevreye saygılı ve koruyan bir sanayimiz. Bundan dolayı başta çok değerli Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, olmak üzere tüm yönetimi yürekten kutluyorum. SGK binası devletin işi demediler, taşın altına ellerini koydular ve SKG Binasını yaptılar.”

Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu’nun katkıları ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi’nin yapımı üstlenmesiyle Bölgemize kazandırılan Çerkezköy Sosyal Güvenlik Merkezi Hizmet Binası görkemli bir törenle açıldı. Çerkezköy Sosyal Güvenlik Kurumu görkemli bir törenle açıldı. Törene Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in yanı sıra AK Parti Tekirdağ Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Başkanı Ziyaettin Akbulut, Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Oğuz, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili M. Gürdal Adal, ÇOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Alpagut, Andon Arakelyan, Zafer Karadeniz, Çerkezköy Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Ulkat, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

39 BİN SİGORTALIYA HİZMET VERECEK
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan açılış programında ilk konuşmayı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar yaptı. Çerkezköy ve Malkara’dan sonra 172. SGK Merkezi’nin Çerkezköy’de açıldığını belirten Acar, sigortalılara verilen öneme değindi. Bu merkezin 174 bin nüfuslu Çerkezköy’de 39 bin sigortalıya hizmet vereceğini ifade eden Acar, vatandaşların artık sigorta işlemleri için Tekirdağ’a gitmek zorunda kalmayacağını belirtti.

AKBULUT, ‘ÇOSB ÇOK FARKLI BİR YER’
Sonrasında konuşan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaettin Akbulut, kısa bir süre önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gelen Ömer Dinçer’in Çerkezköy’e gelmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  AK Parti Hükümeti'nin reformlarına değindi. Sosyal Sigortalar konusunda önceki hükümetlerin yanlış politikaları nedeniyle kara deliğin açıldığını vurgulayan Akbulut, bu konudaki çalışmaların sonuç vereceği ve sıkıntıların giderileceği kanaatinde olduğunu belirtti.

Konuşmasının son bölümünde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nden övgü ile söz eden Milletvekili Akbulut, "Organize Sanayi Bölgemiz emsallerine göre çok farklı.  Düzenli sanayisi olan, sorunlarını çözen, çevreye saygılı ve koruyan bir sanayimiz var. Bundan dolayı başta çok değerli Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ve Bölge Müdürü olmak üzere hepsini yürekten kutluyorum" dedi. SGK binası devletin işi demediler taşın altına ellerini koydular ve SKG Binasını yaptılar" diyen ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kuruluna teşekkürlerini sunan Akbulut, bundan sonraki süreçte de Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin bu tür faaliyetlerin içinde olmasına inançlarının tam olduğunu ifade etti.

TEKİRDAĞ’DAKİ MERKEZİN DE TEMELLERİ ATILDI
Çerkezköy’ün sanayisi ile ünlü olduğunu ve Türkiye’nin en eski Organize Sanayi Bölgelerinden birine sahip olduğunu belirten Kemelek, “Tekirdağ'da 2 bin 666 sanayi tesisi var. Böyle sanayi bölgesi olan bir ilçede sigortalı sayısı da çok fazla” dedi. Tekirdağ’da merkez binasının da ihalesinin yapıldığını ifade eden Kemelek, Ağustos sonuna kadar o binanın da tamamlanarak hizmete açılacağını söyledi. Bu merkezin de açılması ile birlikte pek çok sorunun çözüleceğini ifade eden Kemelek, “İşkur’un yürüttüğü meslek edindirme kursları da devam ediyor. 2009’un ilk altı ayında 59 kurs açıldı ve bu kursların 22’si tamamlandı. Diğerlerinin de tamamlanması ile birlikte 1115 kursiyer bu kurslardan faydalanmış olacak.” diye konuştu.

LÜZÜMSUZ TARTIŞMALARDAN ÇIKILMALI
Açılış programında son konuşmayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer yaptı. Küresel krizin üzerinde önemle durulması gereken boyutunun işsizlik olgusu olduğunu ifade eden Bakan Dinçer, şimdi artık krizin sona ereceğine dair olumlu işaretler alındığını söyledi. Bu süreçte Türkiye’nin direncini artırmak için demokratik istikrarın her zamankinden daha büyük önem kazandığını vurgulayan Dinçer, “Yaşadığımız süreci doğru yönetebilmek ve bu dönemsel sorunu aşabilmek için bütün sosyal kesimlerin katkısına ihtiyaç var. Türkiye’nin istisnasız bütün kurumları ve bütün toplumsal kesimleri lüzumsuz tartışmalardan hızla çıkarak, 72 milyon insanımızın refah ve huzuruna odaklanmalıdır.” diye konuştu.
 
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SÜRESİ 6 AYA ÇIKARILDI
Özürlülerin istihdamına yönelik olarak da 50 ve üzeri işçi çalıştıran özel sektör işverenlerinin yüzde 3, kamunun yüzde 4 özürlü çalıştırılmasının öngörüldüğünü vurgulayan Dinçer, “5838 sayılı kanunla da ödenek miktarı ve süresi artan Kısa Çalışma Ödeneği firmalarımızı ciddi anlamda rahatlattı ve yeni işsizlerin oluşmasında büyük engel teşkil etti” dedi. 2009 Şubat sonunda yasal düzenlemelerle kısa çalışma ödeneği için öngörülen sürenin 6 aya çıkarıldığını, ödenek miktarının da yüzde 50 oranında artırıldığını vurgulayan Bakan Dinçer, kriz şartlarına göre tedbirlerin de alınmasına devam edildiğini belirtti.
 
PLAKETLERİ BAKANIN ELİNDEN ALDILAR
Binaların hizmet üretmek için yapıldığını vurgulayan Dinçer, burada görev yapacak memurlara da seslenerek “Vatandaşların vergileri ile maaş alıyorsunuz. Vatandaşa gülümseyerek davranmak ve iyi hizmet etmek zorundasınız. Eğer bunu sağlayamazsak bu binaların bir anlamı olmaz” ifadelerini kullandı.

SARIOĞLU’NA PLAKETİ BAKAN VERDİ
Bakan konuşmasının sonunda SGK Çerkezköy Şubesi’nin hayata geçirilmesinde büyük emeği olan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ve SGK Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Oğuz’a teşekkür belgesi ve plaket verdi. Plaket töreninin ardından SGK Çerkezköy Şubesi’nin açılışına geçilirken, kurdeleyi Bakan ve protokol üyeleri birlikte kesti. SGK binasını gezen ve çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Dinçer ve beraberindekiler daha sonra İşkur Çerkezköy Şubesi’ni gezerek İşkur Tekirdağ Müdürü Şerafettin Küçük’ten çalışmalar hakkında bilgi aldı. 28.08.2009