Çevreyi Korumada ÇOSB Örnek Oluyor

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen Ergene Havzası Koruma Eylem Planı tanıtım toplantısında Trakya’daki sanayi tesislerinin Organize Sanayi Bölgesi çatısı altında toplanmasının gerekliliğine vurgu yapıldı.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'nın Tekirdağ ayağı toplantısı Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu'nda yapıldı. Toplantıya katılan yetkililer 'Daha temiz bir Ergene Havzası için ne gerekiyorsa yapılmalı' konusunda görüş birliğine vardılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlanılan toplantının açılış konuşmasını Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu yaptı. ÇOSB’nin çevreye yaptığı katkılardan bahseden Sarıoğlu: “

EYLEM PLANINA TAM DESTEK
Organize Sanayi Bölgeleri çevre kültürünü olumlu yönde etkiledikleri gibi, disiplin altına alınmasında da büyük katkıları vardır. Sanayicilerin, sanayi kuruluşlarının Organize Sanayi Bölgeleri çatısı altında toplanmasında büyük yarar var. Sanayici OSB'de olursa kontrolü, kaydı çok kolay oluyor. Çevre konusunda biz son derece duyarlıyız. Bu anlamda Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak, bizler Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’na her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

ARITMA TESİSİ KURMAYANLARA CEZA KAPIDA
ÇOSB Başkanı Sarıoğlu'nun ardından kürsüye gelen İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Ceyhan, 2010 yılına kadar atıksu arıtmalarını yapmayacak olan, bu yönde adım atmayan Belediyelere ciddi yaptırımlar ve cezalar uygulanacağını ifade etti. Planın uygulanmasında taviz vermeyeceklerini kaydeden İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Ceyhan, “Arıtma tesisi için adım atanlara, proje, danışmanlık, para vs. desteği verilecek” dedi. Ergene sorununun bölgenin kangren sorunlarından biri olduğuna da değinen Ceyhan, “Ergene Havsazı sorununu mutlaka çözmemiz ve temizlememiz gerekiyor. Yeraltı sularının hoyratça kullanılmasının önüne geçilmeli. Arıtma yapılmadan sanayi kuruluşlarının ve evsel atıkların deşarj yapılmasına izin vermemeliyiz" dedi.

HEP BİRLİKTE KORUMALIYIZ
İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Ceyhan'ın ardından Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Recep Şahin kürsüye geldi. Türkiye'de son 5-6 yıldır çevre noktasında mevzuattaki boşlukların doldurulduğunu ve çıkarılan yönetmeliklerle eksiklerin giderilmeye çalışıldığını kaydeden Genel Müdür Yardımcısı Recep Şahin, "Çok güzel ve daha sağlıklı bir çevreye kavuşmak hepimizin hedefi olmalı. Çevreyi devlet, vatandaş, sanayici el ele korumalı" dedi.
"Özellikle su kirliliği konusunda mesafeler almaya kararlıyız" diyen Genel Müdür Yardımcısı Recep Şahin, su kirliliği noktasında havza başında yaklaşımlar ve çözüm önerileri getireceklerini ve suyun iyi bir şekilde yönetilmesini sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Genel Müdür Yardımcısı Recep Şahin'in ardından bir konuşma yapan Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Ergene Havzası sorununun herkesi ilgilendiren bir sorun olduğunu ve yapılan toplantının bu sorunun çözümü için ümit veren bir toplantı olduğunu ifade etti.

DAHA DUYARLI OLMALIYIZ
İnsanoğluna yaşaması için su, hava ve toprağın bahşedildiğini, bunlardan biri olmadan yaşamın olmayacağının altını çizen Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, "Bundan 50 yıl önce havanın, toprağın veya suyun biteceği söylense pek kimse inanmazdı ama günümüzde teknoloji geliştikçe, veriler ortaya çıktıkça dağların, denizlerin, nehirlerin kaybedilme endişesine herkes inanmış durumda" dedi. "Yaşadığımız çevreye karşı duyarsız olamayız" diyen Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, çevreye karşı duyarsızlığın sonucunun sel, yaygın hastalık, afet gibi yeniden insanoğluna döndüğünü söyledi.
Ergene Havzası'nın uzunluğunun 264 km. olduğunu ve Istrancalardan Meriç Nehri'ne kadar bir alanı kapladığını belirten Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, havzanın kolları ile birlikte oldukça geniş bir alanı kapladığına işaret etti.

OLUMLU BİR GELİŞME
Ergene Havzası'nda çevreye daha az zararlı sanayiye izin verilmesi, bazı yerlerin ise tamamen sanayiye kapatılmasının gündemde olduğunu ifade eden Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, yeni hazırlanan ve kamuoyunda tartışılan 1/100.000'lik planların şimdiki hale gelmesinin sevindirici ve olumlu bir gelişme olduğuna değindi. "Dağınık haldeki sanayileri toplu hale getirir, OSB'lerdeki gibi düzen altına sokabilirsek sorunu daha kolay aşarız" diyen Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Ergene Havzası etrafında irili ufaklı toplam 17 Belediye'nin bulunduğuna dikkat çekerek, bunların evsel atıkları için arıtma yapılması gerektiğini fakat Belediyelerin yapılacak olan arıtmaların aylık masraflarını İller Bankası'ndan gelecek pay verilse dahi karşılamasının imkansız olduğunu ve bu nedenle 17 ayrı Belediye'nin 17 ayrı tesis yerine, ortak arıtmalar yapması gerektiğini ifade etti. Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek'in ardından kürsüye gelen Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü Su Kaynakları Şube Müdürü Yakup Karaaslan Ergene Havzası Eylem Planı Sunumunu yaptı.

ÇOSB ARITMA TESİSLERİ HEYETİ BÜYÜLEDİ
ÇOSB Konferans Salonu’ndaki eylem planı sunumunun ardından Çevre Genel Müdür Yardımcısı Recep Şahin, Tekirdağ Belediye Başkanı Dr. Adem Dalgıç, Tekirdağ Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Ceyhan, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili M. Gürdal Adal, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan ve çevre Belediye başkanlarından oluşan kalabalık bir heyet ÇOSB Müdürlüğü I. ve II. Kısım Merkezi Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisleri’ni gezdi.
 
İNCELEMELERDE BULUNDULAR
Burada ÇOSB Bölge Müdürlüğü yetkililerinden tesisler ve çalışma şekilleri hakkında bilgi alan heyet her iki tesisi de gezerek suyun nasıl arıtıldığını aşama aşama görme imkanı buldu. ÇOSB Müdürü, tesislerinin 24 saat açık olduğunu her zaman denetlenebileceğini vurgulayarak bu konuda bilgi ve birikimlerini de paylaşmak istediklerini söylediler.
 
EN BÜYÜK TESİSLERDEN BİRİ
Bakanlık yetkililerini büyüleyen Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü I. ve II. Kısım Merkezi Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisleri, hakkında bilgi veren ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan, “Arıtma tesislerimiz, kapasite ve kurulu alan olarak Türkiye’nin en büyük Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisleri’nden biri. ÇOSB tesislerinin her ikisi de günlük 40.000 m3 kapasitede olup, tesislerde günlük ortalama 80.000 m3 atıksu arıtılıyor.” dedi. Her iki tesiste, Bölge’de kurulu bulunan 200 firmanın atıksularının arıtılıdığını vurgulayan Özdoğan “Arıtıldıktan sonra Çorlu Deresine deşarj edilen atıksular, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği Tablo 19’a tabi. Tesislerde, Avrupa Birliği’nin ön gördüğü şekilde işlemler yapılarak atıksu deşarj ediliyor. Her iki tesiste de fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma yapılıyor. Biyolojik arıtmada karbon giderimine ilave olarak azot ve fosfor giderimi de yapılıyor.” bilgisini verdi.