ÇOSB 100 BİN AĞAÇ DİKECEK

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB)’nin, TÜBİTAK ile yaptığı ortak çalışma sonucu OSB’den atmosfere salınan karbon miktarına karşılık gelecek ağaç miktarı hesaplandı ve bu kapsamda ÇOSB, 100 bin ağaç dikimi projesini hayata geçirdi. ÇOSB Bahçe ve Ziraat Şefliği tarafından başlatılan ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Çerkezköy-İstanbul TEM Otoyolu’nun geçiş güzergahı da ağaçlandırıldı. Ocak ayında başlatılan çalışmaların 10 Nisan’da tamamlanması hedefleniyor. Bu güne kadar 60 bin fidanın dikimi tamamlanmış olup, önümüzdeki günlerde de 40 bin fidan daha dikilerek, 100 bin ağacın dikimi gerçekleştirilecek.

21 Mart 2012 Çarşamba günü Çerkezköy-İstanbul TEM Otoyolu geçiş alanı içerisinde fidan dikimi için Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ne tahsis edilen alanda fidan dikim töreni düzenlendi. Törene; Tekirdağ Orman ve Su İşleri Müdürü Mehmet Uzun, Kontrol Mühendisi Remzi Pekel, Orman Köy İlişkilerinden Reşat Danalar, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, ÇOSB Y önetim Kurulu Başkan Vekili M. Gürdal Adal, ÇOSB Yönetim Kurulu Üyeleri, ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan, ÇOSB Müdür Yardımcısı Kadir Karakaya, ÇOSB Bahçe ve Ziraat Şefi Buğra Ertuğrul ve ÇOSB çalışanları katıldı.

Ağaçlandırma çalışmalarına ocak ayında başladıklarını ifade eden Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, 2,5 aylık süreçte 60 bin fidanın dikim işleminin tamamlandığını, 25 kişilik bir ekip ve 2 orman mühendisinin büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürdüklerini, inşallah 10 Nisan’da hedeflenmiş olan 100 bin fidanın dikileceğini belirtti.

Ağaç dikimi için Çorlu-Çerkezköy TEM otoyolu geçiş alanı ve Çerkezköy çevresindeki TEM bağlantı yolunda toplam 40 hektarlık bir alan belirlenmiş olup, Sedir, Top Akasya, Tesbih, Akçaağaç, Çınar fidanları ve süs bitkileri ekilecek.

Ömer Sarıoğlu ayrıca; fidanları diktikten sonra üç yıl boyunca bakım çalışmalarını da ÇOSB olarak üstlenileceğini, bu süre zarfında kuruyan ya da tutmayan fidanın yerine yenisinin dikileceğini 3 yılın sonunda da ağaçların bakımını Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na teslim edileceğini belirtti.

Törende, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili M. Gürdal Adal, ÇOSB Yönetim Kurulu Üyeleri, Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan ile birlikte fidan dikti.

Lise yıllarında Gaziantep’te diktiği ağacı yıllar sonra gördüğünde çok mutlu olduğunu dile getiren Başkan Ömer Sarıoğlu; “Bu ülke hepimizin. Geleceğimize sahip çıkalım. Hepimizin birer dikili ağacı olsun.” şeklinde konuştu.