ÇOSB 5'İNCİ DAYANIŞMA YEMEĞİ GERÇEKLEŞTİ

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin geleneksel 5’inci Dayanışma Yemeği İstanbul Polat Renaissance Hotel’de yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Şarkıcı Petek Dinçöz’ün sahne aldığı gecede bir konuşma yapan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, “ÇOSB yönetimi olarak yine her yıl olduğu gibi katılımcılarımızın en kaliteli, en verimli ve en karlı üretimi gerçekleştirebilmeleri için üstümüze düşen görevleri yaptık. Kurumsal, şeffaf ve uyumlu yönetimimizle ÇOSB’yi Türkiye’nin yüzakı, çevreci OSB’lerinden biri haline getirdik. ÇOSB Barajı’nın bu yıl temelini atacağız, sırada ÇOSB Üniversitesi var” dedi.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin (ÇOSB) 5’inci Dayanışma Yemeği İstanbul’da Polat Renaissance Hotel’de gerçekleştirildi. ÇOSB Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen 5. Dayanışma Yemeği’nde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, ÇOSB Başkan Vekili Gürdal Adal, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, ÇOSB Bölge Müdür Yardımcıları Füsun Sular ve Kadir Karakaya konukları kapıda karşıladı. 21 Mart 2014 Salı günü saat 19.00’da başlayan dayanışma gecesine Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Kapaklı Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeleri, ÇOSB’de faaliyet gösteren firmaların sahip ve üst düzey yöneticileriyle eşleri katıldı.

36 YILLIK BİLGİ BİRİKİMİMİZİ VE TECRÜBEMİZİ PAYLAŞIYORUZ
ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, gecenin açılışında yaptığı konuşmada konukları selamlayarak, “Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin çok değerli katılımcıları, çok kıymetli konuklarımız, ÇOSB’nin büyük aile buluşmasına, geleneksel hale getirdiğimiz 5. Dayanışma Yemeği’ne hoş geldiniz. Bütün yılın yorgunluğunu siz dostlarımla burada üzerimden atmaktan son derece mutluyum. ÇOSB yönetimi olarak yine her yıl olduğu gibi katılımcılarımızın en kaliteli, en verimli ve en karlı üretimi gerçekleştirebilmeleri için üstümüze düşen görevleri yaptık. Hep birlikte ÇOSB’yi Türkiye’nin yüz akı, çevreci OSB’lerinden biri haline getirdik. Türkiye’deki 252 OSB içinde bakanlık tarafından örnek gösteriliyoruz. Örnek, öncü ve doğa dostu OSB olarak gösteriliyoruz, diğer OSB’lerle tecrübe ve deneyimlerimiz paylaşıyoruz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından pilot OSB ilan edildik. OSB’lerin ve bakanlığın bizi rehber olarak görmesinden son derece mutluyuz. Tekirdağ ili genelinde yeni kurulanlarla birlikte 13 OSB var. 36 yıllık bilgi birikimimiz, tecrübemizi onlarla paylaşmaktan son derece mutluyuz” dedi.

SCADA VE FİBER OPTİK ALTYAPIMIZLA ÇAĞ ATLADIK
ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sarıoğlu şunları söyledi: “ÇOSB’de yaptığımız yatırımlarla güvenliği artırdık. 170 kameralı SCADA sistemimizle 7 gün 24 saat 1250 hektarlık ÇOSB’de her noktayı kontrol altında tutuyoruz, kuş uçurtmuyoruz. SCADA yatırımımızla tüm fabrikaların elektrik, su, doğalgaz tüketimlerini, atıksu miktarlarını tek merkezden kontrol edip, faturalandırma imkanı bulacağız. Fiber optik altyapımızı tamamlayarak katılımcılarımızı küresel rekabette iddialı hale getirdik. İnternete erişim hızları arttı. ÇOSB’ye çağ atlattık.

TEKNİK LİSENİN YENİ BİNASI VE TİCARET BLOKLARI
Özel ÇOSB Anadolu Teknik Lisesi’nin sınıf, atölye ve laboratuvarlarından oluşan yeni binasıyla 20 işyerinden oluşan ÇOSB Ticaret Blokları’nı ihale ettik. Ticaret Blokları’nda banka şubesi, PTT, eczane, kargo şirketi, alışveriş merkezi gibi üniteler olacak. Özel ÇOSB Anadolu Teknik Lisesi gelecek yıl yeni binalarında eğitim-öğretim verecek. 200 öğrencimize kolej seviyesinde İngilizce eğitim veriyoruz. 120 öğrencimizle lisanüstü eğitim programlarımız da sürüyor. Bu eğitim çalışmalarımızdan edindiğimiz tecrübeyle gelecekte ÇOSB Üniversitesi’ni kurmayı planlıyoruz.

BARAJ İNŞATINA BU YIL İÇİNDE BAŞLAYACAĞIZ
Yine bölgemiz sanayicilerinin çok büyük ihtiyacı olan buhar santralını kurmak üzere hareket geçtik, gerekli araştırmaları yapıyoruz. Sırada Küçükyoncalı Baraj inşaatımız var. Devlet Su İşleri tarafından proje çalışmaları yapılıyor. Bu yıl içinde temelini atmayı planlıyoruz. Sanayicinin kullanacağı su bu barajdan gelecek ve Trakya’nın en ucuz suyunu katılımcılarımıza vermeyi taahhüt ediyoruz. Barajın bitmesiyle yer altı sularının seviyesi korunacak, denge sağlanacak.

Çok amaçlı, Trakya’nın en büyük konferans salonunu inşa ettik, yakında hizmete açacağız ve 22 Nisan 2014’te yapacağımız ÇOSB Mali Kongresi’ni bu çok amaçlı konferans salonumuzda gerçekleştireceğiz. Konferans salonumuzda sergi, konferans, seminer, panel yapılabilecek.”

SANAYİ ODASI’NI BU YIL İÇİNDE KURACAĞIZ
Sarıoğlu, Tekirdağ Sanayi Odası kurma çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Biliyorsunuz Türkiye’nin en büyük çevreci projelerinden biri Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ilimizde gerçekleştiriliyor. Bizim her türlü arıtma tesisimiz var, çevreye saygılıyız. Ancak Tekirdağ ili genelinde plansız sanayileşmenin neden olduğu bariz bir kirlilik de mevcut. Bu kirlenmeyi önlemek amacıyla uygulamaya konan Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın en büyük destekçisi biz sanayicileriz. Atıksuları kanal sistemiyle Marmara denizine deşarj edecek projemizi 300 milyon liraya gerçekleştireceğiz. Tekirdağ ili genelindeki sanayiciler tek çatı altında teşkilatlanmadan bu büyük projelerin hayata geçmesi zora gireceğinden; Tekirdağ Sanayi Odası’nı kurmaya karar verdik. Önce Tekirdağ Sanayi Odası Kurucu Müteşebbis Heyeti’ni oluşturduk, sonra Sanayi Odası’nın altyapısını meydana getirmek üzere Tekirdağ Sanayiciler Derneği’ni kurup çalışmalarımıza başladık. 1.450 sanayicinin, 13 OSB ve bir serbest bölgenin olduğu bir il Sanayi Oda’sız olamaz. Esnaf ve tüccarla Ticaret Odaları’nda aynı çatı altında faaliyet göstermemiz bizden istenmesin. Esnaf ve tüccarla biz sanayicilerin hem talep ve beklentileri çok farklı, hem de sanayiciler Ticaret Odaları’nın yönetiminde yeteri kadar temsil edilemiyor. Şöyle ki Ticaret Odaları’nın gelirlerinin yüzde 90’ı sanayiciden olmasına karşın yönetim temsil oranı yüzde 10. Bu yıl içinde tüzel kişilik kazandırmayı planladığımız Tekirdağ Sanayi Odası’nın altyapısını TEKSANDER’de oluşturacağız. Sanayi Odası ile daha rekabetçi olacağız.”

BU YILIN ÇİLEĞİ UCUZ SU
Her Dayanışma Yemeği’nde katılımcılara bir müjde verdiğini belirten Sarıoğlu, “Bu yılın çileği ne? Bu yıl çilek yok. Bir öpücük yeter ancak barajın bitmesiyle sanayicimiz sağlayacağımız ucuz suyu bu yılın çileği kabul etmenizi rica ediyorum” dedi. Bu müjde ile büyük alkış alan Sarıoğlu, ÇOSB’nin bu büyük aile buluşmasında takım arkadaşlarını da sahneye davet ederek tek tek tanıttı.

YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE VE BÖLGE MÜDÜRÜ ÖZDOĞAN’A BÜYÜK ALKIŞ
ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sarıoğlu, “ÇOSB örnek, öncü, çevreci ve ihracat üssü bir OSB olarak gösteriliyor. Bu vasıflar nasıl kazanılıyor? Birincisi ÇOSB’nin kurumsal yapısı, ikincisi şeffaf, uyumlu yönetim anlayışımız. ÇOSB’yi, OSB’ler liginde en başa uyumlu, kurumsallaşmış ve şeffaf yönetimimizle taşıdık. ÇOSB yönetimi olarak biz bir takımız, ekibiz. Şimdi bu uyumlu orkestranın her biri birbirinden değerli isimlerini sahneye çağırıyorum” dedi. Sarıoğlu, ÇOSB Başkanvekili Mustafa Gürdal Adal, Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Alpagut, Kazım Gamgam ve Selim Asael’i sahneye davet ederek tanıttı. ÇOSB Yönetim Kurulu üyeleri geceye katılanlardan büyük alkış aldı. Sarıoğlu, Yönetim Kurulu üyelerinin ardından, “Peki ÇOSB’nin bu kurumsal yapısını, 160 kişilik birikimli ve tecrübeli kadrosunu bir ahenk içinde çalıştıran kim? Kurumsal yönetim yapımızın orkestra şefi Bölge Müdürümüz Mehmet Özdoğan bu başarının mimarıdır. Yönetim tecrübesi, mevzuata hakimiyeti ve kuralları uygulamada her daim ödünsüz ve titiz davranan Mehmet Özdoğan’ı da sahneye davet ediyorum” dedi. Sarıoğlu, Mustafa Gürdal Adal, Selim Asael, Mustafa Alpagut, Kazım Gamgam ve Mehmet Özdoğan’la el ele tutuşarak katılımcıları selamladılar.

SARIOĞLU ‘İKİNCİ BAHAR’I SÖYLEDİ
ÇOSB Yönetim Kurlu Başkanı Ömer Sarıoğlu’nun konuşmanın ardından müzik eşliğinde dans eden katılımcılar, sahneye çıkan Petek Dinçöz’ün şarkılarıyla eğlenceli anlar yaşadı. Dinçöz, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu’nu sahneye davet ederek şarkı söylemesini istedi. Orkestra eşliğinde ‘İkinci Bahar’ şarkısını söyleyen Sarıoğlu, dinleyenlerden büyük alkış aldı. Petek Dinçöz’ün şarkıları ve müzikle coşan sanayiciler ve yakınları dans ederek bütün bir yılın yorgunluğu ve stresini üzerlerinden attılar.