ÇOSB-AKUT İle Ortaklaşa Eğitim Düzenledi

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, AKUT (Arama Kurtarma Derneği) ile düzenlenen yangın, arama kurtarma ve deprem eğitimine yoğun ilgi oldu.

ÇOSB Bölge Müdürlüğünün sertifika programı çerçevesinde gerçekleşen eğitime ÇOSB katılımcı firmalarından çok sayıda çalışan katıldı. AKUT’dan uzman eğitmenlerin katıldığı eğitimde teorik ve pratik eğitim birlikte yapıldı. AKUT ile işbirliği çerçevesinde ilki yapılan eğitimin bundan sonra da devam edeceği vurgulandı.

Eğitimde yangın, arama kurtarma ve deprem anında müdahale etme şekilleri hem teorik hem de pratik olarak anlatıldı. Eğitimde, yangının çıkma nedenleri; dikkatsizlik, bilgisizlik, tedbirsizlik, ihmal, kaza, sabotaj ve doğal afetler olarak açıklandı. Yangın esnasında ateşten değil dumandan korkulması gerektiği belirtti. 4 bin çeşit zehirli gazın bulunduğunu ve yangın esnasında insanların bunlara maruz kalarak hayatını kaybettiğini kaydeden eğitmenler şunları söyledi: “Yangın anında panik olmayın çünkü en fazla ölümler panik halinde meydana geliyor. Yanmaktan değil zehirlenmekten korkun. En yakın alarm düğmesine basarak yangını haber verin. Derhal itfaiyeyi arayarak yangın hakkında detaylı bilgi verin. Yangın yerinde yaralı olup olmadığından emin olun. Portatif yangın söndürme cihazı ile ilk müdahaleyi yapın. Yangının boyutu sizi aşıyorsa ortamdaki tutuşmamış yanıcı maddeleri ortamdan uzaklaştırın. Bu çalışmalar sırasında kendinizin veya başkalarının hayatını tehlikeye atmayın. Görevlilerden başkasının yangın yerine girmesine engel olun. Yangının büyüme ihtimalini göz önüne alarak kaçış yönünüzü hesaplayın. Bir yangın ilk 3 dakikada 1 bardak su ile ilk 10 dakikada 1 ton su ile, 10-30 dakikada 10 ton ve daha fazla su ile söndürülür.”