ÇOSB, Çevre ve Orman Bakanı'nı Ağırladı

Hükümet, Ergene'deki kirliliği bitirmek için, tam 1 Milyar TL'yi gözden çıkardı. Teknolojik arıtma tesislerinden yeni barajlara, dere yatağı ıslahlarından yeşillendirme çalışmalarına kadar çok yönlü çalışmalar içeren Ergene Eylem Planı'nı Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde (ÇOSB) açıklayan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Biz Haliç'i temizlemişiz, Ergene bizim için çocuk oyuncağıdır." diyerek, 2015 Yılı'nda Ergene'den tertemiz suların akacağını söyledi. Konuşmasında sık sık ÇOSB’ye övgüler yağdıran Eroğlu, “ÇOSB’nin bu konuda bilgi, tecrübe ve desteklerine her zaman ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Ergene Havzası Eylem Planı Toplantısı, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da katılımı ile gerçekleştirildi.  Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ergene Havzası ile ilgili tanıtım filminin sunulmasının ardından ilk konuşmayı Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek yaptı. Ergene’nin temizlenmesi konusunda önemli çalışmaların yapıldığını belirten Vali Kemelek “Ergene Havzası’nın tarım alanı olduğu düşünüldüğünde ayrı bir önemi var. Ergene’de 1975-76’lı yıllara kadar böyle bir sorun yoktu çünkü sanayi yoktu. Günümüzde sadece Çerkezköy’de 58 bin sigortalı çalışan var. Bunları dengelemek zorundayız. Hem bu insanlarımız için istihdam sağlayacağız hem de istihdam yaratırken ortaya çıkan olumsuzlukları giderme gayretinde olacağız.” dedi. 

DENETİM TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL
Çevreyi kirleten unsurlara yönelik denetimlerin devam ettiğini belirten Vali Kemelek “Ama denetimler tek başına yeterli değil. Fabrikaların da temiz üretime yönelmesi lazım. Çerkezköy ve Çorlu OSB’lerde arıtma tesisleri var. Yapılacak olan ıslah OSB’lerdeki arıtmalar, daha teknik ve kullanma suyu çıkarabilecek yeni teknoloji arıtmalar olacak.” ifadelerini kullandı. 

ÇOK FARKLI BİR TRAKYA ORTAYA ÇIKACAK
Bölgede temiz çevre bilincinin oluştuğunu söyleyen Kemelek “Bundan sonra eylem planı yürürlüğe girecek. Çok farklı bir Trakya ortaya çıkacak” dedi. 1/100000’lik planların onaylanmasında ve sonrasında gelen sıkıntılarda destek olduğu için Bakan Eroğlu’na teşekkür eden Vali Kemelek “Sanayicilerimiz ÇED raporu almakta zorlanıyordu. Bu sorun çözüldü. İnşallah sanayicilerimiz bizi mahçup etmeden faaliyetlerini sürdürecekler” diyerek sözlerini tamamladı. Vali Kemelek’in konuşmasının ardından Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Şahin Ergene Havzası Eylem Planı ile ilgili sunum yaptı. 

OKSİJEN MİKTARI AZALIYOR
Ergene Nehri’nin 283 kilometrelik bir akarsu olduğunu söyleyen Şahin, Ergene Havzası’nda arazi kullanımı, sanayi dağılımı konularında da bilgi verdi. Havza’da 14 adet yerleşim yerinin bulunduğunu söyleyen Şahin, Ergene’de 1993’lerden sonra sanayinin yoğunlaşması ile birlikte debinin 2 metreküplerden 8 metreküplere yükseldiğini belirterek “Sudaki çözülmüş oksijen miktarı da azalıyor. Bu da suyun kirliliğini gösteriyor” dedi.

DENETİMLER DEVAM EDECEK
3 yılda 4.sınıf su kalitesinden 3. sınıf su kalitesine geçmeyi, 5 yılda da 2.sınıf su kalitesine çıkmayı hedeflediklerini ifade eden Şahin “5 yıldan sonra da tüm parametrelerde 2.sınıf su kalitesine çıkmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. “Tanı ve teşhis ne kadar iyi olursa tedavi de o derece sağlıklı olur” diyen Şahin eylem planı kapsamında çevre dostu üretime geçileceğini, belediyelerin atıksu arıtma tesisi kuracağını, ıslah organize sanayi bölgelerinin kurulacağını, katı ve tehlikeli atık işleme geri kazanım ve bertaraf tesislerinin kurulacağını, tarımsal kaynaklı kirlilik kontrolüne devam edileceğini, dere yatağının temizleneceğini ve ıslah edileceğini, Ergene havzasında erozyonla mücadele edileceğini, nehir su kalitesinin izleneceğini ve denetimlerin devam edeceğini söyledi.

6 BARAJ YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK
6 yeni baraj projesinin de 2011 yılı sonuna kadar tamamlanacağını belirten Şahin 5 yılda yapılacak olanlarla ilgili de şunları söyledi: “Erozyonla mücadele edilecek. Ergene nehri gerçek zamanlı sürekli izlenecek. Ergene ve Meriç 19 noktadan izlenecek. Denetimler devam edecek. Yer altı suyu korunacak”. 

ERGENE HAVZASI İÇİN 1 MİLYAR TL
Recep Şahin’in sunumunun ardından Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Ergene Havzası Eylem Planı’nı açıkladı. Bu toplantının Ergene için bir milat olduğunu belirterek sözlerine başlayan Bakan Eroğlu “Belediyeler kanununa göre arıtma gibi tesislerin yapımı belediyelerin sorumluluğunda. Yapmadıkları zaman belediye başkanları şahsen bundan mesul olurlar. Biz devlet olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız 2015 yılına kadar 1 Milyar TL harcamak için planlama yaptık. Bütün havzayı kurtaracağız. Trakya’ya bu yakışmaz. 1 milyar TL yatırım için hazırız. Bu yükün çoğunu biz kaldıracağız ama sanayiciler ve belediyeler de bunun bir ucundan tutacak. Herkes sorumluluğunun gereğini yapacak. İnşallah 2015’e kadar su kalitesini iyileştireceğiz.” dedi.

BİZ HALİÇ’İ TEMİZLEDİK ERGENE ÇOCUK OYUNCAĞI
“Biz Haliç’i temizledik, Ergene çocuk oyuncağı geliyor” diyerek sözlerini sürdüren Eroğlu “Kirlenmenin nereden geldiğine de bakmak lazım. Atık su arıtma tesisleri olmadığı için belediyeler kirletiyor. Sanayi kirletiyor. Çerkezköy OSB başta olmak üzere bazı OSB’ler suyunu titizlikle arıtıyor ama tesisi olmayan ya da tesisini her zaman kullanmayan sanayiciler de var. Çamurlarını bile dereye bırakan bazı sanayiciler var. Maalesef Trakya gibi bir yerde katı atık bertaraf tesisi yok. Katı atık bertaraf tesisi için birliklere yüzde 45’lere kadar hibe sağlıyoruz. Belediyelerin imkanları yoksa tamamını da yapalım. Katı atıklar daha büyük bela. Dereye giden katı atıklar dereyi daha fazla kirletiyor” ifadelerini kullandı. İşi gücü bıraktığını ve Ergene ile yatıp kalktığını belirten Bakan Eroğlu “Ergene’yi hep birlikte kurtarmamız lazım. Bakanlık olarak tüm belediyelere katı atık ve atık su tesisleri için gereken desteği vereceğiz. Lüzumsuz gübre kullanımından kaynaklanan kirlilik de var, onu da kontrol altına alacağız. En uygun gübrenin yeterli miktarda kullanımını sağlamak için çalışacağız” dedi. 

ISLAH OSB’LER BİR YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK
Çalışmaları aylık takip edeceğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a 3 ayda bir rapor vereceğini belirten Eroğlu, havzadaki tüm baraj ve göletleri de yatırım programına aldıklarını söyledi. “Herkes görevini yapacak. Ben eksik yapıyorsam bana da hesap sorun” diyen Eroğlu 4 tane ıslah OSB’nin de en geç 1 yıl içinde kurulacağını açıkladı. Bakanlık olarak OSB’lere çok önem verdiklerini vurgulayan Eroğlu “Su artık bedava değil. Sanayicilerin suyu çok iyi kullanıp su kullanımını azaltacak ve geri kazanacak tedbirlere girmesi lazım. Artık dünyada çevre dostu üretim ön plana çıktı. Sanayicilerimiz fabrikalarını çevre dostu fabrika haline getirebilirler. Burada en güzel yol ön arıtmadan sonra müşterek arıtma tesislerine yönelerek suyu arıtmak ve renk sorununu da çözmektir. Birlikte çalışacağız. Ben bakan gibi değil sizin yanınızda çalışan bir eleman gibi tecrübelerimi ve birikimimi size aktaracağım. Müşterek tasfiye hem yatırım hem de işletme maliyetlerini 6’da 1 indiriyor. Biz size her türlü teknik desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı. 

DERE ISLAHLARI YILDIRIM HIZIYLA BAŞLIYOR
Belediyelerden taleplerini de dile getiren Eroğlu “Belediyelere atık su arıtma tesislerini hemen inşa etmek düşüyor. Birlik olarak DSİ ile protokol yaparak bunu çözebilirler ya da İller Bankası’ndan destek alabilirler. Biz de bakanlık olarak kısmi destek vereceğiz. 3’te 1’ini bakanlık olarak hibe vereceğiz. Yeri de biz tahsis edeceğiz” dedi. Dere ıslahları konusuna da değinen Eroğlu “Dere ıslahı yapmak bizim sorumluluğumuzda. Zaruri olan yerlere köprü yapımını da biz üstlenelim. Belediyeler şehir içinden geçenleri düzenlesinler. Çevresi için de fidan verelim çevresini yürüyüş mekanları haline getirin. Dere ıslahları yıldırım hızıyla başlıyor” şeklinde konuştu. 

5 YILDA NELER YAPILACAK?
Bakanlık olarak kendilerinin de yapılanları denetleyeceğini söyleyen Eroğlu 5 yılda yapacakları çalışmalarla ilgili ise şunları söyledi: 18 bin dekar alanda ağaçlandırma yapılacak. 250 bin dekar bozuk orman alanı rehabilite edilecek. 900 kilometre uzunluğundaki yan derelerde dere rehabilitasyonu çalışması yapılacak. 5 yılda 110 bin dekar alanda özel ağaçlandırmaya destek sağlanması planlanıyor. Ergene nehri ana mecrası ve yan yollarında stabilizasyon sağlamak maksadıyla Orman Genel Müdürlüğü ve Hazine’ye ait arazilerde kavak, söğüt, ceviz ve benzeri türler ile plan kapsamında 5 yılda 5 bin dekar alanda galeri ağaçlandırması yapılacak. 150 kilometre uzunluğunda rüzgar perdesi tesis edilecek. 10 bin dekar mera ıslahı çalışması yapılacak. Bin 500 kilometre yol kenarı ağaçlandırması yapılacak”.

SANAYİCİLERDEN VE BAŞKANLARDAN SÖZ ALDI
İlk defa bütün havza bazında plan yapıldığını söyleyen Eroğlu baraj ve göletlerin tamamını da 4 yılda yapacaklarını belirterek Ergene’nin kurtarılması için sanayicilerden ve belediye başkanlarından söz aldı. Konuşmasının ardından Bakan Eroğlu’na Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu tarafından teşekkür plaketi verildi. Konuşmasında sık sık ÇOSB’ye övgüler yağdıran Eroğlu, bu çalışmalar esnasında ÇOSB’nin bilgi, tecrübe ve desteğine ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

KATILIM YOĞUN OLDU
Ergene Havzası Eylem Planı Toplantısı’na Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanı sıra AK Parti Tekirdağ Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Başkanı T.Ziyaeddin Akbulut, Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nizamettin Şenköylü, TREDAŞ Genel Müdürü Ahmet Erdoğan, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileriyle çok sayıda sanayici katıldı.