ÇOSB Genel Kurulu yapıldı…

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi 2008 Yılı Olağan Genel Kurulu yoğun bir katılımla gerçekleşti.

\"\"

ÇOSB Konferans Salonu’nda saat 14.00’da başlayan toplantıda tek liste ile seçimlere gidilirken, iki dönemdir ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Ömer Sarıoğlu, oy birliği ile yeniden başkanlığa seçildi. Yapılan açık oylamada güven tazeleyen Sarıoğlu, “ÇOSB Yönetiminde görev yaptığımız süre boyunca kendi işimiz gibi doğru kararlar alarak çalışmalar yaptık. Aynı titizlikle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ayrıca yaptığımız çalışmaları takdir ederek bizi yeniden bu göreve layık gören tüm katılımcılarımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi 2008 Yılı Olağan Genel Kurulu yoğun bir katılımla gerçekleşti. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Temsilcisi Hilmi Adnan Yüksel’in gözetiminde; Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen Genel Kurula katılanlar ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ve ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan tarafından kapıda karşılandı. Yeterli çoğunluğun sağlanmasının ardından başlayan Genel Kurulda ilk önce açılış ve yoklama yapıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Başkanlık Divan üyelerinin seçimi ve Divan teşekkülüne toplantı tutanaklarının imzalanması için yetki verilmesi ile ilgili gündem maddesine geçildi. Verilen önerge ile Divan Başkanlığına Ramiz Orhan Ermeç, Divan Üyeliklerine de Saim Buyruk ile Ahmet Mert Şengül seçildi. Seçimin ardından toplantı tutanaklarının da imzalanması için oy birliğiyle Divan Teşekkülüne yetki verilmesi kabul edildi. 

‘YAPTIKLARIMIZ VE YAPAMADIKLARIMIZ’

Bu gündem maddesinden sonra da 2008 Yılı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nun okunmasına geçildi. Faaliyet Raporu’nu Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Yıldırım Ulkat okudu. Ulkat, konuşmasında kendi yönetimleri boyunca yaptıklarından çok, yapamadıklarından bahsedeceğini söyleyerek şu görüşlere yer verdi: “Bölgemizde yapılanlar biliniyor, ben yapamadıklarımızı başlıklar halinde anlatmak istiyorum. Bölgemiz içerisinde toprak yol kalmadı diyebilirim. Fakat yapamadıklarımızın başında bunların tamamının asfaltlanması geliyor. Benim ÇOSB’ye geldiğim ilk dönemlerde fabrikamın bulunduğu kısmın tamamı çamur yollardı. Ama şimdi kimse çamurlu yollardan gitmiyor.” 

OSB’LERİN ÖNEMİ

Konuşmasında OSB’lerin önemine vurgu yapan Ulkat: “Kriz olmasına rağmen 2008 yılında Bölgemizde ciddi anlamda bir yatırım var. 59 tane yapı kullanma izninin verilmiş olması bunun en güzel göstergesidir. Bu rakamların yatırımın desteklenmesi açısından dikkat çekici olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Bölgenin yeşillendirilmesi için çok yoğun bir çaba sarf edildiğini anımsatan Ulkat konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bölgenin yeşil dokusunun artırılması adına, ben dahil tüm sanayicilerin biraz daha duyarlı olmaları gerektiğini belirtmek istiyorum. Ayrıca Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisleri kapasitesi açısından Türkiye’nin sayılı OSB’lerindeniz. Bir gram suyumuz bizim kontrolümüz dışında doğaya bırakılmıyor. Yine Yönetim Kurulumuz tarafından hayata geçirilen Çerkezköy Enerji Elektrik Üretimi A.Ş., bugün kurulduğu günün iki katı değerindedir. Bölgemizde doğalgazla ilgili son iki yıldır hiçbir problem yaşanmamıştır. Denetimlerin çok iyi yapıldığı doğalgazdaki bu başarı da takdire şayandır. Özellikle II. Kısım’daki elektrik hatlarının yeraltına alınmasıyla ilgili önümüzdeki dönemde çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra suyla ilgili de gündemde olan Büyükyoncalı Barajı’nın hayata geçirilmesi gerekiyor. Bunun dışında özellikle İtfaiye Birimimiz çok başarılı çalışmalar yapıyor. Kendilerine hedef olarak Bölge içerisindeki her yere 4 dakikada ulaşmayı olarak belirlemişler, ama bunun daha altında bir sürede gittiklerini ben biliyorum. Çünkü benim fabrikamda ufak çaplı bir yangın çıktı ve 3 dakikada gelerek hiçbir sorun yaşanmadan yangını söndürdüler. Bölgemize yapılan bir diğer önemli hizmette Güvenlik Kamera Sistemleridir. 10’u sabit 6’sı hareketli 16 kamera sayesinde Bölgemiz sürekli denetlenmektedir. TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi standartları uzun zamandır Bölgemizde uygulanıyordu. Bizim gibi büyük kapasiteli bir Bölge için böyle bir standart şarttı. Ayrıca ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemiyle ilgili çalışmalar da başlatıldı. Bu, belgenin de bizim gibi Türkiye’nin örnek teşkil eden OSB’si açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Eğitim konusunda da açılan birimimiz sayesinde katılımcılarımıza çok sayıda eğitimler verdik. Birçok alanda düzenlediğimiz sosyal faaliyetlerin de önümüzdeki dönemde artacağına inanıyorum.”

TÜM MADDELER OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Ulkat’ın konuşmasının ardından; 2008 Yılı Denetim Kurulu faaliyet raporu, 2008 Yılına ait, Bağımsız Denetim Yapan Yeminli Mali Müşavir yıllık denetim raporu, 2008 Yılına ait Bilanço, envanter, gelir/gider ve diğer hesaplar ÇOSB Bölge Müdürlüğü Muhasebe Müdürü Günay Aydın tarafından okundu. Raporların okunmasının ardından maddeler müzakereye açıldı. Müzakerenin ardından yapılan oylamada tüm maddeler oy birliği ile kabul edildi. Bu gündem maddelerinin ardından Genel Kurulda yapılan oylamada, Yönetim Kurulu Üyelerinin ve Denetim Kurulu Üyelerinin ibrası da, oybirliğiyle kabul edildi. Genel Kurulun bir diğer gündem maddesi olan, ‘Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerine ödenecek huzur hakkı ücretinin tespiti’ ile ilgili söz alan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu şunları söyledi: “Biz dört senedir Yönetimdeyiz, Yönetime gelirken huzur hakkı istemediğimizi belirtmiştik. Bundan sonraki Yönetimlerde de, Huzur hakkının olmamasını teklif ediyorum. Bulunduğumuz yerler gönüllük esasına göre çalışan yerlerdir. Yaptığımız işi kamu görevi gibi görüyoruz bunun bedelinin olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Yönetim Kurulu üyelerinin ücret almaması Denetim Kurulu üyesi arkadaşlara da bir önceki ücretin %10 artırılarak verilmesini öneriyorum” dedi. Sarıoğlu’nun bu teklifi de müzakereye açıldıktan sonra oy birliğiyle kabul edildi. Ardından ‘Yönetim aidatlarını ve hizmet karşılıklarını da içeren, 2009 yılı tahmini bütçe ve çalışma programının görüşülmesi ve karara bağlanması’ ile ilgili gündem maddesine geçildi.2009 yılı Tahmini Bütçeyi ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan okudu. Özdoğan da konuşmasında şunları söyledi: “Bu yıl ki hizmet karşılıkları genel olarak tüm kalemlerde %12 oranında artırıldı. Bu artış I. ve II. Kısım için de geçerlidir. Bu yıl içinde bulunduğumuz global kriz dolayısıyla yönetim aidatları konusunda Yönetim Kurulumuz herhangi bir artış getirmedi. Kalemler geçen yılla aynı bırakılmıştır.” 

ÖZDOĞAN, ‘YOĞUN ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK’

2009 yılı içinde yapılacak olan çalışmalarla ilgili de bilgiler veren Özdoğan: “I.Kısımda en büyük yatırımımız genel elektrik sistemini yenileme, geliştirme ve teknolojik yatırımlarla ilgili olacaktır. Bu çalışmalar kapsamında bazı yerlerde yer altına alınmayan havai elektrik hatları yer altına alınacak. Bölgemizin içerisinde acil ihtiyaç haline gelen tır ve otobüs parkları yapılacak. Asfaltı zedelenen veya ekonomik ömrünü tamamlayan bazı yolların asfaltları kemirilip yeniden yapılması da gündemimizdedir. Ayrıca belli bir bölümü tamamlanan Ana Kollektör Hattımızın yapılması da çalışmalarımız arasında. Bu tüm çalışmalarla birlikte 2009’da da katılımcılarımıza en iyi hizmeti verebilmek için yoğun bir çalışma performansı sergileyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

SEÇİMLERE TEK LİSTE İLE GİDİLDİ

Özdoğan’ın konuşmasının ardından, 2009 yılı Tahmini Bütçe ve 2010 yılı Genel Kuruluna kadar yapılacak harcamalarla için geçici bütçenin hazırlanması ve uygulanması hususunda Yönetim Kuruluna yetki verilmesi ile ilgili iki gündem maddesi de oy birliği ile kabul edildi. Bu gündem maddelerinin de ardından seçimlere geçildi. Tek liste ile gidilen açık oylamayla tüm katılımcıların oylarını alarak oy birliğiyle seçilen listelerde yer alan isimler ise şöyle: 

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER

Ömer Sarıoğlu (Sateks Tekstil)

M. Gürdal Adal (Emre Tekstil)

Zafer Karadeniz (Hakan Plastik)

Mustafa Alpagut (Elkon Makine)

Andon Arakelyan (Sarbak Metal)

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER 

Saim Buyruk (Buyruk Tekstil)

Ahmet Temiroğlu (Özen Mensucat)

Yıldırım Ulkat (Sanifoam)

Kazım Gamgam (Poşetsan)

Ahmet Bitlis (Şark Mensucat)

DENETİM KURULU ASİL ÜYELER

Mehmet Savaş (Arçelik)

Taha Ülker (Schnee Metal)

DENETİM KURULU YEDEK ÜYELER

Ali Öner (Jotun) 

Şükrü Gürbüz (Klüber)

OSBÜK DELEGELERİ ASİL ÜYELER

Ömer Sarıoğlu (Sateks Tekstil)

M. Gürdal Adal (Emre Tekstil)

Zafer Karadeniz (Hakan Plastik)

Mustafa Alpagut (Elkon Makine)

Andon Arakelyan (Sarbak Metal)

OSBÜK DELEGELERİ YEDEK ÜYELER

Saim Buyruk (Buyruk Tekstil)

Ahmet Temiroğlu (Özen Mensucat)

Yıldırım Ulkat (Sanifoam)

Kazım Gamgam (Poşetsan)

Ahmet Bitlis (Şark Mensucat)

‘AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ’ 

     
Seçimleri K
onuşan Genel Kurul Divan Başkanı Orhan Ermeç, “Şu anda gördüğüm manzara beni çok sevindirdi. Tüm katılımcıların oybirliği ile Yönetim Kuruluna destek vermeleri, ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ sözünü bize hatırlatıyor. Çok katılımlı ve güzel bir toplantı oldu hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Genel Kurulda son olarak ‘OSB Uygulama Yönetmeliğinin 154.maddesi (w) bendinde belirtilen görevler dışında kalan yetki ve sorumluluğun Yönetim Kurulu’na devri müzakere edilip oy birliğiyle kabul edildi.

SARIOĞLU ‘BÜYÜK BİR ÖZVERİ İLE ÇALIŞTIK’

Seçimlerin bitmesinin ardından bir teşekkür konuşması yapan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu şunları söyledi: “Hepinize katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Dört senedir aynı yönetimle devam ettik. Arkadaşlarımız büyük bir özveriyle her toplantıya tam katılımla, katıldılar. Kendi işlerimiz gibi doğru bildiğimiz işleri yapmaya çalıştık. Başarılı olduğumuzu da sizlerin takdirinden sonra görüyoruz. Bu da bize büyük bir zevk veriyor. Yeni yönetimde bir kan değişikliği yapalım dedik hepinizin yakından tanıdığı üç isim (Zafer Karadeniz, Mustafa Alpagut, Andon Arakelyan) yönetime davetimizi kabul ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum.”    

‘YENİ DÖNEMDE YEDEK ÜYELERLE 

BERABER   TOPLANTI YAPACAĞIZ'

Önümüzdeki dönemde Yönetim Kurulu toplantılarına Asil Üyelerle birlikte Yedek Üyelerin de katılıp tüm kararları beraber alma düşüncesinde olduklarını kaydeden Sarıoğlu; “Önümüzdeki dönemlerde neler yapacaksınız derseniz önümüze gelen problemleri çözmeye çalışıyoruz. Bölgenin adına kendi işimiz gibi doğru kararlar vermeye çalışıyoruz. Önümüzdeki dönem Yedek üyelerle beraber toplanmayı düşünüyoruz. Bütün kararları 10 kişi ile almak istiyoruz ve böyle yapacağız” şeklinde konuştu.

‘SANAYİCİLER DERNEĞİNİ AKTİF HALE GETİRECEĞİZ’

Sanayiciler Derneğini de canlandırmak ve aktif hale getirmek istediklerinin altını çizen Sarıoğlu, bu konuda da tüm sanayicilerden destek ve katılım istedi. Sarıoğlu, Bölgenin kalkınmasının herkesi kalkındıracağına vurgu yaparak sözlerini şöyle tamamladı: “Bölge hepimizin biz bütün yatırımlarımızı burada yapıyoruz. Buradaki tüm olumlu ve olumsuz gelişmeler hepimizi etkiliyor. Tüm sanayicilerimizin tam katılımı ve desteğiyle daha güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum.” (14.05.2009)