ÇOSB MÜDÜRÜ ÖZDOĞAN ÜNİVERSİTELİ GENÇLERLE BAŞARI SIRLARINI PAYLAŞTI

 

Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu (ÇEMYO) Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri tarafından düzenlenen ‘İş Hayatına Adım Atarken’ konulu konferans dün gerçekleştirildi.

ÇTSO konferans salonunda saat 14.00’de başlayan  konferansa, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Zenginal, ÇEMYO Müdür Yardımcısı Bilge Berkhan, Öğretim görevlileri Taha Aslanlı, Ali Maralcan, Özlem Bekdemir, Gülten Vatansever, Müjgan Yılmaz, Gülsüm Turan, Metin Moral ile öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapmak üzere söz alan Öğretim Görevlisi Taha Aslanlı, “Dönem başından bu yana birçok etkinlik düzenliyoruz. Bu 6’ncı etkinliğimiz olacak. Katılımları için Mehmet Özdoğan’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan, “Bu konferans salonunu yapan, bugün bu programın burada yapılmasına vesile olan mekan sahiplerine de teşekkür ediyorum.” dedi. Öğretmenlik dönemlerinden mühendislik yıllarına kadar hayatından birçok kesit anlatan Özdoğan, öğrencilere de bu kesitler üzerinden iş yaşamını anlattı.

Başarının ilk adımını doğru hedefler peşinde koymak olarak açıklayan Özdoğan bunu mühendis olarak ilk görev yaptığı yer olan Karakaya Barajındaki tecrübeleriyle açıkladı. İlk görev yaptığı yerde yabancı dil ve sürücü belgesi eksikliği olduğunu belirten Özdoğan, “Bu eksiklerimi burada başıma gelen olaylarla giderdim. Alman çalışma arkadaşlarımız vardı. Onlarla daha iyi iletişim kurmak için İngilizcemi geliştirdim.” Dedi. 2. Madde olarak kararlı ve çabuk hareket etmenin iş hayatında önemli bir unsur olduğunu belirten Özdoğan bu maddeyi de ÇOSB Anadolu teknik Lisesi’nin hızlı bir şekilde karar alınarak hayata geçirilmesi olarak örnekledi.

ÜRETKEN OLUN
İnsanların iş yaşamında üretken olmaları gerektiğini söyleyen Özdoğan öğrencileri üretken olmaları gerektiği konusunda uyararak,” Bunun yanında hiçbir işi küçümsemeyin, işi yapmaya ve en önemlisi size verilen işi neticelendirmeye çalışın. Yapacağınız işleri ertesi güne ertelemeyin. İşinizle ilgili kendinizi sürekli geliştirin.” dedi. Mantıklı ve bilinçli karar almanın da öneminden bahseden Özdoğan, “İnsan yaşamı boyunca karşısına çıkan fırsatları iyi değerlendirmeli.  Ömür boyunca bir kuş bir ağaca 3 kez konar derler. Ancak yakalayamazsanız uçar gider.” İfadelerini kullandı. İş yaşamında her zaman mükemmeliyetçi olmamanın artı ve eksi yönlerinin de olduğundan bahseden Özdoğan öğrencilere iş yaşamında duygusallığa yer olmadığını öğütledi.

“KENDİNİZİ GELİŞTİRİN’’
İnsanların çalıştıkları alanlar dışında da bir şeylerle uğraşmaları, kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söyleyen Özdoğan, “Çalışma yaşamında yaşadığınız her problem sizin için bir tecrübedir. Kendinizi bu şekilde geliştirebilirsiniz. Kendi alanınızın dışına çıkın neler öğrenebileceğinizi araştırın ve öğrenmeye açık olun.” dedi.

İNSANLARLA VAKİT GEÇİRİN
İnsanlarla vakit geçirmenin insana birçok yönden katkı sağlayacağını belirten Özdoğan, şöyle devam etti: “Ancak bu kişilerin doğru kişiler olmasına dikkat etmek gerekir. Sanal paylaşımlar yerine gerçek hayatta reel paylaşımları tercih edin. Kaliteli zaman geçirin ve unutmayın paylaşmak gerçekten güzeldir.”

PLAKET VE ÇİÇEK TAKDİM EDİLDİ
Konuşmalarının sonunda öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Özdoğan’a ÇEMYO müdür yardımcısı Bilge Berkhan tarafından plaket ve çiçek takdim edildi. Kokteylin ardından program sona erdi.