ÇOSB Öğrencilere Çevre Bilinci Aşılıyor

Bulunduğu bölgeye her açıdan faydalı olmayı kendine amaç edinen Çerkezköy Organize Sanayi

Bölge Müdürlüğü (ÇOSB) bu amaçlarına bir yenisini daha ekledi. Özellikle eğitim konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yapan ÇOSB Bölge Müdürlüğü verdiği eğitimlerine devam ediyor. İlköğretim okullarının 3’üncü sınıf öğrencilerine yangın ve yangında korunma eğitimi veren ÇOSB Bölge Müdürlüğü, Çerkezköy’deki ilköğretim okullarının 7’inci sınıf öğrencilerine de ‘Çevre’ eğitimi vermeye başladı.

ÇOSB Bölge Müdürlüğü Çevre Yönetim Sistem Müdürlüğü tarafından verilen eğitimlerde ilk önce ÇOSB Konferans Salonu’nda sunum eşliğinde çevre ve çevrenin korunmasıyla ilgili eğitim veriliyor. Ardından ÇOSB Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisleri gezilerek öğrencilere yapılan çevre yatırımları ve işlemleri gösteriliyor. Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Çevre Yönetim Sistem Müdürü Servinaz Kuru tarafından verilen çevre sunumları ise öğrenciler tarafından oldukça ilgiyle dinleniyor.

Eğitimlerin sonunda öğrencilere ‘Çevre El Kitabı’ hediye ediliyor. ÇOSB Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, çevre eğitimlerine yıl boyu devam edileceği, Çerkezköy’deki tüm ilköğretim okulu 7’inci sınıf öğrencilerinin de bu eğitimlerden faydalanacağı belirtildi.

ANLATILAN KONU BAŞLIKLARI
Çevre eğitiminde anlatılan konu başlıkları ise şöyle: Çevre nedir? Ekosistem nedir? Ekosistem neden değişiyor ve bozuluyor? Ekosistemdeki bozulmalar neleri doğurur? Hava kirliliğinin başlıca etkileri? Katı atıklar nelerdir? Katı atıklarımızdan nasıl kurtuluruz? Ambalaj atıkları ve geri dönüşüm?

BUNLARI BİLİYOR MUYUZ?
Küresel ısınma nedeniyle 2080 yılına kadar 200-600 milyon insan açlık çekebilir. 1.1-3.2 milyar insan da susuzluktan etkilenebilir. Bir ton kullanılmış beyaz kağıt geri kazanıldığında 16 adet cam ağacının kesilmesi önlenir. Bir ton kullanılmış gazete kağıdı geri kazanıldığında ise 8 adet çam ağacının kesilmesi önlenir. Bir litre motor yağı 530.000 litre içme suyunu kirletebilmektedir. Geri dönen her bir ton cam için yaklaşık 100 litre petrol tasarruf edilmiş olur. Büyük bir kayın ağacı 72 kişinin 1 günlük oksijen ihtiyacını karşılar. Geri dönüşen metal ve plastikle bu maddelerin yeniden üretiminde yüzde 95 enerji tasarrufu sağlarız.