ÇOSB Sanayici İşbirliğinde Önemli Adım

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, ÇOSB’deki katılımcıların İnsan Kaynakları Yetkilileri ile bir araya gelerek, özellikle, 4857 sayılı kanunun 85. maddesindeki değişiklik ile eklenen “Çalıştığı işle ilgili mesleki eğitim almamış işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamayacağına dair 01.01.2009 tarihli tebliğ ve yine aynı hükümler çerçevesinde, ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerinin usul ve esaslarına ilişkin düzenlemeler içeren 31.05.2009 tarih ve 27244 sayılı “Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalıştırılacak İşçilerin Mesleki Eğitimlerine Dair Tebliğ”e istinaden düzenlenecek mesleki eğitimler ve yakın bir zamanda hizmete girecek olan Özel İstihdam Bürosu hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

ÇOSB Sosyal Tesisleri Turkuaz Restaurant’ta gerçekleşen toplantıya; ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet ÖZDOĞAN, ÇOSB Bölge Müdür Yardımcısı Yıldıray ATILBAZ, ÇOSB Bölge Müdürlüğü Eğitim ve İnsan Kaynakları Şefi Gülten KARACA ve firmaların İnsan Kaynakları Yetkilileri katıldı.

Toplantıda konuşma yapan ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan; Bölge Müdürlüğü olarak katılımcılarının her zaman hizmetinde olduklarını belirterek, özellikle eğitim ve istihdam konusunda daha fazla işbirliği içinde olmak istediklerini kaydetti. Firmalardaki uzman kadronun bilgi ve birikimlerine her zaman ihtiyaç olduğunu belirten Özdoğan, “Bölge Müdürlüğü olarak elimizdeki imkanları kullanarak sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda boşlukları doldurmak istiyoruz. Sizlere daha fazla faydalı olmak istiyoruz. Sizlerden fikirlerinizle katkı bekliyoruz” dedi.  Özdoğan, ortak yapılacak çalışmalarla büyük bir gücün doğacağına vurgu yaptı.

İlki gerçekleştirilen bu toplantıların aralıklarla devam edeceğini ve her defasında 30’arlı guruplarla tüm sanayicilerle bir araya gelmeyi planladıklarının altını çizen ÇOSB Bölge Müdür Yardımcısı Yıldıray ATILBAZ da, “ÇOSB, sanayici işbirliği ile İnsan Kaynakları ve Eğitim Kurulu oluşturmayı, dinamik bir iletişim ağı ve dinamik stratejiler oluşturmayı, ayrıca vizyoner birliktelik ve destek sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

ÇOSB Bölge Müdürlüğünün, Genel ve Mesleki Eğitimler ile Özel İstihdam Bürosu hakkındaki proje ve faaliyetler de; ÇOSB Bölge Müdürlüğü Eğitim ve İnsan Kaynakları Şefi Gülten KARACA tarafından programa katılanlara aktarıldı. Bölge Müdür Yardımcısı Yıldıray ATILBAZ ile Eğitim ve İnsan Kaynakları Şefi Gülten KARACA, özellikle Ağır ve Tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair katılımcılarla birlikte, soru – cevap yöntemiyle görüş alış verişinde bulundular.

ÇOSB Müdürlüğü Eğitim ve İnsan Kaynakları Şefliği, Eğitim ve İstihdam faaliyetlerine yönelik birçok çalışma başlattıklarını ve asıl hedeflerinin; özellikle, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Özel ÇOSB Meslek Kursu çatısı altında genel ve mesleki eğitim hizmetleri konusunda, ‘belgelendirilmiş’ kalifiye işgücünün yasal şartlara uygunluğunu ve geniş tabanlı meslek kültürünü yayarak, mesleki eğitim kalitesinin SGK standartlarına ulaşmasını sağlamak olduğunu belirtti.