ÇOSB Sanayicileri Dayanışma Gecesinde Buluştu

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) ve Çerkezköy Sanayiciler Derneği (ÇERSAD) tarafından Klasis Hotel'de düzenlenen 2. Dayanışma Gecesi büyük bir katılımla gerçekleşti. ÇOSB’de faaliyet gösteren sanayicilerin yoğun ilgi gösterdiği Dayanışma Gecesi, ÇOSB’nin anlatıldığı tanıtım filminin gösterimiyle başladı. Gecenin açılış konuşmasını Çerkezköy Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat yaptı.

Konuşmasının başında düzenledikleri geceye katılan sanayicilere ve protokole teşekkür eden ÇERSAD Başkanı Yıldırım Ulkat şunları söyledi: “1973 yılında kurulan Çerkezköy Sanayiciler Derneğimizi bugünlere getiren tüm sanayicilere teşekkür ediyorum.

ÇOSB’nin kuruluşunda büyük rol sahibi olan derneğimiz uzun yıllar faaliyetlerine devam etmeden bir kenarda hayatını sürdürdü. 5 yıl önce ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanımız Ömer Sarıoğlu'nun öncülüğünde Derneğimizi tekrar harekete geçirdik ve şuanda kendini ifade edebilen, bölgede kabul gören bir Dernek haline getirdik" dedi.

ULKAT HEDEFLERİ AÇIKLADI
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin Türkiye'de örnek bir bölge olduğunu belirten Yıldırım Ulkat, "Bugün geldiğimiz nokta ortadadır. Ama geldiğimiz yer yolun sonu mu? Tabi ki hayır. Hiçbir sanayici, girişimci hedefleri, planları olmadan hareket etmez. Hedefimiz 2023'lü yıllarda 10 milyar doların üzerinde ihracat yapabilen örnek bir bölge olmak" şeklinde konuştu.

SARIOĞLU: ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞINI BENİMSEDİK
Ulkat'ın ardından kürsüye gelen ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, “5 sene önce yönetime geldiğimde sanayicilerden oluşan bir yönetim oluşturduk. Bir hedefimiz vardı. Hedefimiz bölgeyi kendi işimiz gibi görmekti. Utandıracak hiçbir şey olmadı, çok güzel şeyler yaptık” dedi.
 İlk defa şeffaf yönetim uyguladıklarını söyleyen Sarıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu Türkiye’de bir ilkti. Yönetim kurulu toplantılarımızı yedek yönetim kurulu üyelerimize ve denetim kurulu üyelerimize açtık. İhalelerimizi en uygun şekilde sonlandırmaya çalışıyoruz. ÇOSB müdürlüğünde 150’nin üzerinde çalışan uzman personel var. İyi anlaşan bir yönetimiz. Sizlere gerekli hizmeti en hızlı ve en kolay şekilde vermeye çalışıyoruz. Sanayicilerin işinin aksamaması, onların bekletilmemesi gibi hedeflerimiz var. Bu hedefler doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz”

BARAJIN YAPIM PROJELERİNİ İHALE ETTİK
Baraj projelerine de değinen Sarıoğlu “Bu 50 milyon TL’lik bir proje. Türkiye’de barajı olan ilk organize sanayi bölgesi olacağız. Trakya’da yeraltı suyu her geçen gün azalıyor. Bu nedenle yer üstü sularının kullanılması gerekiyor. Yönetimimiz 6 yıl önce Devlet Su İşleri’nden 99 yıllığına barajın işletme hakkını aldı. Barajın yapım projelerinin ihalesini yaptık” şeklinde konuştu.

İDARİ BİNA 15 AYDA TAMAMLANACAK
ÇOSB olarak altyapıyı tamamladıklarını ve 1 ay önce yeni idari binanın temelini attıklarını ifade eden Sarıoğlu, “İdari binanın inşaatı 15 ayda tamamlanacak. Kendimizi Türkiye’nin ilk 3’ünde görüyoruz. 30 yıl önce yapılan binaya artık sığamaz olduk. Yeni idari binanın yanına 400 kişilik de konferans salonu yapmak istiyoruz. Bu konferans salonu tüm Trakya’ya hizmet edecek. Trakya Türkiye’nin Avrupa’ya açılan yüzü. O nedenle Trakya’nın böyle bir konferans salonuna ihtiyacı var” diye konuştu.

ELEKTRİĞİ YÜZDE 2 İNDİRİMLİ KULLANACAKLAR
ÇOSB’ye, içinde doktoru ve şok cihazı olan tam donanımlı bir tane ambulans alacaklarını belirten Sarıoğlu, bu ambulansların itfaiye yanında 24 saat sanayicilerin hizmetinde olacağını söyledi. Sarıoğlu, sanayicilere elektrik konusunda da müjde vererek “Sanayicilerimiz 1 Nisan’dan itibaren elektriği yüzde 2 daha indirimli kullanacak” dedi. Bu indirimle birlikte ÇOSB’deki indirimli elektrik oranı yaklaşık yüzde 22’ye çıkarılmış oldu.

YER ÜSTÜ SULARINA YÖNELMEK ZORUNDAYIZ
Sarıoğlu’nun konuşmasının ardından Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek de bir konuşma yaptı. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin son derece önemli bir bölge olduğunu ifade eden Kemelek “ÇOSB’nin faaliyetleri diğer bölgeler tarafından örnek alınıyor. Gerek 1/100000’lik gerekse de 1/25000’lik planlarda yeraltı suları ile ilgili tedbirler var. Su kullanımı ile ilgili kısıtlama geldi. Yeraltı sularının tükenmemesi için yer üstü sularına yönelmek zorundayız” şeklinde konuştu. Islah OSB konusunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylandığını hatırlatan Kemelek “Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanınca biri Çorlu’da olmak üzere 4 ayrı yerde sizi örnek alarak organize sanayi bölgesi kurmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

IŞIN KARACA SAHNE ALDI
Konuşmaların ardından Grup Müzikal sahne alarak katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Grup Müzikal konserinin ardından Türk Pop Müziğinin güçlü seslerinden Işın Karaca sahne aldı. Emre Akova Organizasyonuyla sahne alan Işın Karaca ile birlikte iş stresinden ve yorgunluğundan uzaklaşma imkanı bulan katılımcılar, Işın Karaca’nın şarkılarına hep birlikte eşlik etti.

KİMLER KATILDI?
Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, MHP Tekirdağ Milletvekili Kemalettin Nalcı, Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, Tekirdağ İl Jandarma Komutanı Kazım Rıfkı Ayan, TREDAŞ Genel Müdürü Ahmet Erdoğan, Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Çorlu Kaymakamı Ali Dursun, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Karaağaç Belediye Başkanı Dr. Özkan Yücel, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Çerkezköy Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Ulkat, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever, Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gürdal Adal, ÇOSB Yönetim Kurulu Üyeleri, ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan, Çerkezköy Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, ÇTSO Yönetim Kurulu ve meclis üyeleri ile ÇOSB’de faaliyet gösteren sanayiciler ve aileleri katıldı.