ÇOSB, Siemens İle Standartları Yükseltiyor

Türkiye’nin En Büyük İlk 500 Sanayi Kuruluşu listesinde 19 firmayla yer alan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB), Siemens’le birlikte organize sanayi bölgeleri içindeki en büyük ve en kapsamlı Enerji Yönetim Sistemi Projesi’ni hayata geçiriyor.

İmza töreninde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, ÇOSB Yönetim Kurulu Üyeleri ile Siemens A.Ş.’den Akıllı Şebekeler Direktörü Hasan Ali Pazar ve Enerji Otomasyonu Ticari Yöneticisi Sefa Yenen hazır bulundu.

Türkiye ekonomisinde önemli bir rol üstlenen organize sanayi bölgeleri, ekonominin gelişimine paralel büyümesini sürdürüyor. Faaliyette bulunan organize sanayi bölgeleri içinde, İstanbul Sanayi Odası (İSO) verilerine göre Türkiye’nin en büyük 1000 Sanayi Kuruluşu’ndan 40’ının yer aldığı Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, şimdi de Siemens’le birlikte, OSB’ler içinde Türkiye’nin en büyük Enerji Yönetim Sistemi’ni hayata geçiriyor.

Yapılan sözleşme ile ilgili bilgi veren ÇOSB Başkanı Sarıoğlu; “Toplamda 50 bine yakın istihdamla hem bölge hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan ÇOSB içinde gerçekleştirilecek Enerji Yönetim Sistemi’yle, pek çok ilke de imza atmaya hazırlanıyor. 2013 ortasında tamamlanması hedeflenen projeyle birlikte, ÇOSB içindeki tüm sanayi parsellerine fiberoptik kablo çekilirken, oluşturulan altyapı sayesinde toplam 326 parsele sağlanan şebekelerin uzaktan izlenebilmesi ve parsel bazında kumanda edilebilmesi sağlanacak. Buna paralel olarak parsellerin yararlandığı tüm elektrik, su, atık su ve doğal gaz şebekelerinin en optimum şekilde yönetilmesi için şebeke otomasyon sistemleri de bu proje kapsamında hayata geçirilecektir.

Kurulacak bu sistem ile ileride tüm katılımcılarımıza  her türlü telekomünikasyon, IP TV ve buna benzer hizmetler de OSB tarafından verilebilecektir. ÇOSB, haberleşme altyapısının OSB tarafından tesis edilmesi ile de operatör bağımsız bir işletme imkanına sahip ilk OSB olma özelliğine de sahip olacaktır.

Kurulacak sistemde OSB’nin tüm şebekeleri 7/24 on-line olarak izlenecek ve kumanda edilecektir. Tüm elektrik, su, Atıksu ve doğal gaz sayaçları haberleşme özelliğine sahip yeni jenerasyon sayaçlar ile değiştirilecek ve tüm veriler sürekli olarak sorgulanarak Kontrol Merkezine aktarılacaktır. Diğer bir yenilik ise kullanılacak olan sayaçların (Su, doğal gaz, vb.) pilli yerine sürekli enerji altında beslemeli tipte olmasıdır. Pil ile beslenen tip sayaçlarda, ilgili sayaç sadece günün belli saatlerinde sorgulanmakta ve olası alarmlar geç bir sürede ihbarlanmaktadır. Getirilen yenilik ile bu tür sayaçlardan ihbarlar oluştukları an alınacak ve değerlendirilecektir.” dedi.

ÇOSB Genelinde Üst Düzey Güvenlik

Bölge genelinde güvenliğin üst düzeyde sağlanacağını belirten Ömer Sarıoğlu; “18 aylık bir çalışmayla hayata geçecek olan projenin diğer önemli bir ayrıcalığı ise, ÇOSB bünyesindeki firmaların güvenliğini sağlamaya yönelik kamera sistemi de kurulacak. Yerleştirilecek yaklaşık 150 kamera sayesinde ÇOSB içindeki tüm yollar ve güzergahlar kontrol altına alınırken, tüm sistem, SCADA sisteminin de yer alacağı kontrol merkezinden yönetilebilecek.

Siemens’in organize sanayi bölgeleri içinde bugüne kadar gerçekleştirdiği en kapsamlı projelerden biri olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Enerji Yönetim Sistemi Projesi, tek bir merkezden hem altyapı ihtiyaçlarının hem de güvenliğin  yönetilebilmesini sağlamasıyla farklılaşıyor. Ayrıca kurulacak fiberoptik altyapı sayesinde, kapalı devre bir sistem oluşturularak, ileride herhangi bir telekom operatöründen yüksek hızda internet erişimi ve TV yayını hizmetleri de alınabilecek” dedi.

Çerkezköy OSB’de, 27 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilen törende, protokolün imzalanmasının ardından, iyi dilek ve temennilerde bulunuldu.