ÇOSB TRT Avaz'da...

\"\"/

TÜRKİYE'NİN ÇAĞDAŞ YÜZÜNÜ ÇOSB TEMSİL EDECEK...
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, TRT’nin yeni kanalı, TRT Avaz’da yayınlanacak olan 13 Bölümlük ‘Türkiye’nin Çağdaş Yüzü’ adlı programa konuk oluyor. Türkiye’nin genel yapısının anlatılacağı programın Ekonomi Bölümünde ÇOSB yer alacak. Bölgemizin ve Bölgemizdeki bazı firmaların da tanıtılacağı programda ayrıca ülkemizin kültüründen, turizmine, yemeğinden coğrafi özelliklerine kadar tüm özellikleri anlatılacak.

PROGRAM 13 BÖLÜM OLACAK
Önümüzdeki aylarda yayınlanacak olan programla ilgili Program Yapımcıları Mehmet Karavit ve Cengiz Duru ile Kameraman Bünyamin Karaali ve M. Hanefi Turhan’dan oluşan TRT ekibi Bölgemize gelerek iki gün boyunca çeşitli çekimlerle röportajlar yaptı.

İNSANIMIZ MÜTEŞEBBİSDİR
Röportajlar çerçevesinde ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan ile de ‘Dünya ve Türkiye Ölçeğinde Çerkezköy’ konulu bir röportaj yapıldı. ÇOSB’nin ve Çerkezköy’ün anlatıldığı röportajda Özdoğan,
“Bizim sanayicimiz sürekli daha yeni ne yapabilirim diye kafa yoruyor. Müteşebbislerde ve bireylerimizde sürekli bu duygu var. Yaşam standardımızı daha fazla nasıl yükseltebiliriz diye çaba içerisindeler. Bu insan olarak bizim en büyük özelliğimiz. Karamsar tablo çizmeye gerek yok ülkemiz iyi yolda ilerliyor” dedi.

İLK 5 OSB’DEN BİRİYİZ
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin, sanayi bölgeleri içinde en önemlilerinden bir tanesi olduğunu anımsatan Özdoğan şunları söyledi: “İlk 5 OSB’den birisiyiz. Yaklaşık 25 milyon metrekarelik alan üzerinde 200 civarında fabrikamız var. Bu fabrikalar dünyanın 5 kıtasına değişik ürünler ihraç eden fabrikalar. Türkiye açısından bakacak olursak yıllık cirosu yaklaşık 12 milyar Euro civarındadır. Türkiye ekonomisine de büyük katkı sağlayan bir bölgeyiz. Türkiye’nin sanayileşme sürecinde ÇOSB’yi önemli kılan özelliklerinden bir tanesi İstanbul’a yakınlığı ve Avrupa’ya açılan kapı olmasıdır. Hem Türkiye’nin finans merkezi ve Türkiye’nin beyni olan İstanbul’a yakın olmak hem de Avrupa’ya yakın olması en büyük özelliklerimizden bir tanesidir. Ulaşım olarak da çok stratejik bir yerdeyiz. Yetişmiş insan gücüne Çerkezköy’de çok rahat bulabilirsiniz. Geleceğe umutla bakıyorum. Dünyayla entegre olmuş durumdayız. Türkiye’ye gelecekte dünyanın en önemli sanayi merkezi olacaktır. Sürekli bir dinamizm var. Bu müteşebbis olduğu sürece bu sanayileşme sürecini hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Yıllık 2 milyar dolar civarında yurtdışına ihracatımız var. Bu rakamlar ÇOSB’nin Türkiye ekonomisindeki yerini açıklamaktadır. İcraatçı bir bölge olduğumuzu belirtmek istiyorum. Çerkezköy önümüzdeki günlerde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en önemli sanayi bölgelerinden birisi olacak. Biz de bu süreçte elimizden geldiği kadar var gücümüzle onlara destek olacağız. Gücümüzü yatırımcılarımızın müteşebbis ruhundan alıyoruz.”