ÇOSB YÖNETİMİ KAYMAKAM KUBİLAY’I ZİYARET ETTİ

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu,ÇOSB Başkan Vekili M.Gürdal Adal, Yönetim Kurulu Üyeleri  Selim Asael, Kazım Gamgam, Mustafa Alpagut, Muharrem Yamaç, Saim Buyruk, ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan ile birlikte Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Kaymakam Kubilay’a görevinde başarılar dileyen Ömer Sarıoğlu, tek tek yönetim kurulu üyelerini tanıttı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaymakam Metin Kubilay, “Yönetim kurulunuza teşekkür ederim. Hep beraber gelmeniz beni çok memnun etti. Çerkezköy sanayisiyle ön plana çıkan bir ilçemiz. Bu anlamda bölgeyi daha iyi tanıdıkça sizlerle beraber daha iyi değerlendirme yapma imkanımız olacak ama ilk izlenimlerim aldığım bilgiler çok hızlı bir nüfus artışının olduğu yönünde. Sanayi kuruluşlarının istihdam imkanları neticesinde üretimden ve istihdamdan daha önemli bir mesele yok. Hem ilçemiz hem de ülkemiz için gelişmemiz için bu süreç farklı bir şekilde devam etmelidir. Bu anlamda kamu kurum ve kuruluşlarına düşen sanayici ve işadamlarımızın yanında olmak ve onları desteklemektir. Kaymakamlığımızca bundan sonra inşallah sizlerle sıkı bir işbirliği içinde olacağız” dedi.

Kaymakam Metin Kubilay’ın ardından konuşan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, ÇOSB’nin Türkiye’de büyüklük açısından ilk 3’e girdiğini ifade ederek şunları söyledi; “Biz kimseyi kendimizle yarıştırmıyoruz. Biz düzenli, alt yapısı tamam, sanayicinin huzur bulduğu bir organize olmaktan gurur duyuyoruz. 60 bin çalışanımız var. İSO tarafından ikinci 500 açıklandı ve 14 firmamız yer aldı. İlk 500’de de 19 firmamız yer almıştı. Kısacası 33 firmamız ilk bine girmiş oldu. Firma sayımız az olmakla birlikte büyük firmalardır. Bunun içinde 5 bine yakın işçi çalıştıran BSH, Arçelik, Yünsa, Teknik Kauçuk gibi fabrikalar yer alıyor. Yönetimimiz tamamen sanayicilerden oluşuyor. Oy birliğiyle karar alıyoruz ve hiç muhalefetimiz yok. Genel kurullarımız, hiçbir OSB’de olmadığı kadar büyük bir olgunlukla gerçekleşiyor. Uyumlu bir şekilde çalışıyoruz.”

Çerkezköy OSB Başkan Vekili M. Gürdal Adal, “60 bin işçi çalıştırıyoruz ancak 70 bin olsa yine çalıştırırız ama eleman yok” derken, Kaymakam Kubilay’da, “İş-Kurur Müdürümüz ziyarete geldi ve bazı bilgiler verdi. Bizlerde takip ederek nasıl bir katkıda bulunabiliriz bunları araştıracağız. Karşılıklı iş birliği içinde olursak eleman açığı da karşılanacaktır.” cevabını verdi.

Özel ÇOSB Anadolu Teknik Lisesi hakkında da konuşan Sarıoğlu, “32 derslikli bir meslek lisesi yapıyoruz. Meslek lisemiz vardı, öğrenci sayımız bu dönem 180’e çıkıyor. 32 derslikli lise inşaatının projeleri bitti inşallah temelini de en kısa zamanda atacağız. Proje tadilatları yapılıyor. Fiilen okulumuz var ve bu sene başlayanlarla 180 öğrenci olacak. Burada nitelikli eğitim vermeye çalışıyoruz. Öğrencilerden hiçbir katkı payı almıyoruz. Yüzde yüz burslular. İngilizce ağırlıklı bir eğitim olsun istiyoruz. En azından okuldan mezun olanlar çalıştıkları yerde yabancı bir eleman geldiğinde derdini anlatabilsin ve anlayabilsin diye yabancı dile önem veriyoruz. Okulunu bitirdikten sonra bizde kalır kalmaz, üniversiteye devam eder etmez o kendi seçimidir. Ama bölgemize değilse bile ülkemize bir katkımız olur diye düşünüyoruz. İnşallah temelini beraber atarız.” dedi.

Son olarak, inşaatı devam eden konferans salonu hakkında bilgi veren Ömer Sarıoğlu, “Yeni bir konferans salonumuz var 500 kişilik tam donamlı iki ay içinde tamamlanacak. Konferans, tiyatro, konser ve seminerlerin yapılabileceği ve bugünümüzün teknolojisinde her şeyin yer aldığı bir konferans salonu olacak. Bunu da Çerkezköy’ün hizmetine sunacağız. Burasını OSB yaptı, OSB’nindir demeyeceğiz. Herkesin kullanımına açacağız. Çerkezköy’den OSB’yi ayırmıyoruz asla böyle bir düşüncemiz yok. Konferans salonunu Haliç Kongre Merkezi’ni yapan firma yapıyor ve son derece tecrübeli bir firma. Tamamlandıktan sonra açılış gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.