ÇOSB'de AB Sürecinde Sanayi ve Çevre Anlatıldı

Çevre ve Orman Bakanlığı, Tekirdağ İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ile “AB Sürecinde Sanayi ve Çevre Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi.

AB UYUM SÜRECİNDE SANAYİ VE ÇEVRE
13.30-17.00 saatleri arasında düzenlenen toplantıya Tekirdağ İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Ceyhan, Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, ÇOSB Bölge Müdür Yardımcısı Kadir Karakaya ile Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmaların temsilcileri katılırken, toplantıya konuşmacı olarak Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Yahşi, Su ve Toprak Yönetimi Dairesi Başkanlığı Arıtma Teknolojileri Şube Müdürü Recep Akdeniz, İzin ve Denetim Dairesi Başkanlığı personeli çevre mühendisi Fatma Erdem, Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı personeli kimya mühendisi Ülkü Ertürk ve Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığı personeli kimya yüksek mühendisi Yavuz Yücekutlu katıldı. 

“ÇEVRE KONUSU ÇOK ÖNEMLİ”
Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan yaptı. Çevrenin AB uyum yasaları çerçevesinde en önemli konulardan biri olduğunu söyleyen Özdoğan “Bu konuda bakanlığın gayretli çalışmaları var. Ama sürecin rahat atlatılabilmesi için hepimize düşen görevler var. Son günlerde Trakya’da dağınık sanayilerin Organize Sanayi Bölgeleri çatısı altında toplanmasına yönelik çalışmalar var. İnşallah bunun meyvesi en kısa zamanda alınır” dedi.

“DENETİMLERİ HIRSIZ YAKALAMA METODU İLE YAPMAK İSTEMİYORUZ”
Özdoğan’ın konuşmasının ardından Tekirdağ İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Ceyhan da bir konuşma yaptı. “AB müktesebatı olmasa bile biz kendimizi daha iyiye hazırlıyoruz” diyen Ceyhan, denetim sayısının da artacağını belirterek “Denetimlerimizi hırsız yakalama metodu ile değil, bilgilendirme amacıyla yapmak istiyoruz. Su kullanımının azaltılması konusu üzerinde çok duracağız. Firmalarımız bu konuda kendilerini hazırlasınlar. Kendi çalışmalarınızı yaparken, bakanlığı takip ederek çalışmalarınızı ona göre yaparsanız sıkıntı yaşamazsınız. Biz size gelmeden, siz bize gelin. Biz her türlü desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ PRİM YAPMAYA BAŞLADI
Çerkezköy’de en sıkıntılı dönemde sanayi yatırımlarının durmadığını belirten Ceyhan son zamanlarda Çevre mühendisliğinin de ciddi bir prim yapmaya başladığını söyledi. Açılış konuşmalarının ardından programın ilk sunumunu Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Yahşi yaptı. Mevzuatları oluştururken masa başında oluşturmadıklarını, sanayicilerin de görüşlerini aldıklarını söyleyen Yahşi “Çevre tüm insanlığın ortak mirası. Bu nedenle herkesin gerekli duyarlılığı göstermesi gerekiyor. ‘Akar su kir tutmaz’ mantığı ile yıllarca derelerimize atık sularımızı bıraktık. Ergene Nehri kirlenmiş durumda. Ülke olarak su zengini bir ülke değiliz. Kaynaklarımız kısıtlı. Bizler, toprağımıza suyumuza ve havamıza sahip çıkmalıyız. Bunun yolu da mevzuatlar çerçevesinde hareket etmekten geçiyor” dedi.

“ELEKTRİK HARCAMALARINA KATKIDA BULUNMAK İSTİYORUZ”
Arıtma tesislerinin çalıştırılması gerektiğini vurgulayan Yahşi “Arıtma tesisini layıkıyla çalıştırmayan tesislere gerekli cezaları veriyoruz. Arıtma tesislerini layıkıyla uygulayanlar için elektrik teşviği uygulaması getirdik. Elektrik harcamalarına bakanlık olarak katkıda bulunmak istiyoruz” diye konuştu. Sera gazının azaltılmasına ilişkin yapılması gerekenler konusunda da bilgi veren Yahşi “Yatırım yapacak sanayicilerin kendi alanları ile ilgili en iyi teknikleri araştırarak yatırımlarını ona göre yapmaları gerekiyor. Sanayi ile çevre arasındaki denge çok iyi kurulmalı” ifadelerini kullandı.

UYUM SÜRECİ NELER GETİRECEK?
2006 yılında bakanlığın ayrıntılı ve tanıtıcı tarama çalışmalarından sonra AB tarafından rapor hazırlandığını ve 2 kriter belirlendiğini söyleyen Yahşi bu kriterleri “Kapsamlı strateji dokümanının hazırlanması ve Gümrük Birliği’nin yerine getirilmesi” olarak açıkladı. Bakanlığın uyum süreci ile ilgili çalışmaları hakkında da bilgiler veren Yahşi Türkiye’de 81 ilde 117 istasyonda hava kalitesinin düzenli olarak takip edildiğini söyledi. Uyum sürecinin neler getireceğine de değinen Yahşi “Alıcı ortam temiz kalacak. Daha çevre dostu ürün ve teknolojiler kullanılacak. Enerji verimliliği uygulamaları ile verimlilik ve ihracat gelişecek” dedi.

“58 MİLYAR 615 MİLYON EURO’LUK YATIRIM YAPMASI GEREKİYOR”
Türkiye’nin 2023 yılına kadar 58 milyar 615 milyon euro’luk altyapı yatırımı yapması gerektiğini vurgulayan Yahşi, küresel ısınma konusuna da değinerek “Karbondioksitin küresel ısınma potansiyeli 1 ise metan gazının küresel ısınma potansiyeli 20’dir” diye konuştu. Yahşi, çevre izin ve lisanslarının 2010 yılından itibaren elektronik ortamda tek elden verilmeye başlandığını da sözlerine ekledi. Yahşi’nin sunumunun ardından İzin ve Denetim Dairesi Başkanlığı personeli çevre mühendisi Fatma Erdem de “Çevre İzni ve Lisansı Uygulamaları” konulu bir sunum yaptı. İzin ve lisans için bakanlığın 199 belge talep ettiğini hatırlatan Erdem, şimdi ise istenilen belge sayısının 16’ya düşürüldüğünü söyledi. Belgelerin elektronik ortamda sunulduğunu belirten Erdem “Artık tüm süreç elektronik ortamda gerçekleştiriliyor” dedi.

“AMAÇ ATIĞI MİNİMİZE ETMEK”
Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı personeli kimya mühendisi Ülkü Ertürk de Organize sanayi bölgelerinde atık yönetimi konusunda bilgi verdi. Atık mevzuatı, tebliğler, genelgeler ve atık
yönetimine ilişkin genel prensipler konusunda bilgiler veren Ertürk, Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin amacını da “atıkların oluşumundan bertaraf edilmesine kadar yönetimini sağlamak ve atığı minimize etmek” olarak açıkladı. Yönetmeliğin atık listesinde 405’i tehlikeli ve 434’ü tehlikesiz olmak üzere 839 tür atık bulunduğunu söyleyen Ertürk, tehlikeli atıkların geçici depolanması konusunda şunları söyledi: “Geçici depolama alanı tesis içinde ve uygun bir alanda olmalı. Atığınız aylık bin kilogramdan az ise İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden izin almanıza gerek yok. Eğer aylık atığınız bin kilogramdan fazla ise İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden izin alarak depolayabilirsiniz”

“TASLAK AŞAMASINDA”
Firmaların 2010 yılı tehlikeli atık beyanlarını Mart ayı sonuna kadar tamamlaması gerektiğini de hatırlatan Ertürk, ambalaj atıkları, atık yağlar, atık pil ve akü, bitkisel yağlar ve tıbbi atıkların depolanması konusunda da bilgiler verdi. Ertürk, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar Yönetmeliği’nin de taslak aşamasında olduğunu açıkladı.

Toplantıda konuşan Su ve Toprak Yönetimi Dairesi Başkanlığı Arıtma Teknolojileri Şube Müdürü Recep Akdeniz de “OSB’lerde atık su yönetimi” konusunda bilgi verdi.

Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığı personeli kimya yüksek mühendisi Yavuz Yücekutlu da “Hava Kirliliği ve Organize Sanayi Bölgeleri” konusunda sunum yaptı.

Sunumların ardından konuşmacılar, katılımcıların sorularını yanıtladı. Sorular ve değerlendirmenin ardından program sona erdi.