ÇOSB'de Enerji Verimliliği Semineri

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde önemli bir seminer gerçekleşti. ÇOSB Bölge Müdürlüğü, daha önce de Enerji Yöneticisi eğitimleri için protokol imzaladığı Enve Enerji firmasıyla ‘Enerji Verimliliği Kanunu ve Aydınlatma Sistemlerinde Enerji Verimliliği’ konulu seminer düzenledi. Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleşen seminerin açılış konuşmasını Enve Enerji yetkilisi Arzu Gürkan yaptı.

Gürkan’ın konuşmasının ardından seminere geçildi. Saat 14.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleşen seminere konuşmacı olarak katılanlar ve anlattıkları konu başlıkları ise şöyle oluştu: Enve Enerji yetkilisi Coşkun Karabal, Neden enerji verimliliği? Enve Enerji yetkilisi Cem Karabal, Enerji Verimliliği Kanunu ve ikincil mevzuat. Lipta Aydınlatma yetkilisi Recep Ali Aynacı, Aydınlatma verimlilik ve tasarruf. Tridonic Aydınlatma yetkilisi Kaan Okur, Endüstriyel tesislerde aydınlatma yönetimi.

SEMİNERDE ÖNE ÇIKAN KONU BAŞLIKLARI
Seminerde öne çıkan konu başlıkları ise şöyle oldu: Büyük değişimler çağında yaşıyoruz. Klasik enerji kaynakları tükeniyor. Günümüzde daha şimdiden iklim değişikliğinin etkilerini yaşıyoruz. Harekete geçmek zorundayız, üstelik şimdi. Bu gelişme yanında dev fırsatlar da getiriyor. Yeni kavramlara gerek var. Çevremizin ve iklimimizin korunması rekabette önemli bir faktör haline geldi. Özellikle aydınlatma endüstrisinde, düşük maliyetler, küçük tasarım değişiklikleri ve yüksek yatırım getirisi ile enerji ve maliyetlerden tasarruf yapmak çok kolaydır. Dolayısıyla enerji tasarrufu sağlayan ve yüzde yüz geri dönüşümü olan ürünleri aydınlatma da kullanmak gerekir. Dünyada boşa harcanan enerjinin büyük bir bölümü aydınlatmadan kaynaklanıyor. Aydınlatma dünyada tek başına enerji üretiminin yüzde 19’unu tüketiyor. Bu oranın yüzde 85’i ofis, endüstriyel ve dış mekan, yüzde 15’i ise mekan aydınlatmasına harcanıyor. Dış mekanlarda daha yüksek enerji verimi sağlamanın anahtarı, eski tesisatların yenileriyle değiştirilmesinde yatar.