ÇOSB'de Yeni Çevre Yönetmelikleri Anlatıldı

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ve Tekirdağ İl Çevre Orman Müdürlüğü işbirliği ile ÇOSB Konferans Salonunda Çevre ile ilgili yeni yönetmelikler hakkında sanayicilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Tekirdağ İl Çevre Orman Müdürü Mehmet Ceyhan, ÇOSB Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Kadir Karakaya’nın yanı sıra çok sayıda firma temsilcisi katıldı. Toplantıda konuşan İl Müdürü Mehmet Ceyhan, “Biz buraya siz sanayicilere yardım etmek için geldik. Ceza kesmek son iş olsun önemli olan işin ceza kısmına gelmeden sorunları halletmektir. Bize her türlü konuda istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz” dedi. Ceyhan şunları söyledi: “Çevre Orman İl Müdürlüğü ulaşılamaz bir kurum değildir. Bunun için sizin ayağınıza kadar geldik. Önemli olan, para kazanırken havayı suyu ve toprağı en az etkilemek. Hem kazanç sağlayalım hem de çevreyi az etkileyelim. Bizim amacımız öncelikle ceza vermek değil. Ülkeyi sevmek ülkeye faydalı olmakla mümkündür. Bir şeyleri kazanırken bir şeyleri de yıkmamak gerekiyor. Bizim amacımız bizden sonraki nesillere faydalı bir şeyler yapmak. Bu arada Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetiminin çevre ile ilgili yaptığı çalışmaları da takdirle karşılamak gerekiyor. Şu an itibariyle 26 trilyon çevreye yatırım yaptılar bunlar çok ciddi yatırımlar. O yüzden bu yıl ki çevre ödülünü ÇOSB’ye verdik.

Ceyhan’ın konuşmasından sonra Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Çevre Yönetimi Sistem Müdürü Servinaz Kuru, sanayicilerin uymaları gereken genel çevre ile ilgili yönetmelikler hakkında bir sunum yaptı. Kuru, sunumunda şu yönetmelikler hakkında bilgiler verdi: “Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği, Endüstriyel Tesislerden Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği, Çevre Denetimi Yönetmeliği, OSB Yönetmeliği, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği, Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik.”

Daha sonra Tekirdağ İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hakkındaki son gelişmeleri anlattı. Sunumların ardından soru cevap kısmında firma temsilcileri yönetmelikler hakkında akıllarında kalan soruları sorarak cevaplar buldular. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin çevre ile ilgili yaptığı çalışmaların da anlatılarak takdir topladığı toplantıdan firma temsilcileri oldukça memnun ayrıldılar. 23.09.2009