ÇOSB'DEN ENGELLİLERİN İSTİHDAMINA YÖNELİK ANLAMLI BİR PROJE DAHA

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) tarafından yakın yerleşim alanlarında yaşayan ve çalışabilecek durumda bulunan zihinsel engellilere istihdam imkanı kazandırmak yönünde ZEKİ (Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri) projesinin çalışmalarına başlandı.

Projenin engellilerin istihdamına yönelik olarak bir Organize Sanayi Bölgesi içerisinde gerçekleştirilecek olmasının önemine dikkat çekildi.

ÇOSB yetkilileri tarafından zihinsel engellilere iş imkanı kazandırmak, zihinsel engellilere ve ailelerine maddi kazanç sağlamak, ÇOSB’de bulunan firmaların engelli kadrolarının sosyal fayda sağlayacak bir proje kapsamında oluşmasına katkı sağlamak, bölgesel ve ulusal düzeyde örnek bir projenin yaygınlaşmasını sağlamak yönünde bir proje olduğu belirtilen bu projenin öncelikle mimarı projesinin oluşması için çalışmalara başlandığı ifade edildi.

Proje kapsamında ÇOSB Bölge Müdürlüğünde uzmanların da katıldığı toplantı sonrasında, öncelikli olarak projenin mimari projesinin tamamlanacağı ve ardından uygulamaya geçileceği belirtildi.

ZEKİ projesi kapsamında oluşturulacak bina içerisinde bulunacak atölyelerde, zihinsel engelli kişilerin ilgili mevzuat çerçevesinde fabrikalar tarafından işe alınacağının altı çizildi. Daha sonra bölge firmalarının üretimlerine destek olacak şekilde çalışmalar yapılacağı, bu çerçevede çalışan zihinsel engellilere ücretlerinin ödeneceği, ailelere ve genel olarak topluma fayda sağlanacağı ifade edildi.