ÇOSB'den Ödüllü 'Çevre' Yarışması...

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Çerkezköy'deki ilköğretim okulları arasında resim, ortaöğretim okulları arasında da çevre konulu kompozisyon yarışması düzenleyecek. Yarışma sonucu birinci ve ikinci olan öğrencilere notebook, üçüncü olan öğrencilere de netbook hediye verilecek. Birinci çıkaran okullara da ÇOSB tarafından birer adet projeksiyon cihazı hediye edilecek.

Çevreye ve çocuklara katkıları olması düşüncesi ile böyle bir yarışma düzenlenmesine karar verdiklerini belirten Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mehmet Özdoğan, çevre konulu yarışmanın ilköğretim dört, beş, altı, yedi ve sekizinci sınıf öğrencileri arasında resim, ortaöğretim öğrencileri arasında da kompozisyon kategorisinde düzenleneceğini söyledi. Yarışma ile ilgili afişlerin okullara dağıtıldığını ve yarışmaya son başvuru tarihinin 28 Mayıs olduğunu belirten Mehmet Özdoğan, "Okullarda seçilecek olan ilk üçer resim Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderilecek ve burada yapılacak olan değerlendirmenin ardından yarışmanın birinci, ikinci ve üçüncüleri belli olacak" dedi. Gelecek nesillerin çevreye duyarlılığını artırmada katkı sağlamak amacıyla bu yarışmayı sürekli hale getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Özdoğan, yarışma kategorilerinde birinci ve ikinci olan öğrencilere Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından ödül olarak notebook, üçüncü olan öğrencilere de netbook verileceğini belirtti.

ELEMEYİ GEÇEN TÜM YARIŞMACILARA ŞAPKA
Yarışmada ön elemeyi geçen tüm yarışmacılara da şapka hediye edileceğini söyleyen Mehmet Özdoğan, kompozisyon yarışmasının şartları ile ilgili şu bilgileri verdi: "Kompozisyon Yarışması’na Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı lise öğrencileri katılacak. Eser beyaz çizgisiz dosya kağıdına yazılacak, sayfaların arka yüzü kullanılmayacak. Eser daha önce yayınlanmamış, ödül almamış ve öğrenci tarafından yazılmış olacak, herhangi bir yerden alıntı yapılmamış tamamen özgün nitelik taşıyacak. Eserlerin arka yüzünün sağ alt köşesine yarışmacı öğrenci sadece rumuzunu yazacak olup, eserin kime ait olduğu ile ilgili herhangi bir bilgi eser üzerinde yer almayacak."

OKULLARA DA PROJEKSİYON CİHAZI
Yazılacak kompozisyonun 500 kelimeyi geçmemesi gerektiğini ifade eden Özdoğan, resim kategorisindeki yarışmaya da her öğrencinin sadece bir resim ile katılabileceğini söyledi. Öğrencilerin yarışmaya her türlü boya ve resim malzemeleri ile yapılmış resimlerle katılabileceğini belirten Özdoğan, "Teslim edilen resimlerin değerlendirmesi de 5 kişilik kurul tarafından yapılacak" açıklamasını yaptı. Yarışmada dereceye giren öğrencilere verilecek ödüllerin yanı sıra birinci çıkaran okullara da ÇOSB tarafından birer adet projeksiyon cihazı hediye edileceğini belirten Özdoğan, "Önümüzdeki sezon da her hafta bir okuldan dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerine arıtma tesisini tanıtmak ve arıtmanın nasıl yapıldığını öğreterek onlarda çevre bilincine katkı sağlamak amacıyla her hafta belirlenecek program dahilinde eğitim düzenlemek istiyoruz" dedi.