ÇOSB'ye çevre ödülü...

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Tekirdağ Kadriye Nazif Gölge Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nin toplantı salonunda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, Merkez Komutanı Albay Göksel Daldeviren, İl Genel Sekreteri Mustafa Yel, İl Emniyet Müdür vekili Gökhan Seven, İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Ceyhan, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanvekili M. Gürdal Adal, ÇOSB Yönetim Kurulu Üyesi Andon Arakelyan ve ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan’ın yanı sıra kurum müdürleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

CİDDİ ÇÖZÜMLER GEREKİYOR 

Etkinlikte bir konuşma yapan Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, Trakya Bölgesinin ciddi çevre sorunları olduğunu kaydederek, ciddi çözüm önerilerine ihtiyaç olduğunu söyledi. Vali Doğan, "Trakya Bölgesi'nin çevreyle ilgili ciddi sorunları var. Bu sorunların vatandaşlar tarafından anlaşılabilmesi ve bir çözüm sunulması bakımından bu tip bilimsel toplantılar çok önemli. Ancak bu hassasiyeti sadece bilimsel toplantılarla anlatma şansına sahip değiliz. Pek çok platformda çevrenin önemini çocuklarımıza ve gençlerimize anlatmak durumundayız. Bu etkinlik sadece Türkiye'de değil dünyada da yapılıyor. Çünkü bu sorun dünyanın ortak sorunu. Ortak sorunla ilgili olarak da bir ortak mücadele planına ihtiyaç var. Bu mücadele planı genel ölçüde uluslararası kuruluşlar tarafından tartışılıp kabul edilen Kyoto Protokolü çerçevesinde yürütülüyor. Ülkemizden bağımsız başka çevre kurumlarımız da var. Bizim çevre sorunlarına daha duyarlı yaklaşmak için ciddi çözüm önerilerine ihtiyacımız var" şeklinde konuştu. 

TÜRKİYE’NİN KALKINMA STRATEJİSİ 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı basın açıklamasında Türkiye'nin kalkınma stratejisinin anlatıldığını hatırlatan Vali Doğan, "Bu strateji aslında Tekirdağ için çok önemli ipuçları taşıyor. İlin kalkınma stratejisinde Türkiye dört yeni yapıya bölünüyor. Birbirleriyle farklı coğrafi bölgelerde yer alan ancak birbirleriyle ekonomik olarak ilişkilendirilen yeni bir sınıflandırma ortaya çıktı. Türkiye'nin birinci sınıf illeri arasında Tekirdağ'da yer alıyor. Bu bölgeye ilişkin teşvik sisteminde hangi sektörlerin destekleneceği başbakanın konuşmasında gizliydi. Görüyoruz ki daha çok ileri teknoloji daha az insan emeği gerektiren sektörler bölgemiz için tercih edilmiş durumda. Bu gelecek 10 yıllarda bölgeye doğru akmaya çalışacak sanayicilerin sınıfını ve tipini de belirtmiş oluyor" dedi. Vali Doğan açıklanan teşvik tedbirlerinin dışında bölgenin ayrıca yeniden yapılanmaya ve yönetim modeline ihtiyacı olduğuna işaret ederek, yeni yönetim modeli ile şu an yaşanmakta olunan çevre sorunlarının süratle çözüme kavuşabileceğini öne sürdü. Vali Doğan konuşmasını, "Umuyorum ki bu noktada toplumsal bilinci geliştirebiliriz ve çocuklarımıza emanet edeceğimiz topraklar bugünküne göre daha temiz olur" diyerek tamamladı. 

CEYHAN, ‘ÇOSB ÇEVREYE BÜYÜK YATIRIM YAPTI’

T
ekirdağ İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Ceyhan ise günümüzde hastalıkların kaynağının yüzde 70 oranında çevre kirliliğinden kaynaklandığının tespit edildiğini belirtti. Ceyhan, Dünya Çevre Günü'nün tüm dünyada kurumlar arasında kutlandığını hatırlatarak, "Dünya Çevre Günü'nün kutlanmasının sebebi gelecek nesiller için önlemlerimizi almaya çalışmak. Çevre problemlerini gelecek nesillere daha az iletmek içindir. İlimizde Vali beyin başkanlığında çok ciddi çalışmalarımız olmaktadır. Ergene Havzası'nın korunmasında, çöplerin daha düzenli toplanmasında, çamurla ilgili çalışmalar olmak üzere birçok konuda çevre çalışmaları artmaktadır. Gerek ağaçlandırma ve gerekse diğer tedbirler son yıllarda artmıştır. Bu toplumda bilincin arttığı anlamına geliyor" şeklinde konuştu. 

Ceyhan, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin bu yıl 26 trilyon çevre yatırımı yaptığına işaret ederek, İl genelindeki resmi ve askeri kurumların çevre konusunda önemli adımlar attıklarını belirterek çevre konusunda çözüme yönelik katkıların giderek arttığını ifade etti.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ANLATILDI 

Konuşmaların ardından Çevre Yüksek Mühendisi Semra Çalışkan tarafından İklim Değişikliği ve Kyoto Protokolü adlı bir sunum gerçekleştirildi. Yaklaşık 1 saat süren sunumda küresel ısınmanın iklim değişikliğini tetiklediği vurgulanarak, çevre kirliliği ve küresel ısınmaya karşı Kyoto Protokolü'nün geliştirdiği doktrinler anlatıldı. 

ÇEVREYE KATKILARINDAN DOLAYI ÇOSB’YE PLAKET 

Sunumların ardından Çevre yatırımlarına katkılarından dolayı Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu'na Vali Doğan tarafından teşekkür plaketi verildi.