Denetim Değerlendirme Toplantısına Yoğun Katılım

Risk Bazlı Alan Denetimi Projesi’nin Ara Değerlendirme Toplantısı, Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü (ÇOSB) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Tüm gün süren sempozyumda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Baş İş Müfettişi Lütfi Alpsoy ve İş Müfettişi Başat İlter’in yanı sıra iş sağlığı konusunda uzman sağlıkçılar, meslek odası temsilcileri ve ÇOSB’de iş güvenliği ve sağlığı konusunda model uygulamaları bulunan firma yetkilileri katılımcıları bilgilendirdi.

Müfettiş Alpsoy, toplantının açılış sunumunda iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi için uyulacak mevzuatların yerine getirilemeyecek yükümlülükler olmadığını söyledi.  Alpsoy, 2003 yılında AB normlarına göre düzenlenmiş olan mevzuata adapte olamayan firmalara karşı iş yerinin kapatılması dahil birçok yaptırım olduğu uyarısında bulundu.

Alpsoy, Risk Bazlı Alan Denetimi Projesi kapsamında denetlenmemiş komşu işletme kalmamasını ve denetlemelerin aynı işletmeler üzerinde yoğunlaşmasını engellemeyi hedeflediklerini söyledi. Proje kapsamında şu ana kadar öncelikli risklerin belirlenip önlem alınmaya başlandığını kaydeden Alpsoy, alanda kalıcı ve sistematik iyileşme sağlandıktan sonra ÇOSB’de geliştirilecek uygulamaların diğer OSB'deki firmalarda model olarak uygulanacağını aktardı.

Projenin istatiksel  bir değerlendirmesini yapan İş Müfettişi Başat İlter ise firmaların risk değerlendirmesini istenilen düzeyde gerçekleştiremediğini vurguladı. İlter yapılan takip incelemelerinde yüzde 65’e varan noksanlıklarla karşılaştıklarını kaydetti. Bakanlığın yaptığı orta vadeli plan çerçevesinde müfettiş yardımcısı alımı yaptığını söyleyen İlter, 3 yıl içinde denetleme konusunda yetkin olacak müfettiş yardımcılarının da aralarına katılmasıyla daha yaygın bir denetleme yapabileceklerini aktardı.

Meslek odası temsilcileri ve sağlıkçıların sunumlarının ardından öğle yemeği arası verildi. Sempozyumun öğleden sonraki bölümünde ise Çerkezköy OSB’de faaliyet gösteren firma yetkilileri katılımcılara sunumlar yaptı. Arçelik, Polimer Kauçuk, Deva İlaç, 3M, Jotun Boya, Özen Mensucat ve Veritas Otomotiv’den yetkililer, gerçekleştirdikleri sunumlarda kendi işletmelerinde yapılan iş sağlığı ve güvenliğine yönelik uygulamalar ve iyileştirmeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.