ENERJİ TÜKETİMİNDE YÜZDE 10 TASARRUF

Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgeleri içinde en büyük ve en kapsamlı Enerji Yönetim Sistemi (Scada) Projesi’nin startını vererek bir ilke imza atan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, yine bir ilke daha imza atarak bünyesinde ki sanayi kuruluşlarının enerji giderlerini en alt düzeye indirmek adına, Enve Enerji firması ile ‘Enerji Ön Etüdü’ protokolü imzaladı. ÇOSB’deki enerji giderlerinin en az yüzde 10 düşürülmesinin planlandığı çalışma çerçevesinde yılda yaklaşık 35 milyon TL geri kazanım hedefleniyor.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ile Enve Enerji şirketi arasında ‘Enerji Ön Etüdü’ anlaşması yapıldı.

İMZA TÖRENİ DÜZENLENDİ
10.01.2012 tarihinde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen imza törenine;  Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mehmet Özdoğan, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdür Yardımcısı Kadir Karakaya, Enve Enerji Genel Müdürü Coşkun Karabal ile Enve Enerji Trakya Bölge Müdürü Serkan Odabaşı katıldı.

‘’ÖN BİR RAPOR VERİLECEK’’
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu yaklaşık 12 milyon TL’ye mal olacak Enerji Yönetim Sistemi Projesi’nin ardından yeni bir çalışmaya imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek protokol çerçevesinde yapılacak çalışmalardan bahsetti. Enerjiyi verimli bir şekilde kullanmanın tüm işletmeler için vazgeçilmez bir unsur olduğunu ifade eden Ömer Sarıoğlu, yapılacak çalışma ile birlikte bölge içerisinde sanayi kuruluşlarına enerjiyi verimli kullanma yolunda ön bir rapor verileceğini söyledi.

YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK
Yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanan çalışma çerçevesinde sanayi kuruluşlarının enerjiyi daha verimli kullanmaları yönünde bilgi edineceklerini kaydeden Sarıoğlu ‘’enerji denilince sadece elektrik enerjisi anlaşılmamalıdır. Elektriğin dışında tüm enerjiler de verimli kullanılmalıdır. Bu çalışma ile birlikte sanayi kuruluşları enerjinin verimli kullanılması yönünde fikir sahibi olacaklar’’ dedi.

HER YIL ENERJİ GİDERLERİNDE YÜZDE 10 ARTIŞ VAR
OSB olarak, her yıl enerji giderlerinin bir yıl öncesine göre ortalama yüzde 10 oranında bir artış gösterdiğini açıklayan Sarıoğlu şöyle devam etti: ‘’Dünya genelinde yaşanan ekonomik krize rağmen Türkiye her yıl büyüyor. Fabrikaların önünde her zaman işçi arandığına ilişkin duyuruları görebilirsiniz. Bu da Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayi kuruluşlarının büyüdüğünü, kendini geliştirdiğinin göstergesidir’’

‘’ENERJİ GİRİŞ-ÇIKIŞINI ANLIK İZLEYEBİLECEĞİZ’’
Aralık ayı içerisinde startını verdikleri Scada projesinden de bahseden Sarıoğlu, Scada projesi ile birlikte bölgenin tüm enerji giriş-çıkışlarını anlık izleyebileceklerini bunun yanında fiber optik kablolar sayesinde de internet hızının da 17 kat daha artacağını söyledi.

‘’HER KURULUŞUN BİR ENERJİ POLİTİKASI OLMALIDIR’’
Enve Enerji Genel Müdürü Coşkun Karabal, günümüzde artan enerji maliyetleri ve rekabet koşullarının  kaynakların etkin kullanımını son derece önemli bir hale getirdiğini söyleyerek ‘’Yakın zamanda, enerji giderlerini dikkate almayan, enerji departmanı olmayan şirketler, rekabet ortamında saf dışı kalacaklardır. Bu sebeple her kuruluşun bir enerji politikası olmalıdır’’ dedi.

‘’ENERJİ VERİMLİ KULLANILMALI’’
Enerji Verimliliği’ni ‘gelirin artması, aynı işin daha az enerji ile yapılması’ şeklinde tanımlayan Coşkun Karabal ‘’enerjiyi verimli kullanarak elde edilecek kazançlar, doğrudan kar olarak düşünülebilir. Genellikle, sanayide birinci öncelik üretime verildiğinden enerji verimliliğine gereken önem verilmemektedir. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, bünyesindeki işletmelere daha fazla kazanç elde edebilmeleri ve gereksiz yere sarf edilen enerji kayıplarını işletmelere ve dolayısı ile ülke ekonomisine geri kazandırılması adına aksiyon planları üzerine çalışmalarını sürdürmesi memnuniyet vericidir’’ diye konuştu.

‘’ENERJİDE DIŞA BAĞIMLIYIZ’’
Karabal, ülke olarak enerjiyi verimli kullanmada hem Avrupa Birliği standartları hem de Japonya’ya oranla oldukça geride olduklarını ifade ederek ‘’ülke olarak enerjide dışa bağımlıyız. Enerji ihtiyacımızın yüzde 70’ini ithal ediyoruz. Buna rağmen Avrupa Birliği ülkelerine oranla 2.5 , Japonya’ya oranla ise enerjiyi 4 kat daha kötü kullanıyoruz. Bu da beraberinde işletmelere ek maliyet oluşturuyor’’ açıklamasında bulundu.

‘’EN AZ YÜZDE 10 AŞAĞI ÇEKMEYİ HEDEFLİYORUZ’’
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ile yapmış oldukları protokol çerçevesinde bölge içerisindeki tüm sanayi kuruluşlarının enerji kullanım karnelerinin çıkarılacağını kaydeden Coşkun Karabal, bu çalışma ile birlikte OSB’deki enerji giderlerini en az yüzde 10 aşağı çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

‘’YAKLAŞIK 35 MİLYON TL ÜLKE EKONOMİSİNE DÖNECEK’’
Karabal, bu şekilde yılda yaklaşık 35 milyon TL’yi  işletmelere ve ülke ekonomisine geri kazandırmayı planladıklarını belirterek ‘’ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ile yapılan sözleşme kapsamında Organize Sanayi Bölgesindeki işletmelere ön etüt gerçekleştirilecektir. Etütlerde; son üç yıllık enerji girdilerinin alınması, İşletmedeki mevcut verilerin toplanması, verimlilik ve tasarruf potansiyellerinin tespit edilmesi ile ön etüt raporu hazırlanacak ve detaylı etüt gerektiren bölümler belirlenerek işletmeye brifing verilmesi şeklinde sunumu yapılabilecektir. Sözleşme kapsamı dışında; Ön etüt sonuçlarına göre verimlilik potansiyeli olan işletmelerin talepleri doğrultusunda Detaylı Enerji Etütleri gerçekleştirilecektir’’ ifadelerine yer verdi.

PROTOKOL İMZA ALTINA ALINDI
Konuşmaların tamamlanmasının ardından ön etüt protokolü Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ile Enve Enerji Genel Müdürü Coşkun Karabal tarafından imza altına alındı.