Enerji Yöneticisi Eğitimi ÇOSB'de Verilecek

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik" uyarınca; yıllık toplam enerji tüketimi bin TEP (Ton Eşdeğer Petrol) ve üzeri olan endüstriyel işletmelerin çalışanları arasından enerji yöneticisi görevlendirmeleri zorunlu hale geldi.

EĞİTİMLER ÇOSB’DE
Söz konusu enerji yöneticisi olabilmek için verilen eğitimler ise İstanbul ve Ankara’da gerçekleşebiliyordu. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, Enve Enerji Eğitim Danışmanlık şirketiyle işbirliği protokolü imzalayarak İstanbul’da verilen eğitimlerin ÇOSB’de verilmesini sağladı.

Yapılan işbirliğiyle birlikte ÇOSB’de veya ÇOSB dışında herhangi bir mühendisin Enerji Yöneticisi olabilmesi için İstanbul’a gitmek zorunda kalmayacağını belirten ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, “Enerji Yöneticisi eğitimleri toplam 10 günü kapsıyor. Daha önceden bu sertifikayı almak isteyen mühendisler Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği kuruluşlara gitmek zorunda kalıyorlardı. Bu kuruluşlar da İstanbul başta olmak üzere diğer büyükşehirlerde bulunuyor. Eğitimlerin 6 günlük kısmı bu kurslarda, 4 günlük kısmı da Ankara’da Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü’nün laboratuarında gerçekleşiyordu. Biz yaptığımız bu işbirliği protokolüyle, bölgemizdeki sanayi kuruluşlarında çalışıp bu sertifikayı almak isteyenleri İstanbul’a gitme zorunluluğundan kurtardık. Bundan sonra 6 günlük eğitimlerimiz Bölge Müdürlüğü’nün eğitim merkezinde gerçekleşecek. Daha sonra Ankara’daki 4 günlük eğitimin ardından sınava girip başarılı olanlar sertifikayı almaya hak kazanacaklar” dedi.

Eğitimlerle birlikte zaman kaybının önüne geçilmiş olacağını kaydeden Özdoğan, “Hem sanayiciler hem de çalışanlar için büyük bir şans. Bizim amacımız sanayicilere her konuda olduğu gibi bu konuda da yardımcı olmak. Ayrıca yaptığımız protokol çerçevesinde alınan fiyatı da makul bir seviyeye çektik” dedi. Özdoğan diğer konularda da sertifika programları açmak için çalışmalarının hızla devam ettiğini, önümüzdeki günlerde sanayicilerden gelen talepler doğrultusunda yeni kurs ve sertifika programları açacaklarının altını çizdi.

Protokol imza törenine katılan Enve Enerji Eğitim Danışmanlık Genel Müdürü Coşkun Karabal da, “ÇOSB’yi kutluyorum. Öncü oldu ve hem enerji verimliliği hem de bu kurs programının önünü açtı. ÇOSB’nin gösterdiği bu sorumluluk örneği herkese model olmalı” dedi.