Enerji Yöneticisi Kursiyerleri Ankara'da

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge (ÇOSB) Müdürlüğü’yle Enve Enerji firması arasında imzalanan ‘Enerji Yöneticisi Eğitimi Protokolü’ çerçevesinde başlayan eğitimlerin teorik kısmı tamamlandı.

01-06 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleşen eğitimlerin uygulama kısmı ise 18-21 Ocak 2011 tarihleri arasında Ankara Elektrik İşleri Etüt İdaresinde tamamlanacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde eğitimlerin birinci kısmı tamamlandı. Eğitime katılanlar eğitimin ikinci kısmını da Ankara Elektrik İşleri Etüt İdaresinde laboratuarlarda yapacaklar. Bu eğitimin ardından başarılı olanlar sertifikalarını almaya hak kazanacaklar” dedi.

PROTOKOL NEYİ GETİRMİŞTİ?
Yapılan işbirliğiyle birlikte ÇOSB’de veya ÇOSB dışında herhangi bir mühendis Enerji Yöneticisi olabilmesi için İstanbul’a gitmek zorunda kalmayacak. Enerji Yöneticisi eğitimleri toplam 10 günü kapsıyor. Daha önceden bu sertifikayı almak isteyen mühendisler Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği kuruluşlara gitmek zorunda kalıyorlardı. Bu kuruluşlar da İstanbul başta olmak üzere diğer büyükşehirlerde bulunuyor. Eğitimlerin 6 günlük kısmı bu kurslarda, 4 günlük kısmı da Ankara’da Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü’nün laboratuarında gerçekleşiyordu. ÇOSB yaptığı bu işbirliği protokolüyle bölgemizdeki sanayi kuruluşlarında çalışıp bu sertifikayı almak isteyenleri İstanbul’a gitmek zorunda kalmaktan kurtardı. Yapılan protokolde 6 günlük eğitim ÇOSB Bölge Müdürlüğünün eğitim merkezinde gerçekleşiyor. Kalan 4 günlük eğitim için de Ankara’ya gidiliyor.

ANKARA’DA UYGULAMALI OLARAK VERİLECEK EĞİTİMLER
Uygulamalı eğitim laboratuarlarında yakma tesisleri ile ilgili brülörler ve kazanlar, buhar sistemleri/kapanları, pompa ve kompresör sistemleri, endüstriyel fırınlar, basınçlı hava sistemleri, atık ısı geri kazanım sistemleri, elektrik motorları ve değişken hız sürücüsü uygulamaları, kompanzasyon uygulamaları, aydınlatma sistemleri, ısıtma soğutma ve havalandırma sistemleri, kurutma sistemleri, yapı ve endüstriyel yalıtım uygulamaları ile ilgili konularda işletme/uygulama, bakım, ölçüm ve analiz yapılabilecek donanımlar, araç ve gereçler bulunmakta.
 
Sanayi Enerji Yöneticisi Eğitimlerinin ikinci kısmı olan Uygulama Bölümündeki bazı ünitelerin amaçları ise aşağıdaki şekildedir.
 
FAN VE POMPA ÜNİTESİ
- Dönen makineler üzerinde enerji tasarrufu eğitimi,
- Invertörlerin çalışma prensibi ve enerji tasarrufuna etkileri konusunda eğitim,
- Boru kayıpları ve kayıpların azaltılmasındaki çözümler,
- Üç fazlı motorlarda güç ölçümleri konusunda eğitim,
 
BASINÇLI HAVA ÜNİTESİ
-Kompresör kontrol sistemlerinin enerji tasarrufuna etkisi,
-Düşük basınç kullanımının enerji tasarrufuna etkisi,
-Dağıtım hatlarında basınç düşümlerinin nedenleri ve etkileri,
-Hava kaçak miktarlarının tespiti ve kompresörün güç tüketimine etkileri,

FIRIN
- Sanayi fırınlarında ısı hesabı,
- Sanayi brülörlerinin enerji verimli işletilmesi eğitimi,
- Ekonomizerlerin çalışma prensipleri,
- Enerji tasarrufu cihazlarının kullanılması konusunda eğitim,
- Yalıtım malzemelerinin enerji tasarrufuna etkisinin hesaplanması,
- Isı teknolojisi konusunda eğitim
 
BUHAR KAPANLARI
- Değişik buhar kapanlarının işletim mekanizmaları ve farklı işletme koşullarındaki performansları konusunda eğitim,
- Özel test cihazlarıyla buhar kapanlarının kontrolü konusunda eğitim,
- Kondens geri dönüş hatlarında karşı basınç uygulaması.
 
KAZAN
- Buhar kapanı eğitim ünitesine buhar sağlanması,
- Kazanların verimli işletimi konusunda eğitim,
- Sanayi kazanları için ısı hesapları,
- Otomatik kontrol sistemi ve değişken parametreler,