Ergene Havzası ÇOSB Çalıştayında Konuşuldu

Meriç-Ergene Havzası Endüstriyel Atıksu Yönetimi Ana Plan Çalışması Çerkezköy OSB I. Çalıştayı gerçekleştirildi. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Konferans Salonu’nda yapılan çalıştaya, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne kamu kurum ve kuruluşları temsilcileriyle belediye başkanları katıldı. Toplantıda ayrıca, Tekirdağ Vali Yardımcısı M. Ali Çeviker ile Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfü Akça’nın yanı sıra ÇOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili M. Gürdal Adal, ÇOSB Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Saim Buyruk, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan ve sanayi kuruluşları temsilcileri hazır bulundu.

Çalıştayın açılış konuşmasını Tekirdağ Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Ceyhan yaptı. Ceyhan, yapılan bu çalışmalara destek olan herkese teşekkür etti. Ceyhan’dan sonra söz alan Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfü Akça; “Ergene, Türkiye’nin su yönetimi ve çevre konusunda kanayan yarası. Yılların biriktirdiği bir problem var burada. Çözümü zor ama çözmek zorundayız. Sorunun ve kirliliğin çözümü için sorun genel olarak ele alınacak. Ergene Nehri’nde akan suyun yüzde 75’i endüstriyel atıksu. Sanayide daha iyi tedbirler alınması gerekiyor. Tüm sanayinin OSB çatısı altında toplanması gerekiyor. Bu çalıştayla birlikte nasıl bir yol izleyeceğimizi belirleyeceğiz. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Namık Kemal Üniversitesi’nden değerli hocalarımızın oluşturduğu heyet yapacağı çalışma sonunda özellikle endüstriyel atıksular hakkında bir proje ortaya koyacaklar. Biz de ortaya konulan bu projenin Ergene Havzası’nın kurtulması için bir an önce hayata geçirilmesini sağlayacağız. Daha önceden Ergene Havzası Koruma Eylem Planı anlatılmıştı. Bu yeni projeyle de endüstriyel atıksuların arıtılmasına kesin çözüm bulmak istiyoruz. Burada sanayi tesisleri kadar belediyeler de sorumlular. Çünkü Trakya’da sadece bir belediyenin arıtma tesisi var. Bu çok acı bir durum. Yapacağımız Meriç-Ergene Havzası Endüstriyel Atıksu Yönetimi Ana Plan Çalışması’nın sonunda çevre adına büyük adımlar atacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Çalıştayda konuşan, İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve aynı zamanda Ergene Havzası Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Cumali Kınacı da tüm kurumlardan destek istedi. Çalıştayın son konuşmasını ise İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Ergene Havzası konusunda araştırma yapan projenin de içinde olan Prof. Dr. Erdem Görgün yaptı. Görgün de şunları söyledi; “Biz birkaç ay içinde projemizi ortaya çıkaracağız. Projedeki amaç Ergene Havzasının mevcut kirlenmesinin iyileştirilmesi. Havzada yer alan endüstriden kaynaklanan atıksulara yönelik bir yönetim sisteminin geliştirilmesi. Trakya’daki sanayinin yüzde 82’si Tekirdağ’da, yüzde 14’ü Kırklareli’nde, yüzde 4’ü de Edirne’de bulunuyor. Demek ki biz Tekirdağ’daki sorunu haletsek bize yetecek. Burada Çerkezköy OSB’yi takdir etmek istiyorum. Onlar hem arıtma hem de arıtma sonunda çıkan çamurların bertaraf edilmesi konusunda örnek teşkil ediyorlar. Keşke Trakya’daki tüm sanayi tesisleri OSB veya Islah OSB çatısı altında toplansa ve kontrolü daha kolay yapılabilse. Şu anda Ergene Havzası’nda 4’üncü sınıf su akıyor. 4’üncü sınıf su, en kötü su. Bizim amacımız bunu en azından 2’inci sınıf su haline getirmek. Bunun için de kullanılan suyun geri kazanılması şart. Yer altı sularının artık kullanılmasından vazgeçilmelidir. Merkezi arıtma tesisleriyle çevreyi korumalıyız.”

Çalıştayda söz alan ve ÇOSB’nin yaptığı çalışmalardan bahseden ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan da, çevre ve atıksu arıtması konusundaki tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

Yer altı sularını kendilerinin de çok önem verdiğini kaydeden Özdoğan, bunun için alternatif projeler geliştirdiklerini söyledi. ÇOSB’deki sanayicilerin tümümün elini taşın altına koyarak çevreye sahip çıktığına dikkat çeken Özdoğan, ÇOSB olarak maliyeti 50 milyon TL’yi bulacak bir baraj projesini hayata geçirmeye hazırlandıklarını söyledi.

Yapılacak barajla yer üstü sularının toplanarak sanayide kullanılmasını sağlayacaklarını belirten Özdoğan, ayrıca Trakya’da yapılması planlanan Islah OSB’lerin de kurulmadan önce muhakkak tüzel kişiliklerinin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Konuşmalar esnasında geçen ve şu anda taslak halinde olan Arıtma Tesislerinde kullanılan elektrik bedellerinin bir kısmının devlet tarafından ödenmesi fikrinin de müjdeli bir haber olduğunun altını çizen Özdoğan, “Keşke bundan 25 yıl önce bu tür uygulamalar yapılsaydı. Fakat geç kalınmış sayılmaz önemli olan bir an önce bunların hayata geçirilmesidir” şeklinde konuştu.

\"\"

Çalıştayın ardından, ÇOSB Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesislerine düzenlenen gezide çalıştay katılımcıları tesislerde incelemelerde bulundular. Gezi sonunda, Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfü Akça’ya, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan tarafından arıtma tesisinin plaketi takdim edildi.