Gönül Köprüsü Öğrencileri ÇOSB'de Ağırlandı

Türk örf, adet-gelenek ve görenekleri incelemek için ‘Gönül Köprüsü Projesi’ kapsamında 15 Temmuz’da Tekirdağ’a gelen Türk-Arnavut-Sırp ve Makedon öğrencilerden oluşan öğrenci grubu temasları kapsamında Çerkezköy’ü de ziyaret etti. Tekirdağ Valiliği’nin öncülüğünde gerçekleştirilen proje kapsamında öğrenciler Tekirdağ’ın dışında Çanakkale, İstanbul ve Edirne’deki tarihi ve turistik mekanları da görme imkanı buldular. Beraberindeki idareciler, proje koordinatörü Hakan Cömertler ve valilik personeli ile Çerkezköy’e gelen Makedon öğrenci grubu ilk olarak Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi içerisinde faaliyet gösteren Hunca Kozmetik fabrikasında incelemelerde bulundular.
Fabrikanın üretim tesislerini de gezen öğrenciler ardından Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’ni de gezdiler. Gezilerin ardından öğrenciler, Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından Turkuaz Restaurant’ta ağırladı.

ÖĞRENCİLERLE SICAK DİYALOG
Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan yaptığı konuşmada Makedon öğrenci grubunu ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Ülkenize döndüğünüzde Türkiye’de gördüklerinizi en iyi şekilde anlatacağınıza inanıyorum. Buradaki en iyi anılarınızı ülkenize götürün’’ diye konuştu. Konuşmasının ardından öğrencilere sorular soran Özdoğan’ın ‘Türkiye’ye gelmeden ülkemiz hakkındaki düşünceleriniz nelerdi? Ülkemizi nasıl buldunuz?” şeklindeki sorusuna öğrenciler “Hem sizleri hem de tanıştıklarımızı çok sıcakkanlı bulduk. Sizler çok yakın geldiniz” şeklinde cevap verdiler. Mehmet Özdoğan’ın Türkiye’nin sanayi yönünden nasıl görüldüğü yönündeki sorusunu ise öğrenciler “Burada sanayi anlamında çok gelişmiş fabrikalarda inceleme imkanı bulduk. Ülkemizde çok fabrika bulunmuyor. Mevcut fabrikalar da bu şekildeki gibi çok gelişmiş değil” şeklinde yanıtladılar. 40 kişilik öğrenci grubundan oluşan Makedon öğrenci grubu Turkuaz Restaurant’ta Türk Mutfağı’nın en özel, birbirinden lezzetli tatlarını tattılar. Ardından da Çerkezköy’den ayrıldılar.