İçimizden Biri: 'Selim Bergsen'

\"\"/

“Başarılı olmak için yaptığın işi sonuna kadar götüreceksin. Başladığın hiçbir işi yarım bırakmadan sonuna kadar devam edeceksin. Başlattığın işlerin takipçisi olacaksın. Başlarken hedefleri iyi belirleyecek, ulaşmak istediğin yere ulaşabilmek için imkanları zorlayarak, gereken ne varsa yapacaksın.  Benim başarı reçetem başlattığım her şeyin sonuna kadar takipçisi olarak hedeflere ulaşıncaya kadar, sonuna kadar gitmektir.”

İçimizden biri köşemizin bu sayısındaki konuğu,  Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin köklü firmalarından,  kendi sektöründe dünya devleri arasında yer alan Polimer Kauçuk Sanayi ve Pazarlama A.Ş.‘nin CEO’su Selim Bergsen.

SEL Hortumları markasıyla üretim yapan Polimer Kauçuk San. Paz. A.Ş., ürün çeşitliliği ve hortum sektöründeki üretim, tasarım ve bilgi kapasitesi ile Avrupa’da lider konumda, Dünya’da önemli firmalar arasında yer almaktadır. Polimer Kauçuk San. Paz. A.Ş.’ nin devler liginde yer almasında büyük katkısı olan CEO’su Selim Bergsen ile başarısının sırrı, iş hayatındaki görüşleri, prensipleri ile günlük yaşamı ve hobileri hakkında konuştuk. Başarıları ile herkesin takdirini kazanan Selim Bergsen ile röportaj yaparken aldığımız keyfi, sizlerin de okurken alacağınızı umuyoruz.

GEÇMİŞTEN GELEN TECRÜBE VE BİRİKİMİ GÜNÜMÜZ İLE UYUMLU HALE GETİRDİK
Soru: Şirketinizin kuruluşundan günümüze kadar tarihçesinden bahsedebilir misiniz?
Bergsen: Şirketimiz FİL Kauçuk adıyla Topkapı’da kauçuk hortum imalatçısı olarak 1957 yılında kurulmuştur.  İlk kurucu ortakların 1969 yılına kadar iki grup olarak yönettiği Fil Kauçukta 1969 yılında, aile büyüklerimizden bir kısmı ortaklıktan ayrıldılar. 1970 yılında yeni ortakların katılımı sonrasında Fil Kauçuk Sanayi ve Limited Şirketi ismini 1971 yılında Teknik Kauçuk Sanayii ve Pazarlama A.Ş. olarak değiştirdi. 1970 yılında Avcılar’daki mevcut fabrika binamızın olduğu arsa satın alındı. 7 ortağı ile yoluna devam eden Teknik Kauçuk San. Paz. A.Ş. ortaklıklarında bir aile gibi hareket etmeyi başarabilmiştir. Akrabalıkların da yoğun olduğu bu ortaklık, büyüklerimizin vefat etmesine rağmen aynı yapıyı korumaya devam etmektedir. Şu anda şirketimizin ortaklık yapısında yer alan ortaklarımızın çoğu 1970’te kurulmuş ortakların ikinci neslinden olan 17 kişiden oluşmaktadır.   Şirketimizin kendine has özel ortaklık yapısı ve ortaklar arasındaki uyumluluk, 17 ortağın tek bir kişi gibi hareket etmesi ile sonuçlanmaktadır. Benim de içinde bulunduğum ikinci kuşağın çoğunluğu teşkil ettiği yönetim kurulumuzdaki uyum, şirketimizin günümüzdeki konumuna gelmesinde önemli pay sahibidir. 2001 yılında firmamız Polimer Kauçuk San. Paz. A.Ş. ismiyle yoluna devam etmektedir.

Soru: Okuyucularımızın sizi daha yakından tanıması için kendinizden bahsedebilir misiniz?
Bergsen: 1961 İstanbul doğumluyum. Saint Michael Fransız Lisesinden mezun olduktan sonra Fransa’da ekonomi konusunda Lisans eğitimimi tamamladım. 1984 yılında Teknik Kauçuk San. Paz. A.Ş.‘de (2001’den sonra Polimer Kauçuk San. Paz. A.Ş.)  iş hayatına başladım.

İHRACAT DEPARTMANININ KURULMASINI SAĞLADIM
İşe başladığım ilk yılda firmamız sadece Türkiye pazarına imalat ve satış yapmaktaydı. Avrupa’ya satış yapmaya başlamamızla birlikte firma bünyesinde ihracat departmanının kurulmasına öncülük ederek ihracatı önemli bir hedef haline getirmeye çalıştım. İhracata bu yönelişimizin sonucunda kapasitemizde artış ihtiyaçları ortaya çıkmaya başladı. Kısa sürede ihracat faaliyetlerimiz çok büyüdü ve üretimimizin önemli bir kısmı ihracata yönelik yapılmaya başlandı. Satış faaliyetlerimizde ihracat kaynaklı bu büyümenin sonucunda 1990 yılında firmanın Pazarlama Müdürlüğü’ne getirildim. 9 yıl sonra 1999’da Genel Müdürlük görevine uygun bulundum.  Bu görevimi 10 yıldır devam ettirmekteyim.

9 YILDA FİRMAMIZ 15 KAT BÜYÜME SAĞLADI
Soru: Sizin Genel Müdürlük görevine getirilmeniz ile birlikte şirketinizdeki gelişme sürecini anlatabilir misiniz?
Bergsen: 1999 yılından günümüze kadar çok büyük yatırım projelerini hayata geçirdik.  1999 uzakdoğu krizi ve 2000 yılında ülkemizin yaşadığı ağır kriz şartları içerisinde yatırımlara hız vererek hortum sektöründe Avrupa’nın en büyük ve dünyanın sayılı firmaları arasında yer almayı başardık.  Yıllık satışlar olarak 2000 yılından bu yana 15 kat büyüme sağladık. Satışlarımızdaki bu yüksek artış kapasitemize ve ürün çeşitlerimizin artışı ile paralel olarak gelişti. Bu gün üretimimizin %85’i ihracata yönelik yapılmaktadır. İç piyasadaki tartışılmaz liderliğimizin yanı sıra 67 ülkeye ihracat yaparak ülke ekonomisine katkı sağlamaktayız. Ürün çeşitliliğimizi arttırarak hortum pazarındaki tüm standart ürünlerin yanı sıra özel tasarım, ileri teknoloji ve mühendislik gerektiren ürünleri de üreterek öncü şirket olma durumumuzu devam ettirmekteyiz. Sektörümüzdeki yüksek büyüme hızımızı global krize rağmen sürdürmeye devam ediyoruz.
 
KRİZİ KAZASIZ ATLATTIK
Soru: Sizin sektörünüzün kendine has sıkıntıları nelerdir?
Bergsen: Kriz öncesi petrol fiyatlarındaki artışın da etkisi ile kullandığımız hammaddelerin fiyatlarında büyük artışlar olmuştu. 2008 yılının Mart ayından itibaren kullandığımız hammadde fiyatlarındaki artışları ürünlerimize yansıtamadık. Girdi maliyetlerimizdeki bu artışın finansal yükünü taşımak zorunda kaldık. Gerçi bu durum sadece bize özgü değildi, tüm dünyada bizim gibi hammaddelerini petro kimya ve demir çelik sektöründen almak zorunda olan tüm şirketler yaşadı. Bu durumu dengeleyebilmek için yeni ürünler piyasaya sürerek ve yaygın ürünlerde de sürümü arttırma yoluna gittik. Global krizin etkilerini dengelemek için oluşturduğumuz stratejiler ile petro kimya ve demir çelik sektöründeki diğer şirketlere göre fazla zorlanmadan krizden çıkış yollarını bulduk. Krizin getirdiği sıkıntılar tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Ayrıca bizim Türkiye özelinde, ihracat payı çok yüksek olan firmalarda yaşanan Türk Lirası’nın aşırı değerli olmasından kaynaklanan sıkıntılarımız bulunmaktadır. Sektöründe dünya çapında rekabete girişmiş firmalar için TL’nin bu düzeyde değerli olması rekabet gücümüzü olumsuz yönde etkilemektedir.

İNSANLAR PARA HARCAMAYA BAŞLADIĞINDA KRİZ ÇÖZÜLÜR
Soru: Sizce kriz ne zaman biter?
Bergsen: İnsanlar para harcamaya başladığı zaman kriz çözülür. Krizin oluşmasının ana sebebi Amerika gibi tüketim toplumlarındaki talep daralmasıdır. Sokaktaki insan kendini maddi açıdan daha rahat hissedip para harcamaya başladığında kriz bitecektir. Tüketime yönelik her hareket, küçük bir malın satın alınmasından itibaren zincirleme olarak ekonomi döngüsü içinde herkesi etkilemektedir. Çarkların dönmesi için tüketim ve üretim dengesinin sürekliliğinin sağlanması gerekir. Sokaktaki adamın para harcayabilmesi için de ABD’deki insanların geçen yıl kaybettikleri parayı kazanmaları veya gelecekte kazanabileceklerini görmeleri gerekmektedir. Krizi halk bitirebilir bunun yolu da para harcamak için gerekli moralin sağlanması ile olacaktır.  Geleceğe güvenle bakmayan insanlar harcamalarını kısmakta ve kelebek etkisi ile yayılarak tüm ekonomide durgunluğa neden olmaktadır.

Soru: Yönetim kurulu ile hangi sıklıkta bir araya geliyorsunuz?
Bergsen: Yönetim kurulumuz 3 ayda bir toplanır. Yönetim kurulunda her aileyi bir kişi temsil eder. 7 kişinin bir araya gelmesi ile yapılan toplantılarımızda, Genel Müdür olarak o ana kadar yaptıklarımdan ve yapmayı planladıklarımdan bahsederim. Varsa mevcut yatırımların durumunu ve planladığımız yatırımları konuşuruz.  Kısa, uzun ve orta vadede yatırım planlarımız ve stratejilerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunuruz.

BİR İŞİN EN ÖNEMLİ NOKTASI SATIŞTIR
Soru: Bir gününüzü nasıl geçiriyorsunuz?
Bergsen: Sabahları 7:30’da kalkarım. 8:30’da evden çıkarım. 9:30’ Avcılar’daki ofisime gelirim. Öncelikli olarak günlük finansal konuları inceleyip ödemeler ile ilgili konuları hallederim. Satış ile ilgili konularda toplantılar yaparım. Yabancı ve yerli misafir müşteriler varsa onlarla görüşürüm. Satın alma ile ilgili konuları gözden geçiririm. Günlük programımdaki konuların üzerinden geçip programı uygulamaya çalışırım. Vaktimin önemli bir kısmını satış ile ilgili konularla geçiririm. Çünkü bir işin en önemli noktası satıştır. Satış olmazsa hiçbir şey olmaz. Haftada 3 gün Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerime gelirim. ÇOSB’ye geleceğim zaman Avcılar’dan saat 13:00’da çıkarım. Genelde her gün 19:00-20:00’a kadar çalışırım. İşten çıkınca eğer programımda bir iş yemeği yoksa eve giderim.

Soru: İş dışında yaptığınız uğraşlarınız, hobileriniz nelerdir?
Bergsen: Eşim ve iki çocuğumla birlikte bazen dışarı çıkar, sinemaya ve yemeğe gideriz. Spor olarak tenis oynarım ve kayak yaparım. Spor olarak tenisi çok severim. Amatör olarak yaptığım bir spor olmasına rağmen her fırsat bulduğumda oynarım. Sinemayı severim. Oldukça iyi bir film arşivim var. Çıkan yeni filmleri alırım ve izlerim. Yorgunluk atmak için film izlemeyi tercih ederim. Yorgun olduğum zamanlarda ağır, ağdalı filimler yerine kafamı dağıtabileceğim filmleri seyretmeyi seçerim. Eşim ve çocuklarımla birlikte seyahat etmekten hoşlanırım.

Soru: Üç yabancı dil biliyorsunuz. Bunları ne zaman öğrendiniz?
Bergsen: Yabancı dil olarak Fransızca, İngilizce ve İtalyanca biliyorum. İngilizce ve Fransızcayı lisede öğrenmeye başlamıştım. Daha sonra üniversitede geliştirdim. İtalyancayı öğrenmem daha sonraları iş hayatında zorunluluktan oldu. İtalyanlarla çok yakın çalışıyorduk. İtalyanlar kendi dillerinden başka bir dil bilmezlerdi eskiden. Biz onlarla iş yaptığımız için İtalyancayı öğrendik.  Halen İtalyanlarla olan iş ilişkilerimiz çok yoğun olduğu için günlük çalışma esnasında en çok kullandığım dillerden biridir İtalyanca.

BAŞARININ SIRRI ISRARCI OLMAK
Soru: Sizce başarının sırrı nedir?
Bergsen: Başarılı olmak için yaptığın işi sonuna kadar götüreceksin. Başladığın hiçbir işi yarım bırakmadan sonuna kadar devam edeceksin.  Başlattığın işlerin takipçisi olacaksın. Başlarken hedefleri iyi belirleyecek, ulaşmak istediğin yere ulaşabilmek için imkanları zorlayarak, gereken ne varsa yapacaksın.  Benim başarı reçetem başlattığım her şeyin sonuna kadar takipçisi olarak hedeflere ulaşıncaya kadar, sonuna kadar gitmektir.

POLİMER KAUÇUK
Polimer Kauçuk San. Paz. A.Ş. 1957’de kuruldu. Hızlı gelişimi sonucu günümüz Türkiye’sinde hortum ile birlikte anılan SEL markası ile her türlü hortum üretimini 125.000m2 lik bir alanda yürütmekte. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi tesislerinde (70.000m2 kapalı alan) her çeşit kauçuk hortum üretimi yapılmakta. Avcılar’da bulunan tesisinde PVC ve Thermoplastik ürünler imal edilmekte. Türkiye’nin ilk 500 firma sıralamasında ilk 300’de yer alan Polimer Kauçuk A.Ş. 1500 çalışanının yanı sıra, ihracat sıralamasında ilk 200 firma arasında bulunarak ülkemizin istihdam ve ihracatına önemli katkılar sağlamaya devam etmektedir. Polimer Kauçuk, tüm dünya ülkelerine satış yapabilmesini borçlu olduğu Kalite Güvence Sistemi’ni Türkiye’de ISO-9001 ile ilk belgelendirilen şirketlerden biri olmuştur. 1990’lı yıllardan beri sahip olduğu ISO 9001 belgesinin yanı sıra müşteri memnuniyeti hedefini öncelik haline getiren şirket politikaları gereği, iş sağlığı ve güvenliği OHSAS 18001 ve Çevre yönetim sistemi için ISO 14001 belgelendirmesine sahiptir. Otomotiv sanayinde yapılan çalışmalarla ayrıca ISO/TS 16949 belgelendirmesi yapılmıştır.

50 YILLIK TECRÜBE
SEL markası altında yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda sunulan tüm hortumlar tasarım ve imalat olarak firma güvencesi altında üretilmektedir. Kauçuk , PVC ve Thermoplastik hortumlarda sektör standartlarının tamamına yakınına sahip olan firma, ayrıca özel tasarım isteklerine bünyesindeki mühendis kadrosu ile çok hızlı bir şekilde cevap verebilmektedir. Her gün yeni ürünlerin katıldığı ürün gamındaki alçak, orta ve yüksek basınçlı hortumlar; hammadde kabul aşamasından sevk aşamasına kadar gerekli tüm laboratuar testleri firma bünyesinde yapılarak üretilmekte ve müşterilere ulaştırılmaktadır. Mevcut üretim kapasitesi ile Avrupa’da ilk sırada yer alan şirket, ihracat olanaklarıyla tüm dünyada önde gelen hortum üreticileri arasında seçkin bir yere sahip bulunmaktadır. Şirket sürekli gelişen ve değişen hortum sektöründe 50 yılı aşkın mazisi ile geleceğe daha büyük hedefler ile bakabilmekte, gelişen teknolojinin sürekli takipçisi olarak, sektöründe yeniliklere imza atabilen tecrübeli bir kadroyla yüksek büyüme hızını sürdürmeye devam etmektedir.