İl Genel Meclisi'nden ÇOSB'ye Ziyaret

Her ay bir ilçeyi ziyaret eden Tekirdağ İl Genel Meclis Üyeleri, ziyaretler çerçevesinde Çerkezköy’e de geldi. Çerkezköy’de bir dizi inceleme gerçekleştiren İl Genel Meclis Üyeleri, son olarak Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ne de gelerek çalışmalar ve OSB hakkında bilgi aldı.

Meclis Üyeleri’ne ilk olarak ÇOSB Konferans Salonu’nda sunum yapıldı. Sunuma; Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Tekirdağ İl Genel Meclis Başkanı Münir Karaevli, İl Genel Meclis Başkan Vekili Zeki Gürcün ve İl Genel Meclis Üyeleri katıldı.

ÇOSB Bölge Müdür Yardımcısı Kadir Karakaya tarafından yapılan sunumda Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ve ÇOSB Bölge Müdürlüğü çalışmaları hakkında bilgiler verildi. ÇOSB’nin Türkiye’nin ilk beş OSB’sinden biri olduğunu kaydeden Karakaya, “Bölgemiz elektrik ve doğalgaz kullanımı açısından ilk üçe girmektedir” dedi. ÇOSB’deki sanayicilerin doğalgaz ve elektriği OSB dışındaki sanayicilere göre çok daha ucuz kullandığını kaydeden Karakaya şunları söyledi: “Bölgemizdeki bir sanayici elektriği yaklaşık yüzde 19, doğalgazı da yaklaşık yüzde 13 oranında ucuz kullanmaktadır. Bu, Bölge Yönetimimizin sanayicilere verdiği teşviklerdir.”

ÇOSB’nin Trakya’nın en iyi ikinci İtfaiyesine sahip olduğunu da kaydeden Karakaya, “Biz yangın avcısıyız. Biz yangın çıkmadan önce tedbirleri aldırarak yangınların çıkmasını önlüyoruz. Bölgemizdeki fabrikalarda çalışanlara yangın eğitimi veriyoruz, bu bizim için çok büyük bir başarıdır” şeklinde konuştu.

ÇOSB’nin altyapı hizmetlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk bilinciyle de çalışmalar yaptığını anımsatan Karakaya, Bölge yönetim alanı içerisindeki sosyal tesislerin de bu bilinçle yapıldığını söyledi. ÇOSB’nin çevre konusunda da çok duyarlı olduğunun altını çizen Karakaya, “Türkiye’de henüz endüstriyel atıksu arıtması bilinmezken 1994 yılında Bölgemizde arıtma tesisi faaliyetteydi. Şu anda iki ayrı endüstriyel atıksu arıtma tesisimizde yıllık 23 milyon metreküp atıksu arıtılıp kriterlere uygun olarak deşarj edilmektedir” dedi.

Karakaya’nın konuşmasının ardından soru cevap kısmına geçildi. Burada da İl Genel Meclis üyeleri akıllarına takılan soruları sorarak cevap buldular. Sunumun ardından ÇOSB Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi’ne geçildi. Burada da tesis gezilerek çalışmalar hakkında bilgi verildi. Gezinin sonunda İl Genel Meclis Üyeleri, ÇOSB Bölge Müdürlüğü tarafından Turkuaz Restaurant’ta verilen akşam yemeğinde yorgunluk attılar.

Yemekte günün anlamına binaen ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, İl Genel Meclis Başkanı Münir Karaevli’ye şilt verdi. ÇOSB’nin ev sahipliğindeki toplantının oldukça verimli geçtiğini söyleyen İl Genel Meclis üyeleri teşekkür etti.