Kalibrasyon Seminerine Katılım Yoğun Oldu

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından ÇOSB Konferans Salonunda düzenlenen "Genel Kalibrasyon" seminerinde firmalara, Bölgede faaliyet gösteren firmaların kalite birimlerinde görevli çok sayıda kişi katıldı. TSE-SOJUZTEST Metroloji ve Kalibrasyon Merkezi’yle ortaklaşa düzenlenen konferansa konuşması olarak Merkezin Laboratuarlar Sorumlusu Makine Mühendisi Mustafa Şahin katıldı. Seminerde, ölçme, metroloji ve kalibrasyon hakkında bilgi veren Mustafa Şahin, “Ürün ve hizmet kalitesinin tespitinde kullanılan ölçüm cihazları ve teçhizatların doğruluğu, kesintisiz bir ölçme zinciri içerisinde ve ulusal bir ölçme sistemi dahilinde, ancak kalibrasyonla mümkün olabilir" dedi.

Metrolojiyi, bilimsel metroloji, hukuki metroloji, endüstriyel meteoroloji olarak ayırt eden Mustafa Şahin, kalibrasyonla ilgili olarak şöyle dedi: "Belirlenmiş koşullar altında ve ölçüm standartları ile gerçekleştirilen, ölçme cihazı veya ölçme sisteminin gösterdiği değerler ile ölçülen büyüklüğün buna karşılık gelen değerleri arasındaki ilişkiyi belirleyen işlemler dizisizidir." Akreditasyon hizmetleri ile ilgili standartlar hakkında da bilgi veren Mustafa Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkemizde, 2001 yılında Ulusal Akreditasyon Kurumumuz olan Türk Akreditasyon Kurumu'nun (TÜRKAK) hizmete başlamış ve 2006 yılında Avrupa Akreditasyon Konseyi tarafından karşılıklı tanınma anlaşmasını yapmıştır. TSE-Sojuztest Metroloji ve Kalibrasyon Merkezi TÜRKAK'tan akredite olarak hizmet vermeye devam etmektedir" diye konuştu.

ÖLÇME METODLARI
Seminerin son bölümünde ölçme metotları hakkında bilgi veren Makine Mühendisi Mustafa Şahin, "Ölçme metodu, genel olarak belli bir prensibe göre ölçmelerin yapılması ile ilgili bir grup teorik ve pratik işlemlerdir" dedi. Konferans soru cevap bölümüyle son buldu.