KALİTEDE MÜKEMMELLİK ÇOSB'DE ARANDI

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB), Trakya Gönüllüleri ile KalDer işbirliğinde ‘Kurumsallaşma ve İnsan’ konulu sempozyum düzenlendi. ÇOSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyuma KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, fabrika yöneticileri ve insan kaynakları sorumluları katıldı.

KalDer’e BİLGİ PAYLAŞIM TEŞEKKÜRÜ
Geniş katılımla gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmasını ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan yaptı. Özdoğan, “KalDer’e böyle bir etkinliğe imza atmasından dolayı, günümüzün en önemli unsuru olan bilgiyi bu tür çalışmalarla bizimle paylaştığı için teşekkür ediyorum. Paylaşım çok güzel, bizler de ÇOSB olarak bu tür bir paylaşıma ev sahipliği yaptığımız için gururluyuz. Önümüzdeki günlerde bu toplantıları daha güzel ortamda yapabilmek için bizler de çalışıyoruz. Kısmet olursa bir yıl içerisinde yeni konferans salonumuzu tamamlayacağız’’ dedi.

TEKNİK LİSE’YE SAHİP ÇIKALIM
Çerkezköy OSB’nin sürekli eğitimin yanında olduğunu belirten Özdoğan,  Özel Çerkezköy OSB Anadolu Teknik Lisesi’nin kuruluş sürecini anlattı. Herkesten okulu sahiplenmelerini isteyen Özdoğan şunları sömyledi: “Teknik Lise sahiplenilirse başarılı olur. Açtığımız okul Türkiye’de şu an iki örnekten bir tanesidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışma kapsamında kalifiye personel ihtiyacı olan sanayi bölgelerinde endüstri meslek liselerinin kurulup yönlendirilmesi şeklinde bir adım atıldı. Biz de Teknik Lise’yi bu kapsamda açtık. Buradaki başarımız, Türkiye’de bundan sonraki endüstri meslek liselerinin geleceğine de ışık tutacaktır.  Bu açıdan Teknik Lise’yi çok önemsiyoruz.’’

ÇOSB TRAKYA KAPSAMINDA BİLGİ PAYLAŞILAN PLATFORMDUR
Özdoğan’ın ardından kürsüye gelen Kalder Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, ‘Bu çatı Çerkezköy dışında tüm Trakya kapsamında bilginin paylaşıldığı bir platform haline geldi. Bilgiye önem veren Kalder’in gerçekleştirdiği bu bilgi paylaşımı çok önemli ve bu tür etkinliklerle kıyaslama ortamı oluşturulması açısından çok değerli. Kalite ışığının yaygınlaştırılması, sürdürülebilirlik kavramının toplumun her biriminde güzelce yerleştirilebilmesi ancak böyle çabalarla mümkün olur. Mükemmele bilgiyi paylaşırsak ulaşabiliriz. Tüm bunların akabinde gerçekleştirilmek istenen mükemmeliyetçilik sadece özel sektörün girişimleri ile değil kamunun da desteğiyle gerçek olur’’ dedi.

MUTLU TOPLULUĞUN ANAHTARI
Doğan, küresel rekabet ortamında Türkiye’nin dünya sıralamasında 43’üncü sırada olduğunu ifade ederek, “Ama bakıldığında insani gelişmişlik gibi farklı konularda ülke olarak gerilerdeyiz. Buradaki eğitimle birlikte ise verilen tüm çabalar Türkiye’yi ileriye götürmek içindir. Aslında bunlar da insan yaşamının daha güzele gitmesi gibi bir tek çabayı hedefliyor. Bunu da çalıştığımız işletmelerdeki katma değeri büyüterek, oluşturduğumuz değerlere değer katarak sağlayabiliriz. Bunun için de çalışanlar, müşteriler ve işletmenler arasında bir ahenk gereklidir. İşte bu ahengi kurabilirseniz kurumsallaşmış mutlu bir topluluk oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte kurumlarda aidiyetlik kavramı da artırarak pek çok olumlu sonuca ulaşmak mümkündür” dedi. Değerlendirmesinde bulundu.

FARKINDALIK VE MÜKEMMELLİK KÜLTÜRÜ
Doğan’ın ardından Zorlu Tekstil Yönetim Sistemleri Şefi Anıl Oğuz, Trakya Kalite Gönüllüleri’nin amaçlarını anlattı. Oğuz şunları söyledi: “2011 yılında başladığımız çalışmalarımızla birlikte bölgemizde kalkınmayı, kaliteyi geliştirmeyi ve sürekliliği amaçlıyoruz. Bu hedefle çıktığımız yolda oluşturulan projelere de ÇOSB Bölge Müdürlüğü, KalDer, Yünsa A.Ş., B/S/H Ev Aletleri A.Ş., Arçelik A.Ş., Zorlu Tekstil, Hema Endüstri A.Ş. ve Denge Kimya gibi sanayicilerimiz sosyal sorumluluk bilinci kapsamında destek vermektedir. Misyonumuz ise bölgedeki firmalarda ‘Kalite Bilinci’ uyandırıp kurumsal gelişimine katkıda bulunarak firmaların ileriye dönük kendi içlerinde farkındalık oluşturmasını sağlamak ve mükemmellik kültürünü ise içselleştirmektir.”

ÖNCE İNSANI ÖNEMSİYORUZ
Programda , ‘İnsan Odaklı Yönetim: Önce İnsan’ konusunda sunum yapan Hugo Boss Üretim Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Kazım Saver ise, kurum olarak 2005 yılından bu yana OPEX adı altında mükemmellik günleri yaptıklarını söyledi. Saver, “Kurum olarak önce insanı önemsiyor. Ve tüm çalışanlarımızdan adil olmalarını bekliyoruz. Bunun yanında personelimizden takım ruhu bekliyor, herkesin kendini geliştirmesini istiyoruz’’ dedi.

“Meraklı olmak iyidir, meraklı olun’’ tavsiyesinde bulunan Saver, “Merak her zaman doğru şeyler getirmez, ama siz yine de her şeye maydanoz olun. Yanlışlar da doğruya götürmede bir araçtır. Biz firmamızın yemekhanelerinde meraklılık konusuna dikkat çekmek için defalarca maydanoz da dağıttık. Bunun yanı sıra endüstriyel yaklaşımı ve liderlik prensiplerini de çok önemsiyoruz’’ şeklinde konuştu.

BEŞ SUNUM BEŞ KONU
Konuşmaların ardından; Bosch San. ve Tic. A.Ş. İnsan Kaynakları Ülke Direktörü Lami Yağcılarlıoğlu ‘Kurumsallık ve Lider Yetiştirme’, Cuno Grup-Cuno Tekstil Genel Koordinatörü Mithat Samsama ‘Hazır Giyim Sektöründe EFQM Mükemmellik Uygulamaları’, Arçelik A.Ş. Kurutucu ve Elektrik Motorları Direktörlüğü İnsan Kaynakları Yöneticisi Erdoğan Kocagil ‘İşe Alma ve Yerleştirme’, BSH Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş.’den O. Faruk Kapu ‘Performans Yönetimi’, Hema Endüstri A.Ş. Yalın Altı Sigma Yöneticisi Onur Gülsoy ‘Tanıma, Takdir ve Ödüllendirme’ konularında sunum yaptılar. Sunum yapanlara program sonunda plaket takdim edildi.