OSBDER YÖNETİM KURULU TOPLANTISI ÇERKEZKÖY’DE YAPILDI

\"\"/

OSBDER’in Nisan ayı olağan toplantısı Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, OSBDER ve Ankara Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, İzmir Atatürk OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, Manisa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Sait Türek, Manisa OSB Danışmanı Nihat Akyol ile birlikte Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili M.Gürdal Adal, Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Üyeleri ile Çerkezköy OSB Müdürü Mehmet Özdoğan katıldı. İlk olarak konuklarına hoş geldiniz diyen Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ardından sözü konuklarına bıraktı.

Çerkezköy’de olmaktan büyük onur duyduğunu belirterek sözlerine başlayan OSBDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Çerkezköy OSB’nin Ergene ile ilgili çalışmalarından övgüyle söz ederek, “Çerkezköy OSB şimdiye kadar Çerkezköy’e kattıklarıyla güzel işler yaptığını göstermiştir. Şimdi de Ergene’nin kurtarılması için güzel çalışmalar yapıyor. Süte su katılmaksızın misali Ergene’nin yok olup gitmesini beklemeden buranın kurtarılması için çaba harcıyor." dedi.

OSB derneği olarak 35 bölgede 7 bin işletmeyle birlikte çalıştıkları bilgisini vererek konuşmasını sürdüren Tuncay,” Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayan bir yapı sağlıyoruz. Ülkemizde OSB’lerin sadece dayanıklı sunta görevi görmediğinin bilinmesini istiyoruz. Bunun en büyük kanıtı da yaptığımız ekonomik katkının dışında gerçekleştirdiğimiz sosyal ve kültürel faaliyetlerdir.  Bu çalışmalarımızla birlikte halkımız da artık OSB’lerin sadece bir müdürlükten ibaret olmadığını idrak etmeye başladı. “ ifadelerini kullandı.

OSBDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay’ın konuşmasını tamamlamasının ardından İzmir Atatürk OSB  Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, misafirperverliklerinden ötürü Çerkezköy OSB yönetimine teşekkür ederek “OSB’ler Türkiye’nin gözbebeğidir ve asla ihmal edilmemesi gereken birimlerdir. Çalışan sayısı bakımından Türkiye’nin sanayileşmesinin büyük bir kısmı OSB müdürlükleri içerisinde yapılmaktadır. Çerkezköy OSB de bu yöndeki çalışmalarını sürdürerek olumlu bir katkı sağlamaktadır.” Dedi. Ayrıca Ömer Sarıoğlu’nun Tekirdağ Sanayi odası kurma girişimlerini takdirle karşıladıklarını belirten Uğurtaş, “Artık Türkiye’de Sanayi ve Ticaret odalarının ayrılmasının vakti gelmiştir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

ÇOSB’un Konferans Salonu ile Meslek Lisesi çalışmalarının OSB’lerin eğitim, sağlık ve kültür yönlerine örnek gösteren Manisa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Sait Türek “Düne kadar OSB’ler sadece fabrikaların üretim yerleri şeklinde lokal bir yerleşke olarak biliniyordu. Kongre merkezi, bale salonu, konferans salonu gibi alanların OSB’ler tarafından yapılması şehirlere kültürel ve sosyal yönden de birçok değer kattıklarının en büyük göstergesidir.” şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının sorularının da yanıtlandığı toplantıda İstanbul İkitelli ve Dudullu sanayi bölgelerinin Çerkezköy başta olmak üzere Tekirdağ’ın diğer ilçelerine taşınma olasılığını değerlendiren Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sarıoğlu,”İstanbul’da daha fazla sanayi alanı istenmiyor. İstanbul’da bulunan sanayi firmaları da Trakya’nın farklı yerlerine gelebilir, bu durum buradaki istihdam alanını da genişletir. Ancak bununla ilgili henüz net bir şey yok. Bize burada arazi almak ve sanayi tesisi kurmak için oldukça fazla talep geliyor. Biz de eğer buraya gelirlerse ‘hoş geldiniz’ deriz.” ifadelerini kullandı.