OSBÜK BAŞKANI ÖZDEBİR’DEN BÖLGEMİZE ZİYARET

Ankara Sanayi Odası ve aynı zamanda Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) Başkanı olan Nurettin Özdebir, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri Süheyl Erbuz, Nihat Tunalı, OSBÜK Genel Sekreteri Ali Yüksel, OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyon Üyesi Direnç Özdebir ile Haydar Yıldız Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ne ziyarette bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

OSBÜK Başkanı M. Nurettin Özdebir ile beraberindeki heyeti Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Başkan Vekili M. Gürdal Adal, Yönetim Kurulu Üyeleri Selim Asael, Saim Buyruk ve Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan karşıladı.

Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ziyaretlerinden dolayı M. Nurettin Özdebir ile beraberindeki heyete teşekkür ederek, "Bölgedeki sanayiciler olarak Tekirdağ'da Sanayi Odası kurma çalışmalarımız sürüyor. Çalışmalar çerçevesinde bugün de OSBÜK Başkanımız M.Nurettin Özdebir’den tecrübelerini alacağız. Bizler de çalışmalarımızı bu çerçevede gerçekleştireceğiz’’ diye konuştu.

Ömer Sarıoğlu’nun konuşmasının ardından M.Nurettin Özdebir açıklamada bulundu. Çerkezköy OSB'nin Türkiye'nin en büyük ve güzel organize sanayi bölgelerinden biri olduğunu söyleyen Özdebir, organize sanayi bölgelerinin Türkiye'nin son 50 yılda geliştirdiği ve uyguladığı en güzel ve aynı zamanda başarılı projelerden biri olduğunu kaydetti. OSB'lerin bürokrasiyi ortadan kaldırdığını kaydeden M.Nurettin Özdebir, şöyle devam etti: ‘’OSB'lerle birlikte sanayiciler daha ucuz enerji tedarik ediyor, çevreye karşı daha duyarlı hareket ediyorlar. OSB'ler dışında bir yere sanayi kurmak için 3 yıl uğraşmak gerekiyor. Diğer bürokratik işlemler ile birlikte üretime başlanılması 3 yılı buluyor" açıklamasını yaptı.

Özdebir, küresel ekonomik krize rağmen Türkiye'deki OSB'lerin sanayi üretimi için önemli bir rol üstlendiklerini belirterek, Türkiye’nin de bu şekilde krizden daha az etkilendiğini söyledi. Özdebir şöyle devam etti: ‘’OSB'ler sanayicilere hazır altyapı ve arsa olanağı sunuyor. Ülkemizde organize sanayi bölgeleri başarılı bir organizasyon oldu. Şimdi de bu organizasyon dışarıya ihraç ediliyor.’’

OSBÜK Başkanı M.Nurettin Özdebir, Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulması için yapılan çalışmalar için, sanayici ile tüccarın hayata bakış açılarının farklı olduğunu belirterek şöyle devam etti: ‘’Sanayici ve tüccarın menfaatleri genelde birbiri ile örtüşmez. Sanayici uzun vadeli plan ve program yapar, tüccar ise daha kısa vadeli plan, program yapar. Tüccar daha çok neden para kazanırsa onu satar. İl genelinde 1 tane sanayici varsa, onun 20-30 katı tüccar, tacir vardır. Bu nedenle Ticaret ve Sanayi Odaları'nda sanayicinin temsil oranı daha alt seviyede bulunuyor.’’

M.Nurettin Özdebir şöyle devam etti: ‘’Sanayici üretecek. Fabrikasında işçiler çalışacak. Bunu tüccar satacak, insanlar da bu üretimden faydalanacak. Ekonomik politikalar üretim odaklı olmalı, ekonomik politikalar üretim odaklı olursa gelir dağılımı da daha eşit ve adil bir şekilde gerçekleşir."

Özdebir'in ardından konuşan ÇOSB Başkanı Ömer Sarıoğlu, Tekirdağ genelinde 1300 tane aktif sanayi kuruluşunun bulunduğunu belirterek, bu sanayicilerin Sanayi Odası'nı kurmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Üyesi  oldukları Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda sanayicilerden çeşitli işlemlerde gerçek değerinin üzerinde ücretler alındığını belirten Sarıoğlu, ‘’Bu çok doğru bir yaklaşım değildir. Sanayiciye bu şekilde bakılmamalıdır. Bu çerçevede de Sanayi Odaları ile Ticaret Odaları ayrılmalıdır.’’ dedi.

Sarıoğlu’nun ifadeleri üzerine M. Nurettin Özdebir, Türkiye'de sanayici imajının yanlış değerlendirildiğini söyleyerek "bu imaj yanlış bir imajdır. Sanayiciye herkes bedel kesmek istiyor. Büyük dağın dumanının büyük olduğu unutuluyor. Bir sanayici geniş alanda üretim yapıyor, yüzlerce işçi çalıştırıyor ama temsilde oyu az. Her ilde de sanayiciler sayı olarak azınlıkta kaldığı için temsilde sıkıntı yaşanıyor, kendi sıkıntılarını ifade edemiyorlar. Ancak Sanayi Odası’nın ayrılması halinde sanayiciler kendilerini daha iyi ifade edecekler.’’ diye konuştu.

Konuşmanın sonrasında Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ile OSBÜK Başkanı M.Nurettin Özdebir, günün anısına birbirlerine hediye verdiler.