Personelimize Yangın Eğitimi Verildi

Bölge Müdürlüğümüzün personeline belli aralıklarla verdiği Temel Yangın Eğitimleri çerçevesinde 2009 yılının ilk eğitimi verildi. Bölge Müdürlüğümüzün İtfaiye Amirliği’nde gerçekleşen eğitimler üç gün sürdü. Bölge Müdürlüğümüzdeki tüm personelin katıldığı Temel Yangın Eğitiminde, yangının çıkışı ve müdahale etme şekilleri hem teorik hem de pratik olarak anlatıldı.

\"\"
 

DUMANDAN KORKUN

Eğitimde, yangının çıkma nedenleri; dikkatsizlik, bilgisizlik, tedbirsizlik, ihmal, kaza, sabotaj ve doğal afetler olarak açıklandı. Yangın esnasında ateşten değil dumandan korkulması gerektiği belirtti. 4 bin çeşit zehirli gazın bulunduğunu ve yangın esnasında insanların bunlara maruz kalarak hayatını kaybettiğini kaydeden ÇOSB Bölge Müdürlüğü İtfaiye Amiri Ahmet Sertkan şunları söyledi: “Yangın anında panik olmayın çünkü en fazla ölümler panik halinde meydana geliyor. Yanmaktan değil zehirlenmekten korkun.” 

YANGIN ANINDA YAPILMASI GEREKENLER!

Ne olursa olsun telaşlanmayın, paniğe kapılmayın. En yakın alarm düğmesine basarak yangını haber verin. Derhal itfaiyeyi arayarak yangın hakkında detaylı bilgi verin. Yangın yerinde yaralı olup olmadığından emin olun. Portatif yangın söndürme cihazı ile ilk müdahaleyi yapın. Yangının boyutu sizi aşıyorsa ortamdaki tutuşmamış yanıcı maddeleri ortamdan uzaklaştırın. Bu çalışmalar sırasında kendinizin veya başkalarının hayatını tehlikeye atmayın. Görevlilerden başkasının yangın yerine girmesine engel olun. Yangının büyüme ihtimalini göz önüne alarak kaçış yönünüzü hesaplayın. Bir yangın ilk 3 dakikada 1 bardak su ile ilk 10 dakikada 1 ton su ile, 10-30 dakikada 10 ton ve daha fazla su ile söndürülür. 

SÖNDÜRME MADDELERİ

 Su, Köpük, Kuru Kimyevi Tozlar ( ABC - BC - D Tipi ), Karbondioksit (CO2),FM200, İnergen, Kum, Çakıl ve diğerleri.