PROF.DR. BALTAŞ; LİDERLİK ETKİLEMEKTİR

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Kalder’in işbirliğinde düzenlenen ‘Türk Kültüründe Yönetmek’ konulu konferans Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş’ın katılımıyla gerçekleşti.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü konferans Salonu’nda başlayan konferansa Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Kalder Başkan Yardımcısı Yılmaz Bayraktar ile firma temsilcileri katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapmak üzere söz alan Özdoğan,”Alt ve üst yapı çalışmalarımızın yanı sıra böyle kültürel, sosyal çalışmalar da yapıyoruz. Paylaşıma önem veren bir yönetim olduğumuz için Kalder’in bölgemizde açacağı ofisle birlikte çalışmalarımız artacaktır. Bu çalışmaların hayata geçirilmesinde bundan böyle iş birliği içerisinde olacağımız Kalder’e teşekkür ediyoruz.” dedi.

Özdoğan’ın konuşmasını tamamlamasının ardından Kalder Başkan Yardımcısı Yılmaz Bayraktar söz aldı. Çerkezköy’ün bölgede en önemli bir sanayi bölgesi olduğunu belirten Bayraktar,”Kalder olarak buradaki sanayi yapısını destekliyoruz. Burada bir ofis açarak bu sanayi kuruluşlarına eğitimlerimizi sunmak istiyoruz. Eylül ayında bölgemizde başlayacağımız eğitimlerin ilk adımı olarak gördüğümüz bu konferansın tüm katılımcılara faydalı olmasını diliyorum. Son olarak sizlerin bize sunacağı fikir, önerileri dikkate alacağımızı da bilmenizi isterim.” ifadelerini kullandı.

Çeşitli slayt gösterileri ile konuşmasına başlayan Prof. Dr. Acar Baltaş,”Dünyadaki herkes işini düzgün bir şekilde yapıyor olsaydı her şey daha mükemmel olurdu. Yürekten adanmayı sağlayabilmek için çalışanlara misyon yani varlık sebebine inanmak, değerlerini benimsemek, hedeflerde heyecan duymak ve kurumda çalışmaktan gurur duymayı aşılamak gerekir. “ dedi.

Günümüz insan kaynakları departmanlarının çalışan performansını ölçmek adı altında bir şeyler icat ettiğini belirten Baltaş,” Kurum içi iletişim, yönetenleri eğitim, takdir kültürünün yerleşmesi ve çalışanların sosyal ve yan haklarının yükseltilmesi onlardan en büyük performansı almanızı sağlayacak etkenlerdir. “ şeklinde konuştu.

Liderliğin bir etkileme sanatı olduğunu belirten Baltaş,”Birçok yerde farklı liderlik tanımları görüyorum. Benim için liderliğin en kısa özeti etkileme ve etkileyerek sonuç değiştirme olmuştur. Ancak liderlik konusunda son yıllarda büyük değişimler söz konusudur.’’ ifadelerini kullandı.

Kendi deneyimlerinde elde ettiği bilgilerle sözlerini sürdüren Baltaş,”Hiçbir yanlış kendi kendine düzelmez. Bir yönetici olarak söylemem gerekirse insanların onurlarını zedelemeden hatalarını düzeltmek, zorbalık etmeden yüksek performans alınabilir. Yönetici olarak anılan kesimin insanları yönetirken aslında onların duygularını yönettiklerini bilmeleri gerekir.”  dedi.
Liderliğin değişen eğilimlerinden de bahseden Baltaş,”Lider yeni düzen içerisinde şeffaf olmak zorundadır. Eski yönetici, yada patronlarda kendilerinden korkulan ara sıra çıkıp çalışanlar içerisinde eli cebinde dolaşmak yaklaşımları vardı. Unutulmaması gereken şey liderlik bir süreç ve günümüzde anlatmak istediği ifadeyi duygularıyla sağlayabilmedir. 2 günlük eğitimlerle lider olunmaz.” ifadelerini kullandı.

İş hayatının bir yerde savaş simülasyonu olduğunun altını çizen Baltaş,”Sanayi devrimi ve birinci dünya savaşı sırasında dünyada birçok insan işini bırakıp savaşa, savaştan sonra tekrar işine gitti geldi. Savaş bitti sonra 2. Dünya savaşı başladı. İnsanlar yine aynı şekilde işlerini bırakıp savaşa, sonrasında yine işlerine dönmüştü. Bu süreç aslında bize iş yaşamının da bir yerde bir savaş olduğunu ve olağanüstü şartlar içerdiğini göstermektedir.” şeklinde konuştu.