RİSK BAZLI ALAN TEFTİŞ PROJESİ SON DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bölge Müdürlüğü Teftiş Kurulu Grup Başkalığı'nca Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde (ÇOSB) yürütülen 'Risk Bazlı Alan Teftiş Projesi' sona erdi. 2011 yılı mayıs ayında başlayan proje 2012 yılı Ağustos ayında tamamlanırken, 179 firma denetimden geçti. Projeyle ilgili olarak iş müfettişleri ve firma yetkililerinin katıldığı 'Değerlendirme toplantısı ve panel' yapıldı.

ÇOSB Konferans Salonu'nda düzenlenen programa, projeyi yürüten iş müfettişleri ve ÇOSB'deki firma yetkilileri konuşmacı olarak katıldı. Çok sayıda firma teknik personel ve temsilcisinin dinlediği panelde proje hakkında bilgi verildi. Bir gün süren değerlendirme toplantısının ilk bölümünde İş Müfettiş Yardımcısı Ahmet Demir, İş Müfettişi Hasret Genç ve İş Başmüfettişi Lütfi Alpsoy konuştu.

Programın değerlendirme bölümünde ilk olarak Elektrik Mühendisi olan İş Müfettişi Hasret Genç konuştu. Genç, 'ÇOSB Risk Bazlı Alan Teftiş Projesi Değerlendirmesi' başlığında gerçekleştirdiği konuşmasında bir yılı aşkın süren projeyle ilgili ana bilgiler verdi. Projenin iki aşamadan oluştuğunu belirten Hasret Genç, "Çerkezköy'de yapılan denetimler bu bölgede yararlı sonuçlar ortaya çıkırdı. 50'den fazla çalışanı olan 76 işyerinde iş güvenliği ve işçi sağlığı konularında denetim yapıldı. İşyerlerinin sektörel dağılımı, işçi sayıları ve işyerlerinde görülen noksanlıklar belirlendi" diye konuştu. Projeye göre; işyerlerinin sektörel dağılımını ve işçi sayılarına göre sektörleri sıralayan Hasret Genç, son olarak işyerlerinde görelen noksanlıklara değindi.

Hasret Genç'in ardından "Patlayıcı ortamlarda Genel Güvenlik İlkeleri ve Alan Sınıflandırması'nın Amacı" konusunda konuşma yapan İş Başmüfettişi Lütfi Alpsoy 'Risk Bazlı Alan Teftiş Projesi' ile ilgili raporların yazıldığını kaydetti. Projeyle ilgili kısa değerlendirmede bulunan Alpsoy, Afyon'da gerçekleşen cephanelik patlamasını hatırlattı, "Malesef bu işi iyi bilmiyoruz. Patlayıcıların bulunduğu ortamların koruma düzeyi artırılmalıdır. Temelde yanlışlık var. Yapıyoruz ancak tasarımını iyi yapamıyoruz.  Patlamadan önce tedbir almalıyız. Tasarım aşaması önemli. Ülke olarak çok gerideyiz. Yetişme tarzımız bu. Tedbir alma alışkanlığımız yok" değerlendirmesinde bulundu.  Patlayıcı maddelerin bulunacağı ortamların bölge tarifine göre kıymetlendirilmesi hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi veren Lütfi Alpsoy, slayt eşliğinde bunların uygulama özelliklerini anlattı. 2004'ten itibaren AB uyum süreciyle birlikte iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili olarak patlayıcı ortamlarla ilgili çalışmaların yapılmaya başlandığını belirten Lütfi Alpsoy, aradan geçen 8 yılın 'Öğrenme' süresiciyle geçtiğini ancak yararlı bir yönde gelişim sağlandığını anlattı. Lüfti Alpsoy'un ardından İş Müfettiş Yardımcısı Makine Mühendisi Ahmet Demir 'Patlamadan Korunma Dökümanında gazların bölge sınıflandırılması' konusunda açıklamalar yaptı.

ÇOSB Toplantı Salonu'ndaki programda iş müfettişlerinin yaptığı değerlendirmelerin ardından firma temsilcilerinin katıldığı panel yapıldı. İş Başmüfettişi Lütfi Alpsoy'un başkanlığını yaptığı panelde Veritas Otomotiv Sanayi Ltd. Şti'den İSG Sorumlusu H.Emre Küçük 'Ergonomi Risk Değerlendirmesi Örnek Uygulaması', Hema A.Ş'den İş Güvenliği Uzmanı Sebahattin Ünal 'İşyeri Risk Değerlendirme Metodolojisi ve Uygulaması', YKK Metal ve Plastik Ürünler Sanayi Ticaret A.Ş'den İSO Yönetim Sistemleri Uzmanı Seda Sislituna Gürsoy, 'Kimyasal Maruziyet Risk Değerlendirmesi, Enerji Verimliliği, Siyanür Zehirlenmesie Karşı Önlemler ve Maruziyet Sonrası Acil Durum Tedbirleri', Trexta Deri Mamülleri San. Tic. A.Ş'den Resmi ve İdari İşler Müdürü Oktay Tekeş 'İşyerinde İş Sağlığı ve Güvenliği ile İlgili Uygulamalar',  Deva Holding A.Ş'den İş Güvenliği Uzmanı Cemil Bozkurt 'İşyeri İş Ekipmanları Risk Değerlendirmesi Metodoloji ve Uygulama', BSH'dan Makine Emniyet Uzmanı Necmi Türer 'Preslerde Risk Değerlendirmesi' İş Başmüfettişi Orhan Ekşi, 'İSG Uygulamalarında Sistem Kurma' konularında birer sunum gerçekleştirdi.