SANAYİNİN DEVLER LİGİNE ÇOSB'DEN 20 FİRMA GİRDİ

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 47 yıldır aralıksız yayınladığı sanayinin devler ligi listesine 2014 verilerine göre Çerkezköy OSB’den 20 firma girdi. 'İSO-Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2014’ yılı raporunun sonuçları İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından açıklandı. Açıklanan listede Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde (ÇOSB) faaliyet gösteren firmalardan 20’si ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer alma başarısını gösterdi. Geçen yıl da ‘En Büyükler 500 Ligi’nde ÇOSB’den 20 firma yer almıştı.

İlk 500 büyük firma sıralamasında ÇOSB katılımcılarından Arçelik A.Ş. bir basamak yükselerek 4’üncü, geçen yıl çalışmaları yetiştiremediği için listede yer alamayan BSH 2014 devler ligi sıralamasında 18’inci sırada yer aldı. ÇOSB katılımcılarından Öznur Kablo İSO sıralamasında 140’ıncı sırada yer aldı. İSO yetkililerinden alınan bilgiye göre 2013 listesine 142’nci sıradan giren Bilim İlaç 2014 araştırmasına kendi isteğiyle katılmadı.

SÖZDİNLER: ÇOK ÖNEMSEDİĞİMİZ BİR ARAŞTIRMA

Türkiye’nin sanayi alanındaki en kapsamlı çalışmasını değerlendiren ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, “ ‘Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu’ listesine 2014 verilerine göre bölgemizden 20 firmanın girmesi çok önemli. Biz ÇOSB yönetimi olarak katılımcılarımızın en verimli üretimi sağlamaları, katma değeri yüksek teknolojili üretim yapabilmeleri için ulaşım, iletişim, altyapı çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. İSO’nun ‘İkinci 500 Büyük’ listesinde de birçok katılımcımızın yer almasını bekliyorum. Türkiye ölçeğinde yapılan bu araştırmayı ÇOSB’nin ev sahipliği yaptığı seçkin firmaların üretimde geldiği noktayı göstermesi bakımından çok önemli buluyoruz” dedi.