Şanlıurfa'dan Bölgemize Ziyaret

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile çok sayıda

bürokratın ve Şanlıurfalı sanayicilerin yer aldığı kalabalık bir heyet Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret etti. ‘Şanlıurfa Sanayisinin Yeniden Yapılandırılması Projesi'ni tanıtmak ve Çerkezköylü sanayicilerle temaslarda bulunmak üzere ÇOSB’ye gelen heyet ilk olarak, Şanlıurfa'da fabrika kurma hazırlığı yapan Hakan Plastik'i ziyaret etti. Heyeti Hakan Plastik Yönetim Kurulu Başkanı ve ÇOSB Yönetim Kurulu üyesi Zafer Karadeniz karşıladı. Heyete fabrikayı gezdirip çalışmaları anlatan Karadeniz, Şanlıurfa’ya yapacağı yatırımlarla ilgili de bilgi verdi.

Hakan Plastik ziyaretinin ardından Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'ne geldi. Heyeti; Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarığlu, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili M. Gürdal Adal, ÇOSB Yönetim Kurulu Üyesi Andon Arakelyan, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan ve ÇOSB Bölge Müdür Yardımcısı Kadir Karakaya karşıladı. ÇOSB Sosyal Tesisleri Turkuaz Restaurantta yenilen öğle yemeğinin ardından sununum yapılacağı ÇOSB Konferans Salonuna geçildi.

'SİZLERİ ŞANLIURFA'DA GÖRMEK İSTİYORUZ'
Şanlıurfa heyeti sunuma katılan ÇOSB sanayicilerine bir brifing verdi. Programda ilk konuşmayı Şanlıurfa sanayisinin yeniden yapılandırılması projesi tanıtım uzmanı Mehmet Doğan mikrofona geldi. Proje hakkında katılımcıları bilgilendiren Mehmet Doğan 'Şanlıurfa sanayisinin yeniden yapılandırılması projesinin Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmekte olduğunu söyleyerek 'projenin ulusal faydalanıcı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'dır. Merkezi finans ve ihale birimi projenin sözleşme makamı olup, proje Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın teknik desteği ile yürütülmektedir. Proje Türkiye'de bölgelerarası gelişmişlik farklılıklarının azaltılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir'' dedi. Proje kapsamında birçok tanıtım gezisi düzenlediklerini ifade eden Doğan sözlerine şöyle devam etti: ''Bugün Çerkezköy'de olduğu gibi tanıtım gezileri kapsamında Şanlıurfa'nın yatırım imkanları hakkında sunumlar yapıyoruz. Çerkezköy ve civarında bulunan ve GAP Bölgesine ve Şanlıurfa'ya ve dolayısıyla Ortadoğu'ya ilgi duyan girişimcilerle bir araya gelerek Şanlıurfa'nın yatırım imkanlarının tanıtılmasını amaçlıyoruz. Şanlıurfa sanayisinin yenilikçi ve rekabet gücü yüksek bir yapıya kavuşması için örnek teşkil edecek kuruluş ve şirketleri Şanlıurfa'da görmek en büyük temennimizdir. Şanlıurfa'da 1.Organize Sanayi Bölgemiz doldu; şimdi ikincisi yapılıyor. Alt yapısı da bu projeden yararlanılarak yapılacak. Ayrıca her iki sanayi bölgemizi kapsayacak bir arıtma tesisi kurulacak''

'URFA'NIN BATI'DAN BİR FARKI YOK'
Mehmet Doğan'ın ardından mikrofona Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba geldi. Şanlıurfa'yı Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan penceresi şeklinde tanımlayarak Şanlıurfa hakkında Batı'da yanlış bir yargı olduğunu söyledi. Bu yanlış yargının tereddütleri de beraberinde getirdiğine değinen Fakıbaba Şanlıurfa ile Barı'nın bir farkı olmadığını savundu.

'GÖNÜL RAHATLIĞI İLE YATIRIM YAPABİLİRSİNİZ'
Şanlıurfa'nın yatırımcı açısından tercih edilmesinin birçok nedeni olduğunu kaydeden Ahmet Eşref Fakıbaba ''Şanlıurfa su, toprak, güneş, tarih ve medeniyetin bir arada bulunduğu bir yer. Üçüncü dünya savaşı su yüzünden çıkacaksa, Dünya'da su sıkıntısı yaşanacaksa Şanlıurfa'da su sıkıntısı yaşanmayacaktır. GAP'ın yarısı Şanlıurfa demektir. Şanlıurfa her yönüyle avantajlı bir yer. Nüfus olarak Türkiye'nin dokuzuncu büyük şehriyiz. Bu iyi bir iç pazar olduğunun da göstergesidir. Bunun dışında hemen yanımızda bulunan Ortadoğu ülkelerine yakınlığımız dış pazar potansiyelini de ortaya çıkarmaktadır. Şanlıurfa gönün rahatlığı içerisinde yatırım yapılabilecek bir kenttir'' diye konuştu.

'GELİN BİRLİKTE HELVA YAPALIM'
Çerkezköy'deki sanayicilere seslenen Fakıbaba ''Çerkezköy dışında bir yerde yatırım yapmak istiyorsanız o yer Şanlıurfa olsun. Allah vergisi her şeye sahibiz; bundan dolayı da gelin birlikte helva yapalım' ifadelerini kullandı. Ahmet Eşref Fakıbaba konuşmasının sonunda iş için olmasa dahi gezi için de herkesi Şanlıurfa'ya beklediklerini söyledi.

VALİ OKUTAN DA BİR SUNUM YAPTI
Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın konuşmasını tamamlamasının ardından mikrofona Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan geldi. Vali olarak Şanlıurfa Valiliği görevi öncesinde Siirt, Sakarya ve Trabzon Valilikleri görevinde bulunduğunu hatırlatan Nuri Okutan ''valilik ve valilik öncesi çeşitli bölgelerde görev yaptım. Görev yaptığım bölgelerin kendine özgü değerlerini de görme imkanı buldum. Şimdi ise Şanlıurfa'nın avantajlarını sizlerle paylaşacağım'' dedi. Yeni dönemde Türkiye'nin konumundaki değişimlerin bölge konjönktöründe de değişiklikleri beraberinde getirdiğini kaydeden Nuri Okutan ''artık mikro milliyetçilikten, ideolojik tanımlamalardan çıkarak değerler ön plana çıkmalıdır. Şanlıurfa bunu başardığı için sıklet merkezi oluyor. Ancak Diyarbakır'ın böyle bir durumu yok. Şanlıurfa Fuzuli'nin, Nabi'nin yaşadığı bir yerdir. Türkçe'de konuluyor, Kürtçe de, Arapça da. Şanlıurfa insanı için değerler önemlidir. Şanlıurfa'da önemli olan kişi adam mıdır? değil midir? İşte Şanlıurfa'da buna bakılır'' ifadelerine yer verdi. Medyada çıkan haberlerle birlikte Şanlıurfa hakkında yanlış değerlendirilmelerde bulunulduğunu da sözlerine ekleyen Vali Okutan sözlerine şöyle devam etti: ''Bunlar çok yanlış değerlendirmelerdir. Şanlıurfa, Ortadoğu'ya çok yakın bir yer de bulunuyor. Şanlıurfa, Peygamberler şehri, tarih şehri, kültür şehri, medeniyetlerin kesiştiği bir yer. Bağdat'ta Ankara'dan daha yakınız. Türkiye genelindeki sulanabilir tarım arazilerinin yüzde 11'ini Şanlıurfa bulunuyor. Güneş ışığından dolayı üçlü tarım rahatlıkla yapılabilir''

GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİREBİLİRİZ
Okutan, Şanlıurfa'nın öğrenci sayısı bakımından birçok ilden daha büyük nüfusa sahip olduğunu belirterek eğitim alanındaki eksikliklerini de hızla iyileştirdiklerini kaydetti. 1 milyon 700 bin olan nüfuslarının 2025 yılı için 2.5 milyon olarak ön görüldüğünü açıklayan Okutan şunları söyledi: ''Şanlıurfa üretim ile tüketim merkezinin bir arada bulunduğu bir yer. Sizlerin Güçlerimizi birleştirebiliriz. Suriye, Ürdün, Lübnan ve Türkiye arasında vizenin kalkması Şanlıurfa'yı yatırım için daha bir önemli kıldı'' Yatırımcılara yeni bir taze kan için Şanlıurfa seçeneğini sunan Vali Okutan ''sizlere 'buralarını kapatın; gelin' demiyoruz. Taze kan için Şanlıurfa'da yeni bir başlangıç yapılabilir' ifadelerini kullandı.

'YER PARASI ALMIYORUZ'
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan sunumunun sonunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. 'Şanlıurfa'da yabancılara toprak kiralanıyor mu' şeklindeki soruya 'şimdiye kadar böyle bir şey olmadı. Ancak gelmelerini isterdim. Bu şekilde kendilerinin de bilgilerinden faydalanırdık' yanıtını veren Vali Okutan yatırım kararı vermek isteyen sanayici için şunları söyledi: ''11 bin dekar arazimiz var. Yatırım için şimdiye kadar 600 civarında yatırımcı başvurdu. Bu başvurular bağımsız müteşebbis heyet tarafından değerlendirildi. 70 sanayici belirlendi. Bu sayı arasında bizlerin kriterlerine göre 36 sona onay verildi. 400 dekarı kullanıma açıldı. Bizler sanayiciden yer parası almıyoruz; üye aidatımız da yok. Sadece belli oranda alt yapı parası alıyoruz. Bu alınan para ile diğer yerlerin alt yapısını yapıyoruz''


PLAKETLER SUNULDU
Programın son bölümünde Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ile Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya günün anlamına birer plaket sunuldu. Vali Okutan ile Belediye Başkanı Fakıbaba ise plaketlere 'mırra' ile karşılık verdi. Ardından da Şanlıurfa heyeti ÇOSB'den ayrıldı.

HEYETTE KİMLER VARDI?
ÇOSB’ye gelen heyette; Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet E.Fakıbaba, Şanlıurfa TSO Yönetim Kurulu Başkanı E.Sabri Ertekin, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı KSSB Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Metin Demirtürk ve Uzman M. Cihan Tonkal, Şanlıurfa OSB Müdürü Remzi İnalı, KOSGEB Müdürü İdris Erkeksoy, Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret İl Müdür Vekili Hasan Çalışkan, Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Koordinatörü E.Uğur Divitçi ve Uzman Yunus Çolak, GAP BKİ Başkanı Genel Koordinatör Tolga Eroğan, IRS Projesi (UNDP) Uzmanları M. Murat Candemir, Hamit Doğan ve Olcay Barlas.

\"\"