SARIOĞLU: "TEKİRDAĞ, SANAYİ ODASI’NI FAZLASIYLA HAK ETMİYOR MU?"

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu Başkanı, Tekirdağ Sanayi Odası Kurucu Müteşebbis Heyet Başkanı Ömer Sarıoğlu, Sanayi Odası kurma çabalarını ve bu konudaki çalışmalarını anlattı.

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Trakya Şubesi tarafından 27-28 Kasım 2013’te Çorlu Silverside Otel’de gerçekleştirilen 7’nci İnsan Yönetimi Kongresi, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya’nın konuşmasıyla açıldı. Yerlikaya konuşmasında, “İş hayatında artık sanal pencere açıldı. Bilişim ve teknoloji oldukça gelişti. Ancak insan, iş hayatının en önemli değeri olmaya devam ediyor. Başta eğitim olmak üzere birçok konuda hassas olmamız gerekiyor. Bu konuda Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ne teşekkür etmek lazım. Örnek olacak bir proje gerçekleştirdiler ve kendi okullarını kurdular. Bundan sonra diğer organize sanayi bölgelerimiz de bu projeyi örnek alırlar diye düşünüyorum” dedi.

Kongrenin ‘İnsana ve İşe Dair’ temalı etkinliğinde ‘Trakya’da Sanayici Olmak’ başlıklı oturumuna ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyet Başkanı Ömer Sarıoğlu, Veliköy OSB Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Zeki Tever, Trakya Aktif Genç İşadamları Derneği Başkanı Şakir Sönmez konuşmacı olarak katıldılar. Oturumun moderatörlüğünü PERYÖN Trakya Şubesi Başkanı Özber Çetin yaptı.

Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyet Başkanı Sarıoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Tekirdağ İstanbul’a ve Avrupa’ya yakınlığı, kara, demir, deniz ve hava ulaşımına sahip olması gibi özelliklerinden dolayı sanayicilerin rağbet ettiği bir yer. Hal böyle olunca bugün itibariyle yaklaşık 1.400 sanayi kuruluşu ilimizde faaliyet göstermektedir. Yeni OSB’lerin kurulması, arkasının gelecek olması, önümüzdeki günlerde yeni sanayi kuruluşlarının Tekirdağ’a geleceğinin işaretçisidir. Bu kadar sanayi kuruluşunun olduğu bir ilde sanayicilerin sorunlarını, gündemlerini, beklentilerini sanayici gözüyle ele alıp icra edebilecek bir oda şu an için maalesef yok. Ülkemizde Odalar, Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları olarak kurulmuş ve odaların hepsi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlıdır. İlimizde ise Tekirdağ Merkez, Çorlu, Çerkezköy, Hayrabolu ve Malkara’da Ticaret ve Sanayi Odalarımız faaliyet göstermektedir. Bu 5 odanın hepsi de Ticaret ve Sanayi Odasıdır. Yani hem sanayiciler hem de esnaf aynı odaya üye olmak zorunda. Fakat ilimizde faaliyet gösteren yaklaşık 19 bin işletmenin 1.400’ü sanayi kuruluşu olduğu göz önüne alındığında toplam içinde sanayi kuruluşlarının oranı yüzde 10’u bile bulmuyor. Odalardaki üye dağılımı da bu oranla aynı. Üye dağılımındaki oran ve TOBB kanununda oda meclis ve yönetimlerine seçme-seçilme yöntemlerine bakıldığında sanayicilerin kendilerinden sayıca oldukça fazla olan esnafın, ticaret erbabının karşısında seçilebilme şansı bulunmamaktadır. Hatta sanayicilerimiz bu nedenden dolayı seçimlere girmek dahi istememektedir. İlimizdeki odalarda üretim harici ticaret işiyle uğraşan işadamlarımız ağırlıklı olarak yönetimlerde görev aldığından üyeleri olan sanayicilerin gündemleriyle ilgili yeterli çalışma yapılamamaktadır.”

Tekirdağ’ın Sanayi Odası’na büyük ihtiyacı olduğunu belirten Sarıoğlu, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı yaklaşık 360 Oda’dan sadece12 tanesi Sanayi Odası olarak faaliyet gösteriyor. 650 üyesi olan Eskişehir Sanayi Odası, 750 üyesi olan Aydın Sanayi Odası, 930 üyesi olan Balıkesir Sanayi Odası, 1.300 üyesi olan, Kayseri, Denizli, Kocaeli Sanayi Odaları varken, 1.400 sanayicisi olan Tekirdağ da Sanayi Odası’nı fazlasıyla hak etmiyor mu?” diye sordu.

Sarıoğlu, Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluş çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Ergene Koruma Eylem Planı’nda ki Islah OSB’lerin kurulması sürecinde Tekirdağ’ın her tarafındaki sanayiciler bir araya gelip gitmeye başlayınca bu konuyu da ele aldık. Herkes Tekirdağ’a müstakil bir Sanayi Odası’nın kurulması gerektiği yönünde görüş bildirince, Sanayi Odası kuruluş çalışmalarına başladık. Her OSB’den ve OSB’nin bulunmadığı ilçelerden gönüllü temsilci sanayicimizin bir araya gelmesiyle bir Müteşebbis Heyet oluşturduk. Bu heyet vasıtasıyla sanayicilerimizden Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulması için imzalar topladık. Bakanlıklar ve TOBB ile görüşmeler yaptık. Sanayi Odası’nın kurulması için 1.000 sanayicimizin talebi gerekiyordu. Bizler 1.040 sanayicimizin imzasını topladık. Vakit kaybetmemek için biran once başvurumuzu yaptık. Şu anda hukuki sürecin işlemesini bekliyoruz. Bir yandan da kamuoyunda konuyu sürekli gündemde tutmaya çalışıyoruz. Hatta önümüzdeki günlerde süreci Tekirdağ Sanayiciler Derneği’ni kurarak, dernek üzerinden takip etmeyi düşünüyoruz. Tekirdağ geçmiş yıllarda bir tarım kentiydi. Bugün geldiğimiz noktada artık Tekirdağ tarımın yanında ağırlıklı olarak bir sanayi kentidir. Ticaret siciline kayıtlı 1400’ü aşkın sanayici Tekirdağ ili sınırları içinde faaliyet gösteriyor. Sanayicinin kendine özgü sorunları ve talepleri var. Bu sorun ve talepler ancak Sanayi Odası kurularak aşılabilir. Sanayi kenti Tekirdağ’da Sanayi Odası’nın vücut bulması elzemdir.”

Konuşmanın ardında Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Trakya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Özber Çetin, katkılarından ötürü ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sarıoğlu’na bir plaket takdim etti.

Ana sponsorları arasında ÇOSB’nin, basın sponsorları arasında Global Sanayici’nin de yer aldığı 7’nci İnsan Yönetimi Kongresi’nde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi faaliyetlerini tanıtan bir stant açtı.

Sunuculuğunu Vatan Şaşmaz’ın yaptığı 7’nci İnsan Yönetimi Kongresi’nde tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu ve sanatçı Sunay Akın özel gösterileriyle katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Kongrede 28 uzman alanlarına ilişkin sunum yaptı.