SIX SIGMA UYGULAMA MODELİ EĞİTİMİ

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ve Trakya Kalite Gönüllüleri Derneği geçtiğimiz günlerde, Six Sigma Uygulama Modeli Eğitim programı düzenledi. ÇOSB Konferans Salonunda düzenlenen eğitimde, katılımcı kuruluş yöneticilerine Six Sigma felsefesi, kavramları, metodolojisi, rolleri ve programın bütünü hakkında ayrıntılı olarak bilgilenme yapıldı.

Bir yandan kuruluşların özellikle Türkiye şartlarında ve Türkiye’nin mevcut insan kaynakları altyapısının niteliği göz önüne alınarak, Six Sigma’dan neler bekleyebilecekleri detaylı olarak irdelendi. Diğer yandan da farklı ölçeklerdeki kuruluşlarda Six Sigma’nın nasıl bir model ile uygulanabileceği interaktif olarak aktarıldı.

Six Sigma Nedir:
Kuruluşların topyekûn performanslarını, verimliliklerini ve kârlılıklarını artırmak amacıyla dünyada ortaya çıkan sistemler arasında en etkilisi ve başarılısı olarak kendisini kanıtlamış olan Six Sigma, üretim süreçlerini olduğu kadar diğer iş süreçlerini de mükemmelleştirmeye odaklanan bir sistemdir. Bir süreçte %99,99966 başarı seviyesini ifade eden altı sigma performans düzeyi aynı zamanda bunu gerçekleştirmeye yönelik vizyonu ve sistemi ifade eden bir metafor haline gelmiştir.

Six Sigma temel metodoloji ve araçlar ötesinde, çok iyi tasarlanmış komple bir sistemdir. Six Sigma’nın ana itici gücü istatistiksel araç ve yöntemlerin disiplinli ve kolay anlaşılır bir metot içinde, işlevsel şekilde uygulanmasıdır. Özellikle iş sonuçlarına ve kârlılığa etkisi yüksek olan problemlerin olağanüstü bir süratle çözülmesini sağlayan bir ortam, altyapı ve etkin insan kaynağı sağlayan Six Sigma yönetim sistemi pek çok firmada uygulanarak büyük kârlar elde edilmesini sağlamış ve kendisini kanıtlamıştır. Six Sigma kuruluşları geleceğe taşıyan sistemlerin içinde en etkilisi olarak öne çıkmıştır.